Striebro  
Predaj striebra raketovo stúpa!

Predaj striebra v minulom roku celosvetovo vzrástol o 4% na 1,03 miliardy trójskych uncí (cez 31.000 ton). To je najviac za posledné tri roky. Najväčšie oživenie zaznamenali investície do strieborných mincí a zliatkov, ktoré medziročne stúpli o 20 percent. Zvýšil sa tiež záujem o strieborné šperky. Kleslo naopak priemyselné využitie striebra. 

Priemerná cena striebra vlani klesla o 7,8 % na 15,7 dolára za uncu, keď sa tento cenný kov obchodoval v rozmedzí medzi 13,97 a 17,52 dolára za uncu. Cenu ovplyvnilo posilňovanie amerického dolára, zvýšenie úrokových sadzieb, ale aj obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou a nižšie odhad globálneho ekonomického rastu Medzinárodným menovým fondom. Aktuálna cena je 16,30 dolára. "Striebro je v dnešnej dobe vzhľadom k nízkej cene a širokému priemyselnému využitiu nenahraditeľnou komoditou. Ešte donedávna uspokojovali dopyt po striebre centrálnej banky predajom svojich zásob. Väčšina svetových ložísk je totiž za vrcholom ťažby. Dopyt po striebre sa ale bude ďalej zvyšovať, čo bude tlačiť cenu ďalej nahor. Reálne totiž hrozí, že nenahraditeľné striebro do desiatich rokov úplne dôjde, pretože vyrobiť plnohodnotnú náhradu striebra za súčasne nízku cenu ani pri súčasných technických znalostiach neviem." Produkcia striebra v minulom roku naopak klesla. Ťažba sa znížila tretí rok v rade po predchádzajúcom 13-ročný období rastu. Tiež dodávky strieborného šrotu sú od roku 2012 na ústupe a vlani klesli o takmer dve percentá. Tieto faktory viedli k deficitu medzi ponukou a dopytom 29,2 milióna uncí. 

Silverinstitute.org.

Je striebro investícia do budúcnosti?

Používanie striebra v priemysle sa každým dňom zvyšuje. Je to hlavne v "BEV (elektrické batérie vozidiel) a PHEV
(Plug-in hybridné elektrické vozidlá) spoločne predstavujú až 17% z celkového počtu globálneho predaja automobilov, zatiaľ čo hybridy sa môžu podieľať na  dodatočných 20% predajov do roku 2030. Nesmieme zabudnúť na prebiehajúcu revolúciu v oblasti zelených technológií a silný rast nových energetických vozidiel (NEV),  investície do solárnej fotovoltaickej energie, globálny priemyselný dopyt po striebru v nasledujúcom desaťročí a sektor so strieborným dopytom v jadrovej energetike. Čína, najväčší automobilový trh na svete, postupne prechádza a povzbudzuje spotrebiteľov ku kúpe elektrických vozidiel (NEV). Ostatné národy dlhodobo podporujú elektrické vozidlá (EV) hlavne Nórska,
Nemecko, India a Holandsko. 

Rolls-Royce prevzal štýl z pôvodného automobilu 1907 Ghost ( Duch ) a začlenil
ho do  nového štvordverového modelu, ktorý je súčasťou zbierky Silver Ghost Collection. Auto celé zo striebra. Pozrite priložený link na video.  https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=xYxJSiCweZ0
Farba "Cassiopeia Silver" je po originálnom striebornom zakladateľovi Sir Henry Royce.
Ghost farebná schéma obsahuje čisté častice striebra. Trvalo osem hodín kým sa namaľovalo celé auto. Ozdoba kapucne, známa ako Duch extázy, je tiež vyrobené zo striebra. Vozidlo vzdáva poctu originálnej čiernej mriežke a kryty kolies hovoria: "SILVER GHOSTSINCE 1907. "
V tejto zbierke sa vyrobí iba 35 áut a ceny zatiaľ neboli "zverejnené" ale pozorovatelia naznačujú, že autá si už našli svojich kupujúcich.

Zdroj: Silver Institute
 

 


Investičné striebro, Argor Heraeus 100g

hmotnosť: 100g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: skladom

Cena: 125.00 EUR, Viac

Investičné striebro, Argor Heraeus 250g

hmotnosť: 1000g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: skladom

Cena: 302.00 EUR, Viac

Investičné striebro, Argor Heraeus 500g

hmotnosť: 500g
rýdzosť: 999

Cena: 546.00 EUR, Viac

Investičné striebro Argor Heraeus 1000g

hmotnosť: 1000g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: kontaktovať

Cena: 961.00 EUR, Viac

Sada strieborných kociek

Investičný kov: striebro
Certifikát: Nie
Balenie: ozdobný kufrík
Hmotnosť: 81 g
Typ: kocka
Jemnosť: 925,0

Cena: 225.00 EUR, Viac

Strieborná tehla 100 g Heimerle

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 100 g
Osvedčenie: Nie
Balenie: fólia
Jemnosť: 999,9
Typ: liata
Typ produktu: Ingota
Šírka: 20 mm
Výška: 13,5 mm

Cena: 125.00 EUR, Viac

Strieborná tehla 250 g Heimerle

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 250 g
Certifikát: Nie
Balenie: fólia
Jemnosť: 999,9
Typ: liata
Typ produktu: Ingota
Dĺžka: 60 mm
Šírka: 30 mm
Výška: 14,8 mm

Cena: 301.00 EUR, Viac

Strieborná tehla 500 g Heimerle

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 500 g
Certifikát: Nie
Balenie: fólia
Jemnosť: 999,9
Typ: liata
Typ produktu: Ingota
Dĺžka: 80 mm
Šírka: 40 mm
Výška: 16,1 mm

Cena: 546.00 EUR, Viac

Strieborná tehla 1000g Heimerle

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 1 000 g
Certifikát: Áno
Balenie: fólia
Jemnosť: 999,9
Typ: nalial
Typ produktu: Ingota
Dĺžka: 100 mm
Šírka: 50 mm
Výška: 20 mm

Cena: 961.00 EUR, Viac

Strieborné tehličky Heimerle 100x1g box

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 100 g
Certifikát: Áno
Balenie: Plastová kapsula
Jemnosť: 999,9
Typ: UnityBars / CombiBars
Typ produktu: Ingota

Cena: 195.00 EUR, Viac

Strieborný zliatok 50g

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 50 g
Certifikát: Nie
Balenie: fólie
Jemnosť: 999,9
Typ: nalial
Typ produktu: Ingoty
Dĺžka: 9,8 mm
Šírka: 24 mm
Výška: 24 mm

Cena: 76.00 EUR, Viac

Strieborný zliatok 31,1g

Investičný kov: striebro
Hmotnosť: 31,1035 g
Certifikát: Nie
Balenie: fólie
Jemnosť: 999,9
Typ: nalial
Typ produktu: Ingoty
Šírka: 23,5 mm
Výška: 23,5 mm

Cena: 49.00 EUR, Viac

Investičné striebro, zliatok Heraeus 1000g

hmotnosť: 1000g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: kontaktovať

Cena: 961.00 EUR, Viac

Investičné striebro, zliatok Heraeus 500g

hmotnosť: 500 g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: kontaktovať

Cena: 545.00 EUR, Viac

Investičné striebro, zliatok Heraeus 250g

hmotnost: 250g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: skladom

Cena: 302.00 EUR, Viac

Investičné striebro, zliatok Heraeus 100g

hmotnosť: 100 g
rýdzosť: 999
Dostupnosť: skladom

Cena: 125.00 EUR, Viac

Obrovská spotreba Striebra v priemysle.

Viac ako 1,5 miliárd uncí strieborných predpovedí, ktoré sa spotrebúvajú v kľúčových ekologických technológiách do roku 2030.  Prebiehajúca revolúcia v oblasti ekologických technológií, ktorú spôsobuje exponenciálny rast nových energetických vozidiel (NEV) fotovoltaická energia, by mala v nasledujúcom desaťročí a neskôr ďalej podporiť globálny dopyt po striebru. Tieto sektory spolu so strieborným dopytom v jadrovej energetike sa skúmajú v novej správe.
Náklady na inštaláciu a poskytovanie solárnych fotovoltaických (PV) systémov za posledné dve desaťročia rýchlo klesli v porovnaní s inými zdrojmi elektrickej energie. Očakáva sa, že v strednodobom horizonte bude pokračovať, čo vedie k neustále sa zvyšujúcemu podielu na výrobe obnoviteľnej energie a investíciám do fotovoltaických elektrární, ktoré vedú tak makroekonomické / nákladové aspekty, ako aj verejná politika. Strieborný význam pre solárnu energiu je dobre zdokumentovaný a kov bude naďalej hrať podstatnú úlohu v tejto technológii. Odhaduje sa, že celosvetové aplikácie slnečnej energie sa do roku 2030 využijú zhruba 820 miliónov uncí (Moz) striebra. Uznávajúc príležitosť obmedziť znečistenie v mestských oblastiach, vlády na celom svete poskytli finančné stimuly, ako aj nové nariadenia, že podporovať vývoj elektrických a hybridných vozidiel do ich širších stratégií na boj proti zmene klímy. Čína, najväčší automobilový trh na svete, postupne prechádza od stimulovania spotrebiteľov k nákupu elektrických vozidiel, aby penalizovali výrobcov, ktorí neposkytujú modely NEV. Ostatné krajiny tiež prijali dlhodobé záväzky voči EV, vrátane Nórska, Nemecka, Indie, Holandska, Spojeného kráľovstva, Francúzska a siedmich štátov USA.
Vďaka tejto podpore politiky a klesajúcim nákladom budú nové energetické vozidlá, ako napríklad elektrické batérie vozidiel a zásuvné hybridné motory, predstavovať čoraz väčší podiel celosvetového predaja vozidiel. Potenciálnym meničom hier na prepravu je použitie indukčne viazanej technológie prenosu energie na bezdrôtové nabíjanie vozidiel pomocou strieborných indukčných cievok. Hoci súčasné prenikanie na trhu zostáva nízke, zlepšenie výkonu a nákladov môže v najbližších rokoch priniesť významné príležitosti na prijatie bezdrôtovej nabíjačky. Pri kombinácii sa očakáva, že toto úsilie bude predstavovať približne 725 Moz z celkového dopytu po striebru do roku 2030.
Často prehliadaná aplikácia striebra je jadrová energia, kde sa striebro používa v kombinácii s inými kovmi na výrobu riadiacich tyčí reaktorov. Zostavy riadenia trupu sú vložené do reaktora na riadenie rýchlosti štiepenia a ako také musia byť vyrobené z materiálu, ktorý je schopný absorbovať neutróny bez samotného jadrového štiepenia, má vysokú mechanickú pevnosť a je odolný proti korózii. Jedným z najbežnejších použitých materiálov je zliatina, ktorá je 80% striebra, 15% india a 5% kadmia. Aj napriek tomu, že v roku 2030 by sa očakávalo očakávané odčerpanie celkovej spotreby striebra v roku 2030, dopyt po striebru v tejto oblasti by mohol narastať s budúcim rastom jadrových reaktorov na celom svete.
Správa bola vytvorená spoločnosťou CRU, globálnym komoditným poradenstvom. Detailná analýza projekcií je uvedená v publikácii, ktorú si môžete stiahnuť na tejto linke: https://www.silverinstitute.org/wp-content/uploads/2018/07/Role_of_Silver_Green_Revolution_28Jun2018.pdf

 

Zdroj: Silverinstitute.org.

Výročná správa pre rok 2016.

Prvá vec, ktorá ľuďom napadne pri použití striebra sú šperky, nasledujú mince, avšak najväčšou samostatnou súčasťou fyzického dopytu striebra sú vlastne priemyselné aplikácie. Asi 55 percent všetkého spotrebovaného striebra má priemyselné použitie, vrátane elektroniky, medicíny, čistenia vody, solárnych článkov, chemických katalyzátorov a ďalších. Aj keď fotografia má veľa striebra, digitálne fotografie znížili dopyt v tomto segmente.

Zvýšený dopyt zaznamenali šperky a strieborné mince. V roku 2016 celkový celosvetový dopyt po striebre predstavoval celkovo 1 027,8 miliónov , čo bolo asi o 11% z mimoriadne vysokých úrovní predchádzajúceho roka v dôsledku poklesu maloobchodných investícií.

Priemyselná spotreba vykázala nominálne hodnoty elektrickej energie zo solárnych článkov - ktoré využívajú striebro - stále stúpa po celom svete a dokonca zasiahla nové rekordné úrovne v roku 2016 s nárastom o 34%. Napriek tomu sa nedokázali vyrovnať poklesy v ostatných priemyselných odvetvia.

Čína spotrebuje najviac striebra, potom následujú Spojené štáty a Japonsko.

Striebro je kľúčovou súčasťou výroby etylénoxidu, chemických zlúčenín používaných na výrobu mnohých výrobkov, ako sú prísady proti zamrznutiu, formaldehydu a plastov, dopyt  sa v tejto oblasti sa zvýšil mierne a dosiahol rekordných 10,2 miliónov uncí (oz).

Najväčší pokles v dopyte bol v investiciach, ktoré klesli o 29% v roku 2016 na 206,8 milióna uncí, väčšina poklesu pochádzajúceho z inej spotreby. Vzhľadom na stagnujúce ekonomické podmienky na celom svete, výroba šperkov klesla o 9% v roku 2016 na 207 miliónov, čo je štvorročné minimum. Najvýraznejšie to bolo v Číne a Indii.

Zdroj: silverinstitute.org

Priemysel bude potrebovať 600mil.Oz striebra.

Ako iste viete, striebro je priemyselný kov a bez neho vy sme si nevedeli predstaviť priemyselnú výrobu. Každodenne ho používame a bez neho by neexistovali veci na život, avšak striebro sa masívne využíva vo fotovoltaických článkoch (hlavných zložiek solárnych panelov) ako katalyzátor a na výrobu etylénoxidu (dôležitým prekurzorom pri výrobe plastických hmôt a chemikálií). Tieto dve využitia striebra predstavujú dohromady 120 mil. uncí (Oz) ročnej spotreby, v priemere od roku 2016 až do roku 2020, čo predstavuje nárast o 32% v porovnaní s úrovňou roku 2015, podľa novej správy vydanej dnes Silver Institute.

Existuje mnoho dôvodov, prečo je dopyt po striebre vo fotovoltaických (PV) buniek. Počet inštalácií solárnych panelov stabilne rastie a v najbližších rokoch v dôsledku kombinácie legislatívy emisií uhlíka, vládnej politiky a zníženia nákladov na gigawatt elektriny vyrobenej za použitia solárnych penelov. To prinesie výrazne zvýšenú striebornú spotrebu cez stabilný nárast množstva striebra použitého v každom solárnom panely. Správa predpokladá, že rok 2018 bude nárazníkom pre vysoký dopyt striebra, kvôli výstavbe rekordného počtu solárnych panelov; striebrné použitie v PV v roku 2018, očakáva sa, že bude asi 75% vyšší ako v roku 2015.

Etylén oxid (EO) je dôležitou surovinou pre obrovské množstvo plastových a chemických produktov, z ktorých najdôležitejšie je etylén glykol, ktorý sa používa pri výrobe nemrznúcich chladiacich kvapalín a polyetyléntereftalátu (PET), živice, vláknach pre odev, ako aj plastových fliaš a nádob potravín. Očakáva sa: že požiadavky EO sa zvýšia z dôvodu rastu trhu s nemrznúcou zmesou. Využitie automobilového priemyslu sa bude zvyšovať až do roku 2020, pričom Čína je na čele, a Európa a Severná Amerika si zachová svoje súčasné úrovne spotreby. Kombinovaný ťah PET obalov a využitie v automobilovom priemysle podporí základný rast spotreby EO, s projektovanou 30 mil. oz (uncí) strieborného dopytu cielené na EO až do roku 2020.

Autori správy:  - CRU Consulting, globálne komoditné poradenstvo - vysvetľujú, ako tieto expandujúce odvetvia pomôžu dopyte po striebre. Detailná analýza je uvedena v bezplatnej správe, ktorú možno stiahnuť na tomto odkaze perspektívach strieborného dopytu v etylénoxidu a fotovoltaiky.

Zdroj: The Silver Institute 

Investori v striebre zarábajú.

Cena striebra burze v dnešných dňoch posilnila od začiatku roka z 13,94 dolára za Oz na 20,33 dolára za Oz čo je takmer  45% nárast. Čo je najvyššia úroveň od septembra roku 2014. Aktuálne tento drahý kov získava na sile a predpokladá sa rast okolo 30 až 40 dolárov za Oz.

Drahé kovy aktuálne zaznamenávajú jeden z najlepších polrokov, za čo môžu pokračujúce monetárne stimuly centrálnych bánk po celom svete, pomalý globálny rast či Brexit (vystúpenie Veľkej Británie z EÚ). Práve odhlasovanie Brexitu zvýšilo očakávania, že centrálne banky v snahe upokojiť situáciu ešte viac podporia znižovanie sadzieb či ďalšie stimuly.

Blomberg  píše, že za dnešným nárastom ceny striebra stoja najmä investori, ktorí hľadajú bezpečné aktíva aby predišli veľkým stratám ak príde dominový efekt rozkladu finančného systému.

 

Zdroj: Blomberg

Striebro na cene 40 až 50 dolárov za Oz.

Pomer ceny a výkonu striebra stúpala v prvej polovici roka 2016, poháňaný je zvýšeným záujmom investorov o striebro ako bezpečný prístav aktív. A ďalším je zmiernenie pred pákovým efektom  zlatej cenovej rally. V období od 4.januára do 17. júla sa cena striebra zvýšila o “ 44,7 %“ ak prirovnávame drahé kovy cez  LBMA tak cena striebra, výrazne prekonáva všetky ostatné drahé kovy.

Investori aktívne akumulujú striebro v prvých šiestich mesiacoch roka, vrátane fyzického aj papierového (ETF)  trhu. Obchodovaného na burze a držaného vo  výrobkov vzrástlo o 44,3 mil. uncí, alebo 7,2% na rekordných 662.2 mil. uncí. Investori  tiež zvýšili svoje čisté dlhé pozície v COMEX burze (ETF fondy) v strieborných (futures)  pozíciách a opcií na rekordných 80,522 zmlúv a k 5. Júlu. V roku 2015 to bolo len 6,282 zmlúv!

Prichádzame k strieborným minciam, ktoré prekonávajú  rekordný  globálny dopyt.  Strieborné mince v roku 2015 prekonávali rekordy, avšak prišiel rok 2016 a tržby vzrástli v prvom štvrťroku 2016 o 29% na celom svete.Na trhu mince rástli dvojmiestnym  tempom vo všetkých hlavných oblastiach (Severná Amerika, Európa, Japonsko, Ázia, Afrika, a iné), pretože dopyt po minciach je zvýšení od druhej polovice minulého roka.Drobný investori majú záujem o získanie striebra z dôvodu diverzifikácie portfólia so silnými základmi.Preto radia ďalej nakupovať, keď je veľmi priaznivá cena na trhu, veď kupovať za cenu okolo 20 dolárov za Oz a predávať za 40 až 50 dolárov za Oz je skvelá príležitosť!

 

Zdroj: Silverininstitute.gml

Strieborná rally v grafoch.

Vzácne kovy zažívajú renesanciu. Zlato od začiatku roka pripisuje okolo 16%, striebro dokonca viac než 20%. Stojí strieborná rally na pevných základoch, alebo ide len o komoditnú bublinu, ktorá zase čoskoro spľasne?

Za posledný mesiac striebro pridalo približne 7% a od začiatku roka sa jeho cena zvýšila o viac ako 22%. Kov tak za sebou má najlepší začiatok roka za posledných päť rokov, okorenený navyše vstupom do býčieho trendu. Cenu striebra aktuálne podporujú najmä signály rastúceho dopytu zo strany priemyselných podnikov (na rozdiel od zlata má striebro široké využitie v priemysle) a tiež očakávania, že americký Fed bude zvyšovať úrokové sadzby len veľmi pozvoľna (toto očakávanie podporuje aj rast ceny zlata). "Striebro je kvôli prudkým cenovým výkyvom mnohokrát označované ako diabolský kov. Keď už predvedie nejaký pohyb, tak poriadny. Investori sa teraz preto snaží dostať na správnu stranu. Ešte na začiatku tohto roka striebro vo vzťahu k zlatu vyzeralo veľmi podhodnotené, súčasná rally túto medzeru síce čiastočne zaplnila, stále to však vyzerá, že jeho cena ešte má kam rásť. Shortovať striebro si preto v súčasnej situácii dovoľujú len veľmi odvážni investori, "hovorí Alex Kwiatkowski z agentúry Bloomberg. Investori na cenový "skok" reagujú masívnym nalievaním peňazí do ETF zameraných na striebro. Prílev peňazí do "strieborných ETF" je podľa agentúry Bloomberg najvýraznejší od roku 2010. Burzové obchodované fondy naviazané na striebro aktuálne drží bezmála 20 tisíc ton kovu. Historické maximum 20 182,2 tony je tak doslova na dohľad.  Výrazne sa cena striebra zvýšila aj v uplynulom týždni, kov zdražel od pondelka do piatku zhruba o päť percent. A ako upozorňuje Fain Shaffer, analytik z Infinity Trading, cenová krivka striebra sa v druhej polovici týždňa dokonca vyšplhala nad hornú hranu rastúceho Bollingerovho pásma. To optimizmus komoditných investorov mierne ochladzuje, pretože sa jedná o signál možnej prekúpenosti. Uplynulý obchodný týždeň striebro zakončilo tesne pod 17 dolármi za trójsku uncu. Analytici z nemeckej Deutsche Bank predpovedajú, že by sa v dohľadnej dobe mohla cena vyšplhať aj na 20 dolárov za uncu. Fakt, že sa cena kovu dostala podľa Bollingerovho pásma do oblasti prekúpenosti, ale môže ďalší rast spomaliť. "Myslím si, že veľké fondy, smart money, naskakujú do rozbehnutého vlaku jednoducho preto, že cena rastie," hovorí prezident T & K Futures & Options Michael Smith. "Je ale pravdou, že na trh prichádzajú povzbudivé správy ohľadom dopytu zo strany rozvíjajúcich sa trhov."  Takto sa pozerajú na striebro investori.

Avšak majiteľ spoločnosti Abdis Investment Jozef Chabreček doporučuje nakupovať drahé kovy v tejto dobe, keď sú na takýchto cenách. Lebo ako hovorí staré investorské pravidlo: "Nakupujte, keď sú ceny nízko, predávajte , keď sú ceny vysoko." Dodáva.

Zdroj: Bloomberg

Striebro stúpa ku hviezdam.

Tento týždeň sa darí hlavne striebru. Zlatu zas mierne. Poďme sa pozrieť na to spohľadu investora. Či zoberiete do rúk akúkoľvek fyzickú komoditu (zlato, striebro, diamanty alebo platinu), robíte v tejto neistej, turbulentnej dobe fantastickú vec. Lebo ako sa hovorí nakupuj, keď sú ceny dole a predávaj, keď je cena hore. 

Asi najzaujímavejšie dianie minulý a predminulý týždeň na trhu bolo na striebre. To pri vzrastajúcej cene zažívalo opakovane vyšší dopyt od investorov. Micovne na svete predĺžili dobu dodania strieborných micní o mesiac, čo v dnešnej dobe, keď je všetkého dostatok - zaražajúce!  Situácia pretrvávala celé dva týždne. Otázka znie, prečo sa to deje? Konšpiračné weby určite hovoria o tom, že sa konečne odhaľuje manipulácia na trhu s drahými kovmi. Kauza okolo nemeckej Deutche Bank, ktorá sa chce dohodnúť s vyšetrovateľmi na poskytnutí údajov o aktivitách pri fixácii cien, má tomu nasvedčovať. Písali sme o tom už viackrát. Manipulácia cien pri fixe, či už na zlate alebo striebre, nespôsobila pád zlata z 1900 USD na 1100 USD a striebra z 35 USD na 13 USD. Nemala ako. Bol to znížený dopyt. S tým by sa mali všetci tí, ktorí si tieto kovy kupovali na vyšších cenových hladinách zmieriť. Manipulácia síce mohla byť na intradennom obchodovaní a banky mohli klamať svojich klientov. To by ma neprekvapilo. Ale za vyššie uvedeným poklesom cien nebola.Dnes vidíme teda zvýšený dopyt po šedom kove, nie odhalenie nejakej manipulácie s cenou. Prečo sa teda dopyt zvyšuje: Mám za to, že je to z dvoch dôvodov, ktoré spolu súvisia. Prvý je, že to vyzerá, že investori očakávajú ďalšie intervencie zo strany centrálnych bánk. Tie majú zas zachrániť mierne sa zhoršujúcu situáciu na trhoch. Čoraz viac správ o bankrotoch v rôznych sektoroch, či pokles Číny. Zabralo to po roku 2008, môže to zabrať aj dnes. Striebro je primárne priemyselný kov. Investori si pravdepodobne myslia, že ten s potenciálnym zlepšením ekonomickej situácie dopovanej prostredníctvom centrálnych bánk, môže zažiť vyšší priemyselný dopyt. Druhým dôvodom, ktorý súvisí s prvým, bol historicky vysoký pomer ceny zlata a striebra. Dosiahol len nedávno úroveň 1 ku 83. Dnes je na 1 ku 75. Vyzerá to teda, že presne rovnakí investori, vyhodnotili, že pomer bol príliš vysoko a dopytujú v kontexte prvej a aj druhej príčiny viac striebra. A Ako to teda dopadne? Ak sa podarí centrálnym bankám v nejakom najbližšom období vyvolať opätovne pokoj na trhoch a zabezpečiť vidinu toho, že ekonomiky hlavných hráčov budú rásť, pomer pôjde skôr dole a striebro sa aj odrazí od svojho dolárového dna. No a naopak. Zlato bude stúpať oproti striebru rýchlejšie vtedy, ak sa budú investori obávať budúcnosti a toho, že centrálne banky to tentokrát nedokážu tak efektne, ako po roku 2008. Prvá možnosť je vysoko pravdepodobná. Zažívame ju už viac ako 2 roky. Osobne si však skôr stavím zatiaľ na druhú možnosť. Vzhľadom na dlhy, mierne rasty ekonomík ako je EU, Čína, či USA, ktoré sú zároveň nadopované lacnými peniazmi, bankrotmi v energetickom sektore, či zvyšujúce sa napätie v európskom bankovom sektore. Netreba zabúdať, že centrálne banky svoje politiky už značne vyčerpali a veľa nábojov im neostalo.

Zdroj: Bloomberg

Dopyt významne rastie a cena klesá!

Počas prvého polroka tohto roka, striebro zažilo zvýšený dopyt po šperkoch a významný dopyt bol aj v priemyselných odvetviach, dva signály rastu po tomto najvšestrannejšom kove. Strieborné šperky zažili zvýšený tlak, bol silný v prvej polovici roka 2015, hlavne v USA, dovoz strieborných šperkov vyskočil o 11%USA je najväčším dovozcom strieborných šperkov, meraných v dolárovom vyjadrení, a to ovplyvňuje dopyt po striebre a obchode po celej Ázii. Dovoz USA z Thajska vzrástol o 18,5%, zatiaľ čo Čína vykázala nárast len o 14%. GFMS, odhaduje, že na celom svete porastie dopyt po strieborných šperkov o 5% v roku 2015. Takmer 60% striebra dopytu je viazaných na priemyselné využitie, rola striebra v niektorých špecifických priemyselných odvetviach významne rastie. GFMS predpovedá rast o 2% v priemysle pre striebro v roku 2015. V oblasti priemyselného odvetvia obnoviteľnej energie sa očakáva, že dopyt po striebre budú ťahať výrobcovia solárnych panelov o 8% na 65.000.000oz v tomto roku. Rast odráža zvýšenú produkciu solárnych článkov a vyšší počet zariadení. Dôvodom tohto nárastu je USA, ktorý mal nárast 76% solárnych inštalácií v prvom štvrťroku 2015 v porovnaní s minulým rokom. Čína a India majú agresívne solárne inštalačné plány a očakáva sa, že budú hnacou silou v tomto raste aj naďalej. Očakáva sa, aj významný dopyt od výrobcov ethylenoxidu, ktorý sa má zvýšiť na 8.600000oz v roku 2015, čo by znamenalo nárast o 61%. Väčšina tohto nárastu bude ťahaný z čínskeho dopytu. Etylénoxid je dôležitým stavebným kameňom v chemickom priemysle, je nevyhnutný pri výrobe plastov, rozpúšťadiel, čistiacich prostriedkov, širokého spektra organických chemikálií a predstavuje veľký význam striebra v tomto priemysle. Elektronika: dopyt sa mierne znížil v roku 2015, a to o 0,4%. Dôvod poklesu je menšia výroba tabletov a počítačov. Pokles bude čiastočne kompenzovaný nárastom o 3% v oblasti mobilných telefónov v roku 2015. Navyše, na trhu fyzického striebra sa očakáva deficit  57.700.000oz v roku 2015, lebo dodávky a fyzický dopyt významne rastie každým rokom. To by znamenalo, že tretí rok po sebe rastie trh vo fyzickej podobe je v deficitu. Keď trh zažíva deficit  dodávok z baní, užívatelia musia čerpať s nadzemných zásob, čím sa sprísňujú dostupné zdroje. Na strane investícií, maloobchodný dopyt investorov do bieleho kovu bol robustný v prvej polovici roka 2015, v čom bol náročný pre drahé kovy a celý investičný trh. Investície do strieborných ETF (papierové striebro) sa zvýšili o viac ako 4.700.000 oz v roku 2015, čo naznačuje, že na trhu nie je niečo v poriadku. V prvej polovici tohto roka predaj mincí predstavoval  43.600.000oz, čo je o 6% menej ako v roku 2014 v rovnakom období. Avšak, prvá polovica roku 2015 bola pre celosvetový predaj piatym najvyšším v histórii. Americká mincovňa bola nútená zastaviť predaj svojich strieborných mincí od 7. júla, lebo boli vypredané všetky jej zásoby, keď dopyt investorov v júni vzrástol o 80%. Mincovňa otvorila trh 27. júla. Podobne na tom bola aj austrálska Perth mincovňa a jej predaj strieborných mincí. V tomto čase je veľmi priaznivá cena na nákup, lebo ako isto viete, kríza prichádza ticho a veľmi pomaly.

Zdroj: Silver Institute

 Silver Institute je nezisková medzinárodná asociácia priemyslu so sídlom vo Washingtone, DC, založená v roku 1971, členovia inštitútu sú popredný výrobcovia striebra, významné rafinérie, výrobcovia a obchodníci .Inštitút slúži ako hlas tohto odvetvia vo zvyšovaní verejného chápania hodnoty a rôzneho využitia spôsobu striebra,. Pre viac informácií o Silver Institute, alebo striebra všeobecne, nájdete na adrese:www.silverinstitute.org .

Kríza začala. Banky hromadia komodity.

Najväčšia banka v USA (JP Morgan Chase) a jedna z najväčších finančných inštitúcií sveta za poslednú dobu nakúpila obrovské množstvo striebra a momentálne vlastní jednu z najväčších zásob fyzického striebra v histórii trhu s drahými kovmi.

Množstvo striebra v týchto zásobách sa dramaticky zvýšilo v posledných 4 rokoch. V roku 2011, JP Morgan nevlastnila takmer žiadne fyzické striebro. Do roku 2012 nakúpili 5 miliónov uncí striebra. Od roku 2012 sa tieto zásoby zvýšili až desaťnásobne a činia viac ako 55 miliónov uncí striebra
Tento nárast začal byť obzvlášť prudký od apríla 2015. Iba v priebehu niekoľkých dní, 
od 7. apríla do 16. apríla nakúpili viac ako 7 miliónov uncí striebra.
7. apríl:    1 110 000 uncí
8. apríl:    1 280 000 uncí
9. apríl:       893 037 uncí
10. apríl:  1 200 224 uncí
14. apríl:  1 073 000 uncí
15. apríl:  1 191 275 uncí
16. apríl:  1 183 777 uncí
 
Toto je skutočne obrovský nárast vo veľmi krátkom časovom rozhraní a zdá sa, že JP Morgan bude v tom istom štýle ešte pokračovaťZa posledné 2 týždne nakúpila banka ďalších 8,3 mil. uncí striebra.
Je pravdepodobné, že JP Morgan postupuje tak ako iné ekonomické veľmoci sveta, Rusko, Čína, USA a pod.v očakávaní geopolitického a globálneho finančného úpadku. V drahých kovoch nachádzajú útočisko pred jasným osudom papierových peňazí a celkového hodnotového systému vo finančnom svete. 
Americký dolár za posledných 100 rokov stratil takmer už všetku kúpnu silu (viac ako 95%) a Euro od svojho vzniku viac ako 50% kúpnej sily.
Generálny riaditeľ JPMorgan Chase - Jamie Dimon v jeho nedávnej správe vlastníkom akcií odkázal:„Niektoré veci sa nikdy nemenia – bude ďaľšia kríza a jej dopad na finančný trh bude znamenitý.“ Jamie Dimon varoval, že spúšťačom krízy nemusí byť to isté čo naposledy, ale ďaľšia kríza príde.
 
Medzičasom JP Morgan začal s ďalšími opatreniami pred prichádzajúcou krízou. Výrazne obmedzili používanie hotovosti na rozličných trhoch a dokonca znemožnili klientom používať hotovosť na platby za kreditné karty, hypotéky, úvery a pod.
Oproti tomu ako reagujú na blížiacu sa krízu svetové ekonomické veľmoci je v prípade banky JP Morgan rozdiel v drahom kove, ktorý preferujú. Kým Rusko, Čína a USA niekoľkonásobne zvyšujú svoje zlaté rezervy, JP Morgan siaha striktne po striebre. Tento fakt môže byť vysvetlený momentálnou nízkou cenou striebra a tým pádom jeho investičnou atraktivitou.

Zo všetkých existujúcich aktív sú drahé kovy najviac podhodnotené, obzvlášť striebro. Momentálne sa cena striebra pohybuje okolo 16 USD za uncu. Na základe obrovského a exponenciálne narastajúceho dopytu po striebre, či už v priemysle alebo ako investícia, v súhre s rapidne klesajúcou ponukou striebra a jeho podhodnotením, je len otázkou času kedy striebro prerazíhranicu 50 USD za uncu a aj inflačne upravenú cenovú hranicu cca. 150 USD.  (Produkcia striebornej mince China Panda – medzi rokom 2010 a 2012 sa zvýšila produkcia o 1233%.)

Je ťažké predpokladať do akých výšok stúpne cena za striebro, optimistické analýzy hovoria aj o stovkách dolárov za uncu, rozhodne však môžeme s istotou povedaťžvýrazného nárastu sa dočkáme v najbližších 5 rokoch a JP Morgan Chase si to zjavne uvedomuje tiež.
Masívne nákupy striebra bankou JP Morgan pripomínajú rovnaký postup bratov Huntovcov v neskorých 70. rokoch minulého storočia, kedy tento ropný magnát nakupoval obrovské množstvá striebra, v ich prípade však papierového striebra vo forme futures kontraktov (čo sa im nakoniec stalo osudným). Pred ich nákupmi sa pohybovala cena striebra okolo 6 USD za uncu a pomaly postupne narastala až kým nedošlo k výraznému a rýchlemu skoku na vyše 48 USD za uncu.
 
 
 
Zdroj: Bloomberg
Investovať do striebra sa oplatí.

Svet ročne spotrebuje miliardu uncí striebra. Dopyt po  striebre rastie: v roku 2018 padne iba na fotovoltaiku až 109 mil. uncí. Ročný celkový dopyt po striebre sa minulý rok pohyboval okolo jednej miliardy uncí. Najväčší podiel na tomto objeme má striebro pre priemyselné využitie, dosahuje takmer 55%. Najsilnejším spotrebiteľom tohto drahého kovu je v súčasnej dobe Čína, a to najmä v elektrotechnickom a elektronickom sektore. Rešpektovaná organizácia Silver Institute odhaduje, že do roku 2018 dôjde na globálnej úrovni až k 27% nárastu dopytu po tomto drahom kove.

„Svetová ťažba striebra dosahuje ročne vyše 800 miliónov uncí, tvorí tak väčšinový podiel celosvetovej ponuky, zvyšok trhovej ponuky zabezpečuje recyklácia a dodatočné vládne predaje. Podľa štatistík Silver Institute je najväčším producentom striebra Mexiko (170 mil. uncí) nasledované Peru (120 mil. uncí), Čínou (120 mil. uncí), Austráliou (60 mil. uncí) a Ruskom (45 mil. uncí). Peňažné náklady na primárnu ťažbu striebra zodpovedajú približne 9 dolárom na jednu uncu. Najviac striebra sa spotrebuje na výrobu fotovoltaiky, t.j. solárnych panelov. V tomto sektore by sa v roku 2018 malo podľa Silver Institute spotrebovať až 109 mil. uncí tohto drahého kovu. Ďalšími kľúčovými odvetviami sú výroba spájok a zliatin s odhadovanou spotrebou striebra v najbližších troch rokoch až 88 mil. uncí. Na treťom mieste je automobilový priemysel s odhadovanou spotrebou 71 mil. uncí striebra. Nasleduje výroba batérií, priemyselných ložísk, tlačeného atramentu a využitie striebra v zdravotníctve a pre účely čistenia vody. „Úloha striebra je vďaka jeho jedinečným fyzicko-chemickým vlastnostiam v priemysle de facto nezastupiteľná. Rastúce využitie tohto drahého kovu je potom najmä v tzv. zelených technológiách, pretože napomáha k ochrane životného prostredia. Striebro dnes napríklad nahrádza používanie chemikálií pre čistenie vody či znižuje množstvo spotrebovanej energie v priemysle a domácnostiach.

Solárna energia

Solárna energia je efektívnou alternatívou k fosílnym palivám, ktorých obmedzený výskyt a efekty znečistenia sú a počas nasledujúcich rokov budú rastúcim problémom. Globálny trend naznačuje rozšírenie solárnej energie od rodinných domov až po korporácie a nadnárodné spoločnosti. Striebro je základnou zložkou fotovoltaických článkov, ktoré zachytávajú slnečné lúče a premieňajú ich na elektrickú energiu. Pri výrobe fotovoltaických článkov z kryštalického kremíka (cca 90% všetkých vyrobených článkov) sa používa strieborná pasta. Silver Institute uvádza, že do roku 2016 sa v solárnej energii predpokladá spotreba približne 70 miliónov uncí striebra a v roku 2018 to bude o ďalších 40 mil. uncí viac. Fotovoltaika predstavuje silný trh pre spotrebu striebra. Od roku 2013 dochádza k prudkému rastu počtu inštalácií v ázijsko-pacifickom regióne, predovšetkým v Číne. Rovnako tak veľký potenciál predstavuje Južná Amerika a Afrika. V Európe a najviac asi v Nemecku dochádza k pokračujúcemu nárastu v inštalovaní nových fotovoltaických kapacít. „Blízky východ a severná Afrika sú symbolom obrovského a zatiaľ stále nevyužitého potenciálu.

Striebro pri čistení vody

Ďalšie kľúčové využitie striebra je v miliónoch čističov vody, ktoré sa každoročne predajú. Striebro zabraňuje rozšíreniu baktérií a rias vo filtroch a umožňuje správny priebeh čistenia, pretože zbavuje pitnú vodu baktérií, chlóru, trihalometánov, olova, ďalších častíc a zápachu. Podobne ako kyslík pôsobí striebro ako silný čistič, ktorý ponúka alternatívu k iným dezinfekčným systémom. „Ióny striebra sa začínajú tiež pridávať do systémov čistenia vody v nemocniciach, komunálnych čističiek vôd, bazénov a kúpeľov. Striebro zároveň zabíja baktérie spôsobujúce tzv. legionársku chorobu. Tieto baktérie vznikajú pri nahromadení vody v potrubí, prípojkách a vodných nádržiach. V rozvojových krajinách sú hlavným problémom choroby z vody. Hoci je stále potrebné objaviť plný rozsah, v akom môže striebro pomôcť vyriešiť problematiku čistej pitnej vody, pokračujúci výskum ukazuje, že použitie striebra bude pre globálne zásobovanie vodou kľúčové.

Striebro v oknách a v skle

Postriebrené zrkadlá sú už dlhú dobu obľúbeným prvkom v domácnostiach, no ešte značná časť populácie nie je oboznámená s "neviditeľným" striebrom alebo transparentnou vrstvou striebra, ktorá dáva termálnym okenným tabuliam schopnosť odrážať horúce letné slnko von a zároveň udržiavať vnútornú teplotu. Táto relatívne nová technológia zohráva zásadnú úlohu v modernom stavebníctve, pretože podporuje ekologické a ekonomicky úsporné bývanie. Silver Institute uvádza, že v domácnostiach v USA je každý rok využitých cez 250 miliónov štvorcových stôp postriebreného skla. Špecifický druh dvojitého okenného skla dnes dokáže odraziť až 95% slnečných lúčov, čo podstatne znižuje náklady na chladenie a spotrebu energie. Striebrom potiahnuté polyesterové dosky používané v oknách sú ďalšou obľúbenou metódou pre zníženie prenikania svetla. „S rastúcimi nákladmi na energiu a neustále vysokým záujmom o životné prostredie je pravdepodobné, že v najbližších rokoch popularita sklenených výrobkov s vrstvou striebra porastie.

Svetová ponuka a dopyt po striebre (v miliónoch uncí).

 

Spotreba 2013

Spotreba 2018

Batérie

32

36

Etylénoxid (EO)(Katalyzátor)

52

63

Fotovoltaické (solárne panely)

88

109

Automobilový priemysel

56

71

Spájkovanie a zliatiny

70

88

Ložiská

2

3

Tlačené Silver atramenty

2

4

Iné (zdravotníctvo, čistenie vody)

9

12

Celkom

310

386

Zdroj: Silver Institute

Strieborná voľba.

Dáva Vám zmysel investovať do drahých kovov ? Povedali ste si : Prečo striebro? Pozrime sa spolu na hlavné dôvody. Striebro je nerast a ako taký sa musí vytažiť. To však znamená, že ho je obmedzené množstvo. Väčšinou sa striebro objaví ako sekundárna hornina pri tažbe iných primárnych surovín ako meď, olovo, zinok, ... Ťaží sa aj primárne, ale je to menej ako 20 % svetovej produkcie. Čiže je ťažké predpokladať koľko striebra sa v daný rok vyťaží. Kým sa striebro vo forme čistého kovu dostane na pult spotrebiteľa, je nutné, aby prešlo dlhou cestou . Naštastie nemám v úmysle rozpisovať detaily, ale chcem zdôrazniť, že čisté striebro odráža hodnotu práce vloženej do jeho spracovania. To je dôležité si uvedomiť. Všetko za čím sa skrýva  poctivá práca má pre nás ozajstnú hodnotu. Ked už máme takto spracované striebro, rozdeľujeme ho podľa dopytu do viacerých sektorov. Najväčší konzument je priemysel. Unikátne fyzikálne vlastnosti robia zo striebra skutočne vzácny kov na poli elektrotechnickom. Myslím, že každý má doma svoj kúsok striebra v počítaci, televízore, mobile, chladničke ... , ale aj v zbrojárskom priemysle, fotovoltaike, nanotechnológie, novo vyvíjané striebro-zinkové batérie, ktoré vydržia raz toľko čo klasické. Nesmiem zabudnúť na antibakteriálne vlastnosti striebra, ktoré sa využíva vo forme mikroskopických vlakien v textilnom a odevnom priemysle. Dovolím si povedať, že so striebrom nerozvážne šafárime. Prečo ? Odpoveď je jednoduchá. Stačí sa zamyslieť, čo robíme so starým, televízorom, práčkou, mobilom ... Áno vyhodíme ho, na smetisko. Takto vyhadzujeme striebro ako dáky odpad. Odhaduje sa, že až polovica striebra v priemysle sa vyhodí na smetisko. Mnohých napadne recyklácia. Super nápad, ale ekonomicky nerentabilný, predstavte si, nano a mikro vrstvy a keď to preženiem, tak gramy, ktoré sú použité v televízore a vy ich idete recyklovať ... Dámy dostávam sa k tým príjemnejším vodám a to je šperkárstvo. Približne 20 percentný podiel je práve vo výrobe šperkov. Veď ktorá z vás pohrdne unikátnej striebornej maličkosti ? Nebudem sa mýliť, keď napíšem, že žiadna. Opäť môžete namietať, že radšej zlatú maličkosť. Ale je lepšie mať vrabca v hrsti ako, ale ďalej to už poznáte. Strieborné šperky sa tešia obrovskej obľube hlavne v Číne , Indii a ostatných Ázijských oblastiach, u nás mu prichádzame na chuť postupne. Dobrá správa je, že to môžme zmeniť, stačí sa pozrieť na našu ponuku šperkov. Posledným významným sektorom je investičné striebro. Je to striebro o čistote 999,0. Môžem vám povedať, že toto je investícia, kedy za málo penazí, dostanete veľa kvalitnej muziky. Inými slovami, keď si kúpim 20 g zlata, tak za tú istú cenu dostanem až 1 kg striebra. To je dobré, nie? Skutočnosť je taká, že striebro v sebe skrýva obrovský potenciál, ktorý sa chystá prebudiť. Za všetko spomeniem len pomer zlato/striebro. Momentálne sa pohybuje okolo 65:1, ale histora nás učí, že pomer sa pohybuje okolo 15:1. Už vidíte ? Ja som otvoril oči a rád vám pomôžem otvoriť aj tie vaše. Zahoďte ostych, vykročte novým smerom, urobte niečo čo vám prinesie osoh. Sme tu pre vás, kontaktujte nás, radi sa s vami podelíme o informácie.

Strieborný poklad

Ja patrím do skupiny investorov, ktorí majú a pravidelne nakupujú fyzické investicné striebro, ktoré patrí ku drahým kovom ako je zlato, platina a paládium.  Má veľmi dobré fyzické vlastnosti (vodivosť, absorpciu tepla a antibakteriálne schopnosti), preto sa vo veľkom množstve využíva v priemysle a tu vidím jeho veľkú investičnú príležitosť. Zásoby striebra  sa odhadujú na cca 15-20 rokov, objavené rezervy sa pohybujú okolo 220.000 - do 260.000 ton. Ročná ťažba sa pohybuje cca 23.000 ton kde 53% ide do priemyslu, 20% do šperkárstva a ostatné končí v investičných zliatkoch. A ešte jedna zaujímavosť striebro sa stráca. Ako? Videli ste niekedy staré filmy, kde sluhovia leštili strieborné príbory? Dali ste si otázku prečo? Striebro oxiduje a to je dôvod, že s celkového vyťaženého striebra 1.400.000 ton existuje len okolo 680.000 ton. Je to komodita s ktorou najčastejšie prichádzame do kontaktu ani si to neuvedomuje. Tak prečo dnes investovať do tejto všednej komodity? Cena striebra v roku 2011 dosiahla historické maximum cca 50 dolárov za 1OZ (trojská unca - 31,1g) v dnešných časoch sa cena pohybuje okolo 20 dolárov za 1 OZ. Tu vidím veľkú príležitosť nakúpiť fyzické investičné striebro - nakupujem, keď je cena na minimách. Kde vidím ja potenciál striebra v priebehu 5-10 rokov? Prekoná svoje maximá z roku 2011 a zakotví na cene cca 60-80 dolárov za 1OZ. Pre investora to je zhodnotenie 300% a viac. ( To je moja špekulácia - ako investor si to môžem dovoliť - preto vo veľkom nakupujú investori.)  Máte záujem o investíciu a neviete kde nakúpiť? Nakupujte cez spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom drahých kovov - vynechajte e-shopy ( ja nikdy neposielam peniaze niekomu, koho nemám prevereného). A teraz sa pozrime na nevýhody investície do striebra. Prvá - za pár tisíc eur máte peknú kôpku zliatkov alebo mincí - uskladnenie. A druhý - striebro sa predáva s DPH tak počítajte + 20% navrch ako fyzická osoba, ak ste firma dokážeme to urobiť ako nákladovú položku. Páči sa Vám predstava vlastniť zliatok alebo mincu z investičného striebra? Máte tú najlepšiu dobu na nákup, kde cena ja priaznivá - vynikajúca. Využite naše služby a radi Vám pomôžeme k vašej striebornej investícii.