Čas vždy ukáže pravdu o komoditách!  

Už sme si zvykli, že vtejto krásnej dobe sa pravdu z "našich" médií nedozvieme. Aj, keď niekedy hviezdička zasvieti. A potom príde šok, ako Brexit a zvolenie prezidenta USA D. Trumpa. V týchto dňoch vrcholia prípravy na nevinne vyzerajúce referendum v Taliansku. Ako to všetko dopadne ukáže len čas, a pravdu o fyzických komoditách, ktoré (si klienti Abdis Investment nakupujú buď vo fyzických zliatkoch a kameňov. Alebo formou fyzického sporenia do drahých kovov, kde sa im po dosporení zliatku okamžite odovzdáva "fyzický" zliatok) nikto nepreferuje ako bezpečnú investíciu ukážu svoju silu v najhorších časoch ako to bolo v minulosti.

                                                                         "Múdry sa učí v prítomnosti, aby bol dobre pripravený budúcnosť."

Pád, nákaza, panika. To by mohlo hroziť, ak Taliani v nevinne vyzerajúcim referende odmietnu ústavnú reformu. Chystaná sanácia starobylej banky Monte dei Paschi by potom mohla skončiť v koši, a veriteľom ďalších chronicky chorých talianskych bánk v červených číslach v účtovníctve, ktoré by zas a znova niekto musel zaplatiť.

Taliansko má osem bánk, o ktorých sa vie, že sú vo väčšej alebo menšej miere v tiesni. Je to Monte dei Paschi di Siena, najstaršia a meraná objemom aktív treťou najväčšou bankou Talianska, ďalej stredne veľké banky Popolare di Vicenza, Veneto Banca a Carige a štyri malé banky Banca Etruria, CariChieti, Banca delle Marche a CariFerrara.

Taliansky premiér Matteo Renzi je pre to, aby sa ich problémy riešili na trhovej báze. To zahŕňa plán americkej banky JPMorgan na rekapitalizáciu Monte dei Paschi či vládou podporovaný nástroj zvaný Atlante. Tento program, pomenovaný po starovekom mytologickom obrovi Atlas, zvanom niekedy Atlant, má taktiež korene v súkromnom sektore a predstavuje poistku pre finančné ťažkosti menších bánk.

Trhovým riešením by sa Rím vyhol novému únijnému mechanizmu, ktorým cielia na problémové banky. Ten spočíva v reštrukturalizácii daného bankovému domu, jeho možnom uzatvorení a nútením zaúčtovaním strát pre držiteľov dlhu a akcií. Lenže to je v Taliansku problém. Dlhopisy bánk si tu totiž kúpili milióny drobných investorov. Podrobením sa únijnej regulácie by Renzi riskoval stratu politickej kvetinky.

Teraz je na rade ústavné referendum, ktoré je v podstate referendom o jeho zotrvaní v úrade. Premiér už sľúbil, že v prípade neúspechu odstúpi.

Bankári a úradníci si v takomto prípade dokážu predstaviť vznik úradníckej vlády, ktorá môže k riešeniu talianskych bankových problémov pristúpiť tak, že sa Bruselom a Frankfurtom (kde má sídlo ECB) dohodne na systémovom "bail-inu", čiže na stratách pre veriteľa. (A kto to zas zaplatí - občan - vkladateľ, sporiteľ !!!) Víťazstvom by zrejme nebolo ani trhové riešenie podporované premiérom. Tá totiž tvárou v tvár predpokladaným turbulenciám na trhoch v prípade, že výsledkom referenda bude "nie", vyzerajú chatrne.

Bankový sektor v tretej najväčšej ekonomike eurozóny má problémy dlhodobo. Vinu treba hľadať v ekonomickej stagnácii, ale aj v podvodnom úverovaní zo strany viacerých inštitúcií. Čísla sú také, že talianske banky vedú v účtovníctve problémové úvery za 360 miliárd eur proti 225 miliardám akciového kapitálu. Nervozita spojená s klasifikovanými úvermi je vidieť aj na trhoch. Hodnota talianskych bánk sa od začiatku roka znížila na menej ako polovicu. Najhorším scenárom by zrejme bolo, keby skrachoval plán na rekapitalizáciu Monte Paschi, tvrdí zdroja FT. Takýto vývoj a s ním spojený požiadavka na reštrukturalizáciu by potom mohli podkopať dôveru v krajine a trhové riešenie pre oslabené banky by nemuselo uspieť. Spomínané banky čaká v takom prípade možno cesta únijného riešenia. Vrátane možného uzavretia.

Taliani budú o ústavných zmenách hlasovať už v nedeľu. Prieskumy verejnej mienky boli tesné, zdá sa však, že voliči návrhy odmietnu.

Úradníci a top bankári sa navyše obávajú šírenia problémov aj na ďalšie inštitúcie. Tu je v centre pozornosti bankový obor UniCredit, najväčšia talianska banka podľa aktív a jediný taliansky bankový dom, ktorý spĺňa kritériá celosvetovo dôležitej systémovéj finančnéj inštitúcie. U nej sa začiatkom budúceho roka očakáva navýšenie kapitálu v objeme 13 miliárd EÚ. "Nákaza" by ale tento krok mohla doraziť. Niektorí senior bankári navyše tvrdia, že investori nebudú mať chuť naliať nový kapitál ani do bánk ako Monte Paschi alebo Veneto, nech referendum skončí akokoľvek. Poukazujú pritom na skutočnosť, že stredne veľké talianske banky sa obchodujú v priemere na približne štvrtine obchodnej hodnoty hmotného majetku. 

Všetka lož, čo nám tvrdia politici pre naše dobro (nie však pre naše peňaženky) raz skončí a príde vytrezvenie pre tých čo verili tomuto systému.

 

Zdroje: FT, BBG

29.11.2016 - Jozef Chabreček