Platina  
Vývoj platiny...

Globálny trh s platinou bude tento rok druhým rokom v prebytku, ktorý by mal dosiahnuť 295.000 uncí (asi 9200 kg). Ako dodávky, tak dopyt po kovu, ktorý sa používa prevažne v automobilových katalyzátoroch, sa zníži o dve percentá. Uviedla to dnes svetová rada pre investície do platiny WPIC. Nižšia výroba áut s naftovým motorom v Európe sa zníži použití platiny medzi výrobcami automobilov o 6 percent. To prekoná mierny rast spotreby v iných priemyselných odvetviach. Dodávky klesnú kvôli nižšej ťažbe hlavných producentov, čo je Juhoafrická republika, Zimbabwe a Rusko. WPIC upozornila, že v druhom štvrťroku bol zrejmý prudký pokles investičného dopytu po platine kvôli výraznému poklesu cien, ktorý podkopal záujem o fondy ETF zamerané na platinu. To sa ale začalo teraz meniť a na konci roka by investičný dopyt mal byť len nepatrne nižší.  Cena platiny sa v auguste prepadla najnižšie od roku 2008. Cena stabilne klesá od januára, čiastočne práve kvôli obavám z nadmerných dodávok. Vývoj ceny platiny za posledných 5 rokov ukazuje nasledujúci graf: 

Automobilky používajú do katalyzátorov platinu aj paládium. Naftové motory ale potrebujú viac platiny a predaj áut s naftovým motorom postupne klesá od škandálu Volkswagenu v roku 2015, uviedla agentúra Reuters.

Nakoľko je dobré diverzifikovať v drahých kovoch, a cena je priaznivá doporučujeme nakupovať.

Zdroj: Reuters

Tažiari platiny prepúšťajú!

Druhému najväčšiemu ťažiarovi platiny nepomohlo ani prepustenie tisícov ľudí.

Impala Platinum Holdings, alebo tiež Implats, čelí ťažkému rozhodnutiu. V čase, keď ceny platiny padajú, sa juhoafrický ťažiar snaží zastaviť straty svojich starnúcich baní.

Druhý najväčší svetový producent platiny už za prvý tohtoročný polrok prepustil 2 500 ľudí a ďalšie prepúšťanie by ešte mohlo prísť. Iba tri z desiatich baní jeho rozľahlého ťažiarskeho komplexu Rustenburg boli v marci zárobkové. Odvtedy sa situácia ešte zhoršila s tým, ako ceny platiny klesli o viac ako 9% a minulý týždeň dosiahli deväťročného minima. Podľa hovorcu Johana Theron oznámi Implats závery svojho strategického rozhodnutia ohľadom Rustenburgu v septembri. Kvôli problémom, ktorým priemysel čelí, nemôže prevádzkovateľ ťažby vylúčiť ďalšie prepúšťanie. Spoločnosť v Rustenburgu zamestnáva asi 31 000 ľudí. "Za týchto cien platiny tu nie je moc, čo by mohlo vedenie urobiť," povedal Rene Hochreiter, analytik pre Noah Capital Markets. "Prežívajú vďaka nádeji, ale to nie je moc dobrá stratégia."

Ceny platiny klesli zo svojich maxím z roku 2011 o viac ako polovicu. Dopyt po kovu, ktorý sa používa na zníženie emisií naftových áut, slabne. Čiastočne kvôli nižším predajom týchto vozidiel v Európe. Výpredaje na tomto kove sa tento rok umocnili kvôli obavám, že by mohlo dôjsť k obmedzeniu priemyselného dopytu a tým, ako obchodné napätie eskaluje.

Tento pokles sa snaží vyvažovať významný nárast dopytu po platine na šperkárskom trhu, ktorý tvorí 35% celkového dopytu po tomto kove. "Na tomto trhu vidíme veľký rast. Samozrejme, že nám na množstve trhov, kde súperíme s 18karátovým zlatom, veľa pomáhajú ceny platiny, "povedal Huw Daniel, generálny riaditeľ Platinum Guild International.

Šperky z platiny zaznamenali dobrý rok v roku 2017, kedy sa podarilo zvýšiť dopyt v Číne, Indii, Japonsku a USA - teda na štyroch hlavných šperkárskych trhoch. "Ak sa na tieto trhy pozrieme, je najväčší Čína s 1,7 miliónmi uncí, nasleduje Japonsko s o niečo viac ako 500 000 uncami. Potom pokračujú USA s asi 300 000 uncami a potom India sa 175 000 uncami, "dodal Daniel. India rastie najrýchlejšie, a to o asi 24% ročne. Týmto tempom by dosiahla hranicu 500 000 uncí do roku 2023.

Všeobecne platí, keď ceny padajú treba nakupovať, preto doporučujeme do portfólia investičnú platinu....

Zdroj: Bloomberg, MiniGo Weekly


Investičná platina, zliatok Argor Heraeus 10x1g

Hmotnosť: 10 g
Rýdzosť: 999.5/1000
Materiál: Platina
Výrobca: Argor Heraeus

Cena: 0.00 EUR, Viac

Wiener Philharmoniker 1 unca

Nominál: 100 Euro
Priemer: 37 mm
Sila: 2 mm
Hmotnosť: 31,103 g
Rýdzosť: 999.5 / 1000 Pt
Krajina pôvodu: Rakúsko
Mincovňa: Münze Österreich AG

Cena: 1370.00 EUR, Viac

Investičná platina, zliatok Argor Heraeus 100g

Kategória: investičná platina
výrobca: Argor-Heraeus SA
obsah platiny: 999,5/1000
rozmer: 49,7 mm x 28,5 mm x 3,4 mm
hmotnosť: 100 gramov

Cena: 4090.00 EUR, Viac

Investičná platina, Argor Heraeus 1OZ (31,1g)

Kategória: investičná platina
výrobca: Argor-Heraeus SA
obsah platiny: 999,5/1000
Dostupnosť: skladom

Cena: 1390.00 EUR, Viac

Diverzifikácia v drahých kovoch.

Vývoj zlata v tomto roku potvrdzuje, že pre investorov, ktorí hľadajú veľké výnosy drahý kov v podobe zlata nie je. Do zlata sa zvyčajne investuje minimálne na niekoľko rokov, čo je horizont, v ktorom už tento kov dáva zmysel. Do výnosov zo zlata a iných drahých kovov je potrebné započítať nielen rast samotnej ceny kovu, ale aj infláciu, ktorá by inak znehodnocovala peniaze uložené v banke. Inflácia dosahuje v priemere 2,5% ročne. A v roku 2018 pri zvyšovaní cien enegrií, ktoré sa chystá na Slovensku môže byť aj vyššia. Pri pohľade na historický vývoj ceny je zrejmé, že zlato vytvára opakujúce sa krivky reagujúce na rast a pokles ekonomiky. Keď je ekonomika na vzostupe, cena zlata klesá, keď sa naopak ekonomika nachádza vo fáze útlmu a prichádza kríza, zlato začína strmo rásť. Ekonomika rastie a nič nenaznačuje, že by sa to malo zmeniť ale pozor, je to preto lebo ECB pumpuje obrovské peniaze do ekonomiky, ktoré nie sú ničím kryté a inflácia stále ostáva na minime. Dokedy? Celková situácia naznačuje, že sme v kritickom období a je len na nás, či ochránime naše úspory pred znehodnotením. Investori, ktorí zvažujú nákup investičného zlata alebo iných drahých kovov by sa mali správne rozhodnúť a hľadať istotu. Na zlepšenie svojej investície, môžu investori diverzifikovať aj v drahých kovoch. Alternatívou môže byť platina nástroj z cenných kovov, ktorú možno získať rovnako ako zlato v podobe investičných šlikov. Cena platiny sa pohybuje na zaujímavých úrovniach. Kov, ktorý sa využíva aj v automobilovom priemysle, je aktuálne lacnejší ako zlato, avšak je s DPH. Dnes platina predstavuje zaujímavejšiu príležitosť ako zlato, lebo jej podiel v ekonomike (zdravotnictvo, automobilový priemysel) rastie. Bližšie informácie Vám rady poskytneme na telefońom čísle 0905805678 alebo na pobočke v Žiline.

Zdroj: Abdis Investment