Platina  
Vývoj platiny...

Globálny trh s platinou bude tento rok druhým rokom v prebytku, ktorý by mal dosiahnuť 295.000 uncí (asi 9200 kg). Ako dodávky, tak dopyt po kovu, ktorý sa používa prevažne v automobilových katalyzátoroch, sa zníži o dve percentá. Uviedla to dnes svetová rada pre investície do platiny WPIC. Nižšia výroba áut s naftovým motorom v Európe sa zníži použití platiny medzi výrobcami automobilov o 6 percent. To prekoná mierny rast spotreby v iných priemyselných odvetviach. Dodávky klesnú kvôli nižšej ťažbe hlavných producentov, čo je Juhoafrická republika, Zimbabwe a Rusko. WPIC upozornila, že v druhom štvrťroku bol zrejmý prudký pokles investičného dopytu po platine kvôli výraznému poklesu cien, ktorý podkopal záujem o fondy ETF zamerané na platinu. To sa ale začalo teraz meniť a na konci roka by investičný dopyt mal byť len nepatrne nižší.  Cena platiny sa v auguste prepadla najnižšie od roku 2008. Cena stabilne klesá od januára, čiastočne práve kvôli obavám z nadmerných dodávok. Vývoj ceny platiny za posledných 5 rokov ukazuje nasledujúci graf: 

Automobilky používajú do katalyzátorov platinu aj paládium. Naftové motory ale potrebujú viac platiny a predaj áut s naftovým motorom postupne klesá od škandálu Volkswagenu v roku 2015, uviedla agentúra Reuters.

Nakoľko je dobré diverzifikovať v drahých kovoch, a cena je priaznivá doporučujeme nakupovať.

Zdroj: Reuters

Tažiari platiny prepúšťajú!

Druhému najväčšiemu ťažiarovi platiny nepomohlo ani prepustenie tisícov ľudí.

Impala Platinum Holdings, alebo tiež Implats, čelí ťažkému rozhodnutiu. V čase, keď ceny platiny padajú, sa juhoafrický ťažiar snaží zastaviť straty svojich starnúcich baní.

Druhý najväčší svetový producent platiny už za prvý tohtoročný polrok prepustil 2 500 ľudí a ďalšie prepúšťanie by ešte mohlo prísť. Iba tri z desiatich baní jeho rozľahlého ťažiarskeho komplexu Rustenburg boli v marci zárobkové. Odvtedy sa situácia ešte zhoršila s tým, ako ceny platiny klesli o viac ako 9% a minulý týždeň dosiahli deväťročného minima. Podľa hovorcu Johana Theron oznámi Implats závery svojho strategického rozhodnutia ohľadom Rustenburgu v septembri. Kvôli problémom, ktorým priemysel čelí, nemôže prevádzkovateľ ťažby vylúčiť ďalšie prepúšťanie. Spoločnosť v Rustenburgu zamestnáva asi 31 000 ľudí. "Za týchto cien platiny tu nie je moc, čo by mohlo vedenie urobiť," povedal Rene Hochreiter, analytik pre Noah Capital Markets. "Prežívajú vďaka nádeji, ale to nie je moc dobrá stratégia."

Ceny platiny klesli zo svojich maxím z roku 2011 o viac ako polovicu. Dopyt po kovu, ktorý sa používa na zníženie emisií naftových áut, slabne. Čiastočne kvôli nižším predajom týchto vozidiel v Európe. Výpredaje na tomto kove sa tento rok umocnili kvôli obavám, že by mohlo dôjsť k obmedzeniu priemyselného dopytu a tým, ako obchodné napätie eskaluje.

Tento pokles sa snaží vyvažovať významný nárast dopytu po platine na šperkárskom trhu, ktorý tvorí 35% celkového dopytu po tomto kove. "Na tomto trhu vidíme veľký rast. Samozrejme, že nám na množstve trhov, kde súperíme s 18karátovým zlatom, veľa pomáhajú ceny platiny, "povedal Huw Daniel, generálny riaditeľ Platinum Guild International.

Šperky z platiny zaznamenali dobrý rok v roku 2017, kedy sa podarilo zvýšiť dopyt v Číne, Indii, Japonsku a USA - teda na štyroch hlavných šperkárskych trhoch. "Ak sa na tieto trhy pozrieme, je najväčší Čína s 1,7 miliónmi uncí, nasleduje Japonsko s o niečo viac ako 500 000 uncami. Potom pokračujú USA s asi 300 000 uncami a potom India sa 175 000 uncami, "dodal Daniel. India rastie najrýchlejšie, a to o asi 24% ročne. Týmto tempom by dosiahla hranicu 500 000 uncí do roku 2023.

Všeobecne platí, keď ceny padajú treba nakupovať, preto doporučujeme do portfólia investičnú platinu....

Zdroj: Bloomberg, MiniGo Weekly


Investičná platina, zliatok Argor Heraeus 10x1g

Hmotnosť: 10 g
Rýdzosť: 999.5/1000
Materiál: Platina
Výrobca: Argor Heraeus

Cena: 0.00 EUR, Viac

Wiener Philharmoniker 1 unca

Nominál: 100 Euro
Priemer: 37 mm
Sila: 2 mm
Hmotnosť: 31,103 g
Rýdzosť: 999.5 / 1000 Pt
Krajina pôvodu: Rakúsko
Mincovňa: Münze Österreich AG

Cena: 1255.00 EUR, Viac

Investičná platina, zliatok Argor Heraeus 100g

kategória: investičná platina
výrobca: Argor-Heraeus SA
obsah platiny: 999,5/1000
rozmer: 49,7 mm x 28,5 mm x 3,4 mm
hmotnosť: 100 gramov

Cena: 3950.00 EUR, Viac

Investičná platina, Argor Heraeus 1OZ (31,1g)

kategória: investičná platina
výrobca: Argor-Heraeus SA
obsah platiny: 999,5/1000
Dostupnosť: skladom

Cena: 1310.00 EUR, Viac

Diverzifikácia v drahých kovoch.

Vývoj zlata v tomto roku potvrdzuje, že pre investorov, ktorí hľadajú veľké výnosy drahý kov v podobe zlata nie je. Do zlata sa zvyčajne investuje minimálne na niekoľko rokov, čo je horizont, v ktorom už tento kov dáva zmysel. Do výnosov zo zlata a iných drahých kovov je potrebné započítať nielen rast samotnej ceny kovu, ale aj infláciu, ktorá by inak znehodnocovala peniaze uložené v banke. Inflácia dosahuje v priemere 2,5% ročne. A v roku 2018 pri zvyšovaní cien enegrií, ktoré sa chystá na Slovensku môže byť aj vyššia. Pri pohľade na historický vývoj ceny je zrejmé, že zlato vytvára opakujúce sa krivky reagujúce na rast a pokles ekonomiky. Keď je ekonomika na vzostupe, cena zlata klesá, keď sa naopak ekonomika nachádza vo fáze útlmu a prichádza kríza, zlato začína strmo rásť. Ekonomika rastie a nič nenaznačuje, že by sa to malo zmeniť ale pozor, je to preto lebo ECB pumpuje obrovské peniaze do ekonomiky, ktoré nie sú ničím kryté a inflácia stále ostáva na minime. Dokedy? Celková situácia naznačuje, že sme v kritickom období a je len na nás, či ochránime naše úspory pred znehodnotením. Investori, ktorí zvažujú nákup investičného zlata alebo iných drahých kovov by sa mali správne rozhodnúť a hľadať istotu. Na zlepšenie svojej investície, môžu investori diverzifikovať aj v drahých kovoch. Alternatívou môže byť platina nástroj z cenných kovov, ktorú možno získať rovnako ako zlato v podobe investičných šlikov. Cena platiny sa pohybuje na zaujímavých úrovniach. Kov, ktorý sa využíva aj v automobilovom priemysle, je aktuálne lacnejší ako zlato, avšak je s DPH. Dnes platina predstavuje zaujímavejšiu príležitosť ako zlato, lebo jej podiel v ekonomike (zdravotnictvo, automobilový priemysel) rastie. Bližšie informácie Vám rady poskytneme na telefońom čísle 0905805678 alebo na pobočke v Žiline.

Zdroj: Abdis Investment

Najväčšie nákupy platiny za 5 rokov.

To čo som predpokladal sa stalo. Pokles cien platiny na päťročné minimum podnietil prudký nárast predajov austrálskej mincovne v Perthe. Predaj platinových mincí prekonal v tomto týždni objem, ktorý bol dosiahnutý v priebehu celého minulého roka.

Podľa údajov mincovne bolo v tomto týždni predaných celkovo 1 500 jednouncových platinových mincí vtákopyska a ďalších 600 bude odoslaných do New Yorku v priebehu piatka. V priebehu roku 2014 dosiahol celkový predaj zmienených mincí 1 616 kusov. V roku 2013 ich bolo dvetisíc. Aj napriek silnému nárastu predaj stále značne zaostáva za údajmi z roku 2012, kedy bolo týchto mincí predaných 26 580.

V priebehu včerajšieho obchodného dňa, ruka v ruke s poklesom cien zlata sa platina prepadla na najnižšiu úroveň od roku 2009. Mimo iného sa jedná o reakciu na špekulácie očakávajúce po minuloročných protestoch v Juhoafrickej republike v tomto roku rast produkcie. Vo svojej správe Goldman Sachs Group Inc. očakáva, že v porovnaní s cenami paládia, vďaka väčšej previazanosti so slabým zlatom a spomaľujúcim čínskym dopytom po šperkoch bude platina dosahovať slabší výkon. 

Cena platiny s okamžitým termínom dodania v priebehu minulého týždňa oslabila až na 1 089,43 dolára, najnižšiu úroveň od roku 2009. Na burze Nymex spoločne so zlatom dnes pokračuje najaktívnejší rast  kontrakt na platinu s aprílovým termínom dodania v raste ceny tretím dňom v rade, kedy dnes zas posilňuje  na 1 135,90 dolárov za uncu.

 

Zdroj: kurzy.cz

Nakupujte platinu.

Paládium je jediný drahý kov, ktorý má od začiatku roka nárast. Zažíva vzkriesenie. Začiatkom roka sa predávalo za 715 dolárov za uncu, dnes za 881 dolárov za uncu. Paládium som odporúčal ešte na začiatku roku z dôvodu stávky robotníkov. Dnešné odporúčanie bude na další priemyselný kov - platina. Je to najdrahší priemyselný kov na trhu a nachádza sa v dvoch oblastiach. V Afrike a v Rusku. Juhoafrická republika je najväčším producentom platiny na svete, potom nasleduje Rusko. Mám zato, že platina svojou vzácnosťou začne štartovať cestu za paládiom. Poďme sa pozrieť na dôvody, ktoré ma k tomu vedú. Na trhu je veľký nedostatok tohto kovu, kvôli pätmesačnej stávke v Juhoamerickej republike. Na trh sa nedostalo 1,158 milióna uncí v hodnote presahujúcej 2,27 miliardy dolárov. Ďalším pozitívnym dôvodom pre platinu je zväčšujúci sa záujem investorov. Naša spoločnosť je živým dôkazom tohto javu. Nárast predaja platiny je 45% oproti minulému roku. Ďalším dôvodom sú ETF fondy, ktoré narástli od začiatku roka o 14% na 2,9 milióna uncí. Analytici očakávajú nárast fyzickej ceny platiny na úroveň 1600 dolárov za uncu. Cena platiny v posledných rokoch nerástla - od roku 2007 urobila úbohých 14% zatial čo paládium 138% a cena striebra 104%. Za rastom drahých kovov stojí hlavne uvoľnená menová politika praktizovaná po finančnej kríze. Z toho pohľadu má platina najväčší rastový potenciál. Platina sa najviac používa v automobilovom priemysle (katalyzátory). Tento priemyselný segment má veľmi pozitívne vyhliadky. Automobilový priemysel by mal zažit väčšiu expanziu ako iné priemyselné odvetvia. Minulý rok bol dopyt po platine 8,7 milióna uncí, čo bol nárast o 5%. V roku 2014 vzrastie na 9,3 milióna uncí. A poďme si povedat aj pár rizík: 38% nákupov v roku 2013 bolo urcených pre automobilový priemysel. To robí platinu veľmi závislú na jednom odvetví. Spomalenie čínskeho hospodárstva.? A ak bude veľmi rást na cene, budú sa hľadať iné alternatívne zdroje na nahradenie platiny v katalyzátore, napríklad v nanotechnológiách (zatiaľ budúcnosť). Ak teda hľadáte fyzickú investíciu, tak vám odporúčam platinu. Očakávame nárast ceny zo súčasnej 1180 dolárov za uncu na 1500 dolárov za uncu. Naša spoločnosť nakupuje od svetových producentov platiny. 

Kráľovná drahých kovov.

Myslíte, že hovorím o zlate. Nie je to celkom tak. Mám na mysli platinu. Pre mňa je to priam zázračný kov pre jeho neuveriteľné vlastnosti. Určite si poviete: „Patina nie je pre mňa, je príliš drahá...“ . Tiež som mal podobný názor. Poďme si to trochu rozobrať a verím , že na konci sa na platinu pozriete aspoň trochu inak. Aj keď nie som historik, pozrime sa na niekoľko dát a faktov. Platina je ušľachtilý drahý kov, úplne nepremenný a nezničiteľný. Na Zem sa dostal s asteroidmi pred miliardami rokov, pôvodne sa v zemskej kôre nenachádza. Názov má podľa španielskeho slova plata, čo znamená striebro, pričom platina je zdrobnenina striebríčko. V Amerike bola známa už v predkolumbovskej ére. Do Európy ju priviezli v roku 1748 Španieli. som presvedčený, že nemali ani potuchy, aký kov vlastne vezú,  lebo ju považovali za nejaký druh striebra. Keďže platina sa ťaží len vo veľmi malom množstve, patrí k najdrahším kovom vôbec. V prírode ju nájdeme rýdzu alebo v zliatine s ostatnými platinovými kovmi. Najväčšími producentmi sú Rusko (Ural) a Južná Afrika (Transvaal). Rusko bolo do konca 19. storočia producentom 90 % svetovej ťažby platiny. Cena platiny je dlhodobo podhodnocovaná, no som hlboko presvedčený, že to už nebude dlho trvať. Unikátne vlastnosti platiny využívame v rôznych oblastiach priemyslu.. Cenu určuje hlavne automobilový priemysel, využíva sa v zariadeniach na kontrolu emisií v automobiloch, takže ak vám niekto ukradne katalyzátor, tak viete prečo. Veľkej obľube sa patina teší v laboratórnom príslušenstve, elektrických kontaktoch a stomatológii. Bez platiny sa nezaobíde ani chemický priemysel, petrochémia, výroba špeciálneho skla a dokonca ani farmaceuti, kde je platina súčasťou cytostatík, napríklad lieku proti rakovine hrubého čreva Oxaliplatin. Určite sa nemýlim ak napíšem, že najznámejšie využite platiny a zároveň jej najväčším odberateľom je klenotníctvo. Dámy mi určite dajú za pravdu, že platinový šperk vykúzli radosť v každej tvári. Jej objav ako kovu pre zlatníctvo na konci 19. storočia hlásil novú éru dizajnu – éru Art Deco.  Kým v minulosti niesli platinové šperky značku iba niekoľkých firiem -- Cartier, Faberge alebo Tiffany –, po druhej svetovej vojne (počas vojny sa mohla používať iba na vojenské účely) sa sortiment šperkov aj počet firiem rozšírili. V 80. a najmä 90. rokoch sa premietli do šperkov požiadavky na krásu, ušľachtilosť a čistotu štýlu. Obrovský záujem o platinové šperky je zaznamenávajú ázijské štáty, hlavne Čína. Donedávna platil v Číne všeobecný zákaz vlastniť šperky z drahých kovov. Platina svojimi vlastnosťami (pevnosťou a tvrdosťou) vyjadruje súdržnosť vzťahu, rodiny a pevnosť vzájomného puta. V neposlednej rade, poznáme platinu ako investičný drahý kov. Je to bezpečná investícia vo forme zliatkov. Platinové investičné zliatky majú čistotu 999,5.  Jej cena je o niečo vyššia ako zlato, približne o 13%. Z môjho pohľadu je investícia do platiny bezpečným prístavom v dnešných turbulentných časoch. Nehovoriac o obrovskom potenciály, ktorý v sebe skrýva, nakoľko jej ceny sú na minimách. Osobitnou súčasťou investičného sveta sú platinové mince a medaile. Razenie mincí a medailí je veľmi nákladné hlavne pre vysokú tvrdosť platiny. Preto emisie platinových mincí a medailí sú veľmi nízke. Je to veľmi zaujímavý artikel s vysokým zhodnotením. Ako som už spomínal, platina sa využíva v širokých oblastiach priemyslu, je veľmi vzácna, má unikátne vlastnosti, je skoro nezničiteľná, a jej cena je dlhodobo podhodnotená. Ako šperk dokáže vyjadriť hlboký cit a emóciu človeka, ktorý ju daruje. Ako investícia dokáže zabezpečiť pokojný spánok svojim investorom. Tak ako? Ešte sa vám zdá, že patina nie je pre vás? Ja osobne vnímam platinu ako poslednú zastávku na ceste za diamantom. A čo vy? Naším individuálnym prístupom vieme poradiť každému. Sme tu pre vás.