Diamanty  
Bohémsky prsteň....

Smaragdový výbrus, farba-intenzívna modrá, čistota - VVS2, jasnosť diamantu je zdôraznená guľatá s brilantným briliantami.  Tento kus je zo súkromnej zbierky, príde dňa 26.9. do New Yorku, kde sa bude konať aukcia šperkov.
Ostatné kusy zo zbierky Van Cleef patria oválny, 21,56 ct. Barmský zafírový prsteň lemovaný diamantami v hodnote $ 250,000 na $ 350,000. Smaragd-cut, 6,09 ct., fancy-živý-žltý diamantový prsteň, obklopený bielymi diamantmi, sa odhaduje na $ 140,000 až $ 180,000.

 

Zdroj: diamonds. net

Dokonalosť prírody...

Príroda nás prekvapuje každým dňom....                                                         Diamanty dostupné z diamantovej bane Letšeng v Lesotho. Diamant s hmotnosťou 161 ct.. Banská spoločnosť našla „kvalitný“ biely kameň typu IIa 28.10. . Vrátane tohto drsného diamantu, ​našla aj tento rok päť bielych kameňov cez 100 karátov. Vyrobil z nich tri druhy v kvalitných rozmeroch.V roku 2018 vyťažila baňa 15 diamantov, ktoré mali cez 100 karátov.

Zdroj: Diamond.net

Obrázok: 161 karátový diamant. (Gem Diamonds)


Investičný diamant 5.00ct - 5.99ct.

Váha: 5.00ct - 5.99ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 388000.00 EUR, Viac

Investičný diamant 5.00ct - 5.99ct.

Váha: 5.00ct - 5.99ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 672500.00 EUR, Viac

Investičný diamant 4.00ct - 4.99ct.

Váha: 4.00ct - 4.99ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 219400.00 EUR, Viac

Investičný diamant 4.00ct - 4.99ct.

Váha: 4.00ct - 4.99ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 405550.00 EUR, Viac

Investičný diamant 3.00ct - 3.99ct.

Váha: 3.00ct - 3.99ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 133500.00 EUR, Viac

Investičný diamant 3.00ct - 3.99ct.

Váha: 3.00ct - 3.99ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 251200.00 EUR, Viac

Investičný diamant 2.00ct - 2.99ct.

Váha: 2.00ct - 2.99ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 53800.00 EUR, Viac

Investičný diamant 2.00ct - 2.99ct.

Váha: 2.00ct - 2.99ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 91190.00 EUR, Viac

Investičný diamant 1.50ct - 1.99ct.

Váha: 1.50ct - 1.99ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 24900.00 EUR, Viac

Investičný diamant 1.50ct - 1.99ct.

Váha: 1.50ct - 1.99ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 43845.00 EUR, Viac

Investičný diamant 1.00ct - 1.49ct.

Váha: 1.00ct - 1.49ct
Cistota: VS1, VS2
Farba: D, E, F

Cena: 12650.00 EUR, Viac

Investičný diamant 1.00ct - 1.49ct.

Váha: 1.00ct - 1.49ct
Cistota: IF,VVS1,VVS2
Farba: D, E, F

Cena: 21700.00 EUR, Viac

Nájdené krásne modré a ružové diamanty...

Lucara Diamond Corp získala zo svojej bane Karowe v Botswane dva farebné diamanty vysokej kvality.

Spoločnosť objavila 9,74 carátový modrý diamant a 4,13 carátovú ružu z kalovej rudy z južnej časti bane. Po nedávnom predaji 2,24 carátovom modrom z rovnakého miesta za 347 222 dolárov za carát sa očakáva veľká ponuka. Minulý mesiac našla spoločnosť v južnom laloku dva biele kamene vysokej kvality, vážiace 123 a 375 carátov.

„Spoločnosť Lucara je veľmi potešená regeneráciou týchto vzácnych, veľkých, ozdobných diamantov, ktoré majú potenciál prispieť zmysluplnou hodnotou k našej pravidelnej výrobe veľkých diamantov typu IIa vysokej hodnoty,“ dodala spoločnosť.

Baňa ponúkne modré a ružové diamanty pri výberovom konaní v decembri.

Obrázok: 9,74 karátové modré a 4,13 karátové ružové diamanty. (Lucara Diamond Corp.)

Zdroj: Rapaport

Čínska spoločnosť Fosun kupuje 80% IGI.

"Záujem tohto veľkého konglomerátu investovať do IGI ukazuje dôveru, ktorú má v našom odvetví," povedal Roland Lorie, generálny riaditeľ spoločnosti IGI. "Keďže dopyt po certifikácii stúpa, investícia ... výrazne urýchli náš hlavný obchod, ponúka a prezentuje mnoho nových príležitostí po celom svete." 

Spoločnosť Fosun realizuje akvizíciu prostredníctvom holdingovej spoločnosti Yuyuan pre spotrebiteľský sektor, vysvetlil IGI. Rodina Lorie si ponechá 20% -ný podiel, pričom spoločnosť Roland Lorie stále riadi. Marc Brauner, ktorý bol predtým generálnym riaditeľom spoločnosti Lorie, odišiel zo skupiny IGI po 30 rokoch. Strany neposkytli žiadne ďalšie finančné podrobnosti. 

IGI so sídlom v Antverpách, založená v roku 1975, prevádzkuje 23 laboratórií a škôl po celom svete. Fosun je jednou z najväčších firiem v Číne, ktorá spája finančné, zdravotnícke, farmaceutické, spotrebiteľské, nehnuteľnosti, baníctvo a energetiku. Spoločnosť Club Med a Cirque du Soleil patria medzi značky, ktoré vlastní. V minulom roku sa snažila získať spoločnosť Gemfields, ale prepadla na Pallinghurst Resources. 

"Spoločnosť IGI si v priebehu rokov vybudovala veľké základy a ľudský kapitál s vysoko rešpektovanými odbornými znalosťami a prínosmi z rodín Lorie a Brauner," povedal Xu Xiaoliang, výkonný riaditeľ a spolusident Fosun a predseda Yuyuan. "Veríme, že IGI má dobré pozície, aby priniesla svoje gemologické poznatky a odborné znalosti na rozvíjajúce sa trhy vrátane Číny." 

Image: IGI laboratórium. Kredit: IGI

Syntetické diamanty sa dostávajú na trh.

V dnešnej dobe, keď technológia napreduje je dôležité mať kvalitný zdroj na nákup prírodných diamantov. Už aj na Slovensku sú systetické diamanty, mám osobnú skúsenosť. Klient bol nalákaný na "kvalitný kameň" za super cenu. Ja tvrdím, že diamanty nakupujete aj s predajcom. Ak to je kvalitný predajca, tak nerobí zadarmo. Všetko kvalitné niečo stojí. Daný klient prišiel o 9000,- eur.  Už vie, že kvalita sa nadá kúpiť za super cenu, lebo ak máte kvalitu, nikdy nebudete predávať pod cenu. 

 

U nás v Abdis Investment predávame len overenú kvalitu s certifikátmi IGI,GIA a HRD.

RAPAPORT ... Laboratórium pre klasifikáciu v Číne objavilo syntetický diamant, ktorý sa maškaruje ako prírodný kameň, kompletný s kovaným nápisom a falšovanou správou. Národné centrum pre testovanie drahokamov v meste Shenzhen získalo okrúhly brilantný diamantový prsteň s priemerom 3,1 karátov, ktorý sa následne odstupňoval ako farba F alebo G a čistota VS, uviedla minulý týždeň. Keď však gemológovia skontrolovali kópiu laserového nápisu, ktorý už bol na opasku a použili službu overovania certifikátov online, zistili, že hodnotiaca správa s týmto číslom bola pre prírodný diamant s podobnými, ale nie identickými vlastnosťami. Certifikát, ktorý videli on-line, bol pre diamant H-farby, VS1-clarity. Čínska laboratórium vykonala testy, ktoré potvrdili, že kameň v kruhu bol syntetický, vytvorený pomocou chemického vylučovania z plynnej fázy (CVD). Správa o sprievode a sprievodnej dokumentácii, ktorá je údajne z medzinárodnej klasifikačnej laboratórií, bola falošná, povedal NGTC. Kameň mal typ nečistoty, známy ako "centrum s neobsadenými kremíkmi", čo je extrémne zriedkavé v prírodných diamantoch, ale bežné v diamantoch CVD, ktoré pomáhajú vedcom určiť ich pôvod. Mali tiež iné vlastnosti, ktoré naznačovali, že je syntetické, ako je napríklad zelená fluorescencia pri ultrafialovom svetle. Aj keď to nebol prvý prípad svojho typu - Gemologický inštitút v Amerike minulý rok našiel syntetický diamant s kovaným nápisom - čínska laboratórium je oveľa zriedkavejšie, aby zistil takýto objav, uviedol NGTC. Je to taktiež jeden z väčších syntetických diamantov, ktorý doposiaľ získal falošné poverenia, dodáva laboratórium. "Rastová technológia syntetických diamantov CVD dosahuje desiatky rokov veľký pokrok vo veľkostiach, farbe a jasnosti," uviedla laboratórium. "V poslednej dobe sú odlišné vlastnosti syntetického diamantu stále menej a je ťažšie rozlíšiť."

Zdroj: Rapaport

5. najväčší diamant sveta sa predal ...

Jeden z najväčších drahých diamantov, ktorý bol kedy vyťaženým sa predal za 40 miliónov dolárov. 910 karátový diamant, nazvaný “Legenda Lesotho” bol počas dnešného dňa v belgických Antverpách kúpený v ponuke nemenovaným kupujúcim. S týmto výhlasením prišla spoločnosť Gem Diamonds.Gem Diamonds, ktorá tento drahý kameň v januári získala uviedla, že sa jedná o piaty najväčší diamant šperkárskej kvality, ktorý sa kedy objavil.Firma uviedla, že diamant bol nájdený v dolu Letseng nachádzajúcom v krajine Lesotho, ktorá je vnútrozemským štátom Južnej Afriky. Podľa januárového vyjadrenia spoločnosti Gem Diamonds sa jednalo o najväčší diamant, ktorý bol kedy z bane získaný. Spoločnosť vlastní 70 percent lomu Letseng – miesto, ktoré je známe svojou produkciou bielych diamantov. Clifford Elphick, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti Gem Diamonds po predaji vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť bola “potešená” a dodala, že tento nákup poukázal na “mimoriadnu kvalitu samotnej “Legendy Lesotho” a vysokej úrovní produkcie diamantov v bani Letseng. Gem Diamonds v posledných mesiacoch získala množstvo diamantov, pričom spoločnosť minulý týždeň uviedla, že od začiatku roka odhalila šesť diamantov väčších ako 100 karátov.

Zdroj: USAToady, Mining MX

Nájdený obrovský diamant!

LONDÝN - Vysoko v horách malého juhoafrického kráľovstva, baníci objavili jeden z najväčších diamantov, ktorý sa kedy našiel, trblietavý obor s hmotnosťou 910 ct. alebo 182g, pravdepodobne v hodnote desiatok miliónov dolárov.
Kameň, ktorý sa nachádza v dome Letseng v Lesothe, je piaty najväčší drahokam v kvalite diamantu, ktorý sa vôbec našiel a najväčší v histórii Lesotho. To váži viac ako baseballová lopta (150g), a menej ako má priemerné mužské ľudské srdce (asi 310g).

Spoločnosť Gem Diamonds, londýnska spoločnosť, ktorá vlastní väčšinový podiel v bani a ktorá v pondelok oznámila nález, označila diamant z mimoriadne vysokou kvalitou.
Povedal, že kameň je triedy farby D, diamant typu IIa, čo znamená, že je bezfarebný a veľmi žiarivý, bez akéhokoľvek žltého odtieňa alebo nečistôt, ako je dusík, ktorý absorbuje svetlo a znižuje lesk.
Akcia spoločnosti Gem Diamond  prudko vyskočili po novinkách o objave.
Koľko hrubý kameň prinesie na dražbe zostáva len čakať a bude to čiastočne závisieť od akýchkoľvek nedokonalostí, ktoré obmedzujú veľkosť strihaných a leštených kameňov, do ktorých sa dá dostať. Predchádzajúce najväčšie nálezisko v Lesothe, 603 ct. (120g) Lesotho Promise diamond, sa predával za 12,4 milióna dolárov v roku 2006 a ceny diamantov sa odvtedy výrazne zvýšili.

Najväčší diamant klenotovej kvality, Cullinan Diamond, vážil viac ako 3,100 ct. (620g), takmer trikrát viac ako nájdený v dnešnej dobe. Z najväčšieho diamantu bolo odrezaných, vyrobených viac kusov, ktoré boli začlenené do britských korunovačných šperkov.
Důl Letseng, v nadmorskej výške 3000 metrov nad morom, a je známy pre výrobu veľkých, vysoko kvalitných diamantov. Vláda Lesotho, ústavná monarchia obklopená Južnou Afrikou, vlastní menšinový podiel v bani.
Diamanty a odevy tvoria takmer celú vývoznú ekonomiku Lesotho, krajiny s vysokou mierou chudoby a H.I.V. infekciu. Na indexu ľudského rozvoja Organizácie Spojených národov sa zaraďuje 160. miesto z 188 krajín. 

Zdroj:Reuters a https://twitter.com/perezpena 

Alrosa predáva svoj klenot.

Ruská ťažobná spoločnosť zo sektora diamantov – Alrosa počas tohto týždňa oznámila, že v novembri počas on-line aukcie plánuje predať vzácnu zbierku diamantov, vyrobených na domácom trhu, vrátane obrovského 51,38 karátového klenotu.Tento obrovský, tradičný guľatý diamant, ktorého priemer je 2,5 cm (1 palec) má rovnakú veľkosť ako viditeľná časť ľudského oka, nesie rovnaký názov ako celá kolekcia – Dynasty. Podľa spoločnosti Alrosa, ktorá je štátom kontrolovaný gigant, môže byť potenciálne najdrahším vyrobeným diamantom v histórii ruských šperkov, z dôvodu svojej kvality. Ruská federácia je najväčšou krajinou produkujúcou diamanty na svete. Spoločnosť Alrosa je vedúcou spoločnosťou zodpovednou za 95% produkcie krajiny a 28% z celosvetovej ťažby diamantov. Alrosa má zároveň najväčšie zásoby surových diamantov na svete. Trvalo zhruba rok a pol než špecialisti spoločnosti Alrosa vytvorili päť leštených diamantov, v zbierke z hrubých diamantov – Romanov, s objemom 179 karátov, ktoré boli vyťažené v jednom z banských podnikov v ruskom ďalekom juhovýchodnom regióne (v roku 2015). Alrosa, ktorá je najväčším svetovým výrobcom surových diamantov (v karátovom vyjadrení) na svete poznamenala: “Zbierka je venovaná cárovi Petrovi Veľkému, ktorý postavil mesto Petrohrad a dynastií Romanov, ktorá Rusku vládla až 300 rokov.” Meno kolekcie dobre zapadá s nárastom vlastenectva k Rusku, vyvolanom pripojením Moskvy z Krymského polostrova z Ukrajiny, realizovanom v roku 2014 a západnými sankciami voči Moskve. Spoločnosť ďalej uviedla: “Existuje dobrý dôvod vybrať si názov kolekcie, ktorá je spojená s úmyslom Alrosy, kde sa snaží oživiť tradície a pamäť renomovaných ruských klenotníkov, ktorí sú známi svojim remeselným spracovaním a filigránou od prvej ruskej továrne na diamanty, ktorá bola založenou Petrom I., začiatkom 18. storočia.” Rozhodnutie spoločnosti Alrosa vyrábať tieto leštené diamanty a predávať ich on-line sa hodí na širší priemyselný dopyt, aby našli nové spôsoby na trhu a pridali hodnotu zo strany výrobcov drahokamov. Alrosa a divízia spoločnosti Anglo American, zameraná na diamanty – De Beers, ktoré v tomto roku prvýkrát vydražili leštené kamene, produkujú zhruba polovicu surových diamantov sveta. Hlavný diamant s priemerom 51,38 karátov má 57-fázový tradičný okrúhly žiarivý rez s trojitým vynikajúcim strihom, farbou typu D a čistotou VVS1. Spoločnosť Alrosa ďalej uviedla: “Pokiaľ ide o celkové charakteristiky, v histórii Ruska je to bezprecedentné.” Ďalšími kameňmi v zbierke sú 16,67-karátový kruhový diamant, 5,5-karátový oválny diamant, 1,73 karátový hruškový diamant a 1,39 karátový diamant. Počas mediálnej prezentácie zbierky v luxusnom hoteli v Moskve, výkonný riaditeľ spoločnosti Alrosa – Sergej Ivanov poznamenal, že spoločnosť plánuje predať celú zbierku v jednej aukcií. Z jeho pohľadu by počiatočná cena v aukcii nemala byť nižšia ako 10 miliónov dolárov. Alrosa taktiež uviedla, že zbierka bude na jeseň prezentovaná v Izraeli, Hong Kongu a potom v Spojených štátoch.

Zdroj: Reuters, WSJ

Cena farebných drahokamov výrazne rastie.

Dôvodom rastu cien sú podľa expertov sklamanie z výnosov klasických investičných nástrojov, minimálnych úrokových sadzieb v bankách a rastúcej inflácie. Preto stále viac ľudí ukladá svoje dlhodobé úspory do investičných šperkov s týmito drahokamy.

Turmalín sa vyskytuje v širokej škále farieb a často sa zamieňuje s inými kameňmi. Barevné varianty turmalínů majú rozdielnu hodnotu. Najvzácnejším a najcennejším je turquoise neonový turmalín, ktorý bol objavený na severovýchode Brazílie v roku 1989. Veľmi kvalitné kusy o váze od 3 do 5 karátov dosahujú ceny viac ako 10 000 dolárov za karát a sú tak drahšie ako najkvalitnejšie biely diamanty rovnakej hmotnosti.

Smaragdy sa ťažia v Egypte už okolo roku 330 pred našim letopočtom. Síla ich príťažlivosti sa od tej doby nezmenila. Hodnota týchto drahých kameňov výrazne vyskočila za posledné štyri roky. Smaragdy sú známe častým výskytom malých prasklinek, ktoré nemajú výrazný vplyv na ich cenu.

Rubíny patria medzi najžiadanejšie drahé kamene. Ich dodávky na svetové trhy sú kvôli nedostatočnej ťažbe dlhodobo nestabilné. Podľa ťažiarskej spoločnosti Mustang sa ceny rubínov za posledných osem rokov stúpli o 63%. Dopyt po týchto kameňoch sa stále zvyšuje, a to najmä v Ázii. Rubíny sú na svetových trhoch nedostatočné. Kvalitné rubíny nad piatimi karátmi sú veľmi zriedkavé a často dosahujú vyššie ceny ako diamanty, dopyt prekračuje ponuku.

Safír je najpozoruhodnejší vďaka sytému modrému odfarbeniu. Vyskytuje sa tiež v žltých, ružových, oranžových, lososových, purpurových i nazelenalých odtieňov. Predtým sa ťažily v Jizerských horách. Jedna z najväčších sapirov v sveta obsahuje Svätováclavská koruna.

Cena surových diamantov vzrástla za posledných desať rokov o 35%. Za posledných päť rokov sú diamanty nižšie o 10,3% a za posledný rok o dva percentá. Avšak farebné a unikátne kusy prekračujú rekordy. Diamanty sa napriek celkovému cenovému rastu v posledných desaťročiach najmä od konca roku 2014 potýkajú s malým zľavnením. Vedľa toho čelia v priebehu posledného desaťročného obdobia pomerne vysokej cenovej rozkolísanosti.

Zlato sa za posledných desať rokov zhodnotilo o 55% na 1 324 dolárov za oz. Analytici v dlhodobých predpovediach súhlasia s tým, že porastie aj cena striebra, pretože tento drahý kov je výrazne podhodnotený. Dopyt po striebre tiahne spotrebu hlavne v priemysle. Od roku 2001 jeho cena na svetových trhoch stúpa. V roku 2001 stála unca striebra štyri doláre, dnes sa pohybuje okolo 17 dolárov za oz. Za posledných desať rokov striebro, merané v dolároch, zvýšila hodnotu o 36%.

Zdroj: ČTK

Kúpil za 13 $ a predal za 847 000 $

Diamantový prsteň kúpil na blšom trhu za $ 13 (GBP 10) v roku 1980. Teraz sa rozhodol predať na aukcii u Sotheby za $ 847.667, to je predpokladaný odhad ceny. Predávajúci získal prsteň (na obrázku vľavo) pri auto-boot predaji - neformálny britský trh - predpokladal, že sa jedná len o  bižutériu. Avšak, kameň sa ukázal byť skutočný, 26.29-karátové, VVS2-jasnosť diamantu. 

Člen medzinárodného obchodu kúpil kus - ktorý bol nazvaný "Tenner", za až neuveriteľnú cenu - v stredu zaň dostal 32.243 $ za ct. , Sotheby povedal po aukcii výtvarného Jewels v Londýne. Pred predajom, aukčný dom vypracoval odhad na $ 322.675 až $ 451.745, alebo 17.183 $ za ct. Čo sa môže v živote stať, je neuveriteľné. Preto dajte pozor, čo Vám ostalo po rodičoch? Nie všetko je bižutéria, medzi nimi môže byť aj takýto poklad.

Na rovnakej udalosti, je Cartier diamantová brošňa ( vpravo) , od bývalej britskej premiérke Margaret Thatcherovej. Tá ju mala na niekoľkých významných príležitostiach. Príjem priniesol $ 104.869,- ktorého výťažok pôjde na charitu pre zranených a chorých.

 

"Bolo to vzrušujúce, tieto dva objekty, ktoré boli predmetom toľkého záujmu a pozornosti počas posledných niekoľkých týždňov, a bolo vidieť, že pozornosť sa premieta do takej silnej ponukovej súťaži," povedala Jessica Wyndham, hlava Sotheby v Londýne pre šperky. 

Rozmanitosť položky v ponuke, rovnako ako široký mix kolektorov navštevujúcich z celého sveta, pomáhal riadiť konečnú cenu veľkým množstvom, vysoko nad ich odhadovanú cenu povedal  Wyndham. 

Dražba ako celok priniesol 6.700.000 $.
Zdroj: Rapaport
Modrý Oppenheimer predaný za 58 mil..

Svetový aukčný rekord v šperkov Christie je prekonaný.  Predal sa " Modrý Oppenheimer" diamantový prsteň za 57.500.000 $ (56,8 miliónov CHF) v Ženeve vid.obrázok. Obdĺžnikový 14,62 ct., ozdobný peknej živej modrej, s čistotou VVS1. Diamant išiel veľmi vysoko, ako aukčná sieň Christie odhadovala cenu 46.100.000 $, mierním navyšením 3.900.000 $ za ct.. Klenot je pomenovaný po jeho predchádzajúcom majiteľovi Sirovi Philipovi Oppenheimerovi, ktorý bol predsedom De Beers Diamond Trading Company od roku 1975.  Šperk sa zhotovil až po jeho smrti v roku 1995. V predchádzajúcom zázname pre šperkový predaj v aukcii bola cena 48,5 miliónov $ za diamant Blue Moon u Sotheby predaného vo švajčiarskom meste v novembri. Christie predala celkovo šperky za 148,6 miliónová $ v aukcii vo veľkolepom Jewels 18. mája z minuloročných 97,5 miliónovom $ na ekvivalentný predaj. Táto aukcia ako celok odovzdali 100 percent všetkých šperkov.. Šperky zo zbierky HSH Gabriella Princess Do Leiningen predal za 22.500.000 $. Obrázok takže zvolením Christie Obrázky Ltd. 2016

Zdroj: Rapaport

 

Lesedi La Rona vážila 1500ct. pred rozbitým!

Lesedi La Rona 1109ct. najväčší nájdený diamant v tejto dobe, pôvodne vážil asi 1500ct. pred tým, než sa ulomil, rožtiepil do dvoch kusov, povedal zástupca spoločnosti Lucara Diamond Corp.’s 

Lebo na druhý deň bol nájdený 374ct. kameň, ktorý pracovníci Lucara zotavili deň potom, čo zistili, že Lesedi La Rona bol vlastne súčasťou veľkého diamantu, Lucar prezident a výkonný riaditeľ William Lamb to povedal investorom. "Takže sme sa pozerali na niečo, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou bližšie k 1,500ct. ," uviedol Lamb v konferenčnom hovore minulý týždeň. "Teraz zistiť, kde to bolo v skutočnosti rozbité - či už to bolo v umiestnení, či už to bolo v odstreľovanie, či bol pri spracovaní - potrebujeme to zistiť aby sme predchádzali takýmto omylom," dodal výkonný riaditeľ.

Diamant bude vydražený Sotheby v Londýne 29. júna, s odhadovanou predajnou cenou viac ako 70.000.000 $. Samostatný 813-karátový kameň čo tiež vyťažil Lucar Diamonds predáva za 63.100.000 $ tento týždeň, čo je rekord v surových diamantov čo existuje diamantový obchod.

Zdroj: Rapaport

Stretnutie multimilionárov...

Aukčné domy Sotheby  a Christie sa pripravujú na týždeň obrovských peňazí. Nádherné šperky s výnimočnými diamantmi budú dražené v New Yorku. Očakáva sa, že rozbehnú obchod od 30-50 miliónov dolárov. Vrcholom týchto aukcií je briliantový brus (vankúš) 9,54ct. fancy tmavo modrý, s čistotou VVS2 do diamantového prsteňa, ktorý kedysi vlastnil zabávač a diplomat Shirley Temple. Drahokam pôjde pod kladivo v Sotheby 19. apríla, a odhadovaná cena je vo výške 25 miliónov dolárov do 55 miliónov dolárov. Aukčný dom Christie ponúkne "Jubilejný Ruby ', ktorý je nastavený uviesť do predaja dražobníka na Rockefeller Plaza 20.apríla oválny diamant o váhe približne 15,99ct. je barmského pôvodu. Jeho cenové rozpätie sa odhaduje od 12 miliónov do 25 miliónov dolárov. Christie sa chystá tiež dražiť 10,07ct. briliant, ktorý má intenzívnu fialovo-ružovú farbu, cena od 12 do 16 miliónov dolárov, čo je šesťnásobná hodnota, od v roku 2007 . Ďalšie predaje prídu do Christie aukcie v Ženeve 18. mája, kde fantastické šperky s 14,62ct. "Oppenheimer Modrá" kde je naplánované ísť do až do výšky 45.000.000 dolárov. Sotheby predal "De Beers Millennium Jewel 4" za 31.800.000 dolárov  v Hongkongu začiatkom tohto mesiaca. Upozornenie: Na aukciách budú veľkolepé šperky v New Yorku Sotheby 19. apríla.

 Takže ak patríte k multimilionárom, tak už viete, kde budete od 19 a 20. apríla!

Zdroj: Diamonds.net

Nedostatok diamantov po roku 2020!!!

V roku 2015 diamantovému priemyslu neprial. Po prvý kát sa stalo, že obchodníci, čo nakupujú surovú hmotu ( cca 100 spoločností ) odmietli objednané množstvo tovaru od spoločnosti De Beers. Tá bola nútená ísť s cenou surových diamantov dole. Avšak ceny brúsených diamantov to ovplyvnilo len malým poklesom (-2% až 5%). To sa netýka trhu, kde sa platí eurom, tam diamanty o pár percent vzrásli (5% až 15%). Tu sa potvrdzuje pravidlo, že diamanty sú veľmi dobrá dlhodobá investícia. Zaujímavým trendom sa vyberajú aj diamantové šperky, kde sa počíta s výrazným nárastom predaja v USA, Indii a v Číne. Anylitici s významných spoločností (Frost & Sullivan, Bain & Company) už teraz upozorňujú na fakt, že terajšia ponuka nebude stačiť v budúcnosti na výrazny nárast dopytu. Dôvodom sú stárnuce bane. Za posledných 20 rokov neboli objevené nové významné náleziská. "Za všetkým hľadajte peniaze." Od roku 2007 klesol rozpočet na prieskum nových ložísk o 60%. 30 najhlavnejších diamantových baní dosiahne životnosť v roku 2025 a niektoré vydajú posledné zásoby už v tejto dekáde. V roku 2020 podľa analitikov bude na trhu chýbať okolo šperkárskych 150 miliónov ct. diamantov. 

Diamanty a Slováci?

Čím viac Slovákov sa začína viac zaujímať o diamantové šperky. Ani nie tak s pohľadu investície, ako s pohľadu "generačného rodiného klenotu" hovorí Jozef Chabreček zo spoločnosti Abdis Investment, ktorá sa zaoberá predajom investičných diamantov. "My skôr doporučujeme nákup samostatného diamantu a výber šperku následne konzultujeme so špičkovou šperkárskou spoločnosťou. Všetko by mala byť ručná práca. Je len na klientoch či chcú zaplatiť o 40% viac, alebo si na daný rodiný šperk nájdu čas. U nás to naši spokojní klienti majú pod jednou strechou." dodáva Jozef Chabreček

 

zdroj: diamonds.net   

Modrý diamant predaný!

Za rekordnú sumu vydražila aukčná sieň Sotheby's v Ženeve dvanásťkarátový modrý diamant s názvom Blue Moon. Informovala o tom agentúra Reuters. Diamant sa našiel v januári 2014 v juhoafrickej bani Cullinan.

Vzácny diamant mal pôvodne váhu 29,6 karátu, po opracovaní, ktoré trvalo pol roka v New Yorku má teraz 12,03 karátu. Odhadovaná cena predstavovala 35 až 55 miliónov USD . Neznámy záujemca zaň zaplatil 48,26 miliónov dolárov. Diamant Blue Moon prekonal predchádzajúcu rekordnú cenu 46,2 milióna dolárov, za ktorú sa predal pred piatimi rokmi drahokam The Graff Pink. Už pri náleze kameňa odborníci odhadovali, že bude mať po vybrúsení obrovskú cenu. "Kameň je mimoriadne jasne modrý s výnimočnou sýtosťou, tónom a čistotou. Je pravdepodobné, že ako vyčistený kameň bude mať obrovskú cenu a význam," uviedol vtedy podľa servera Diamond World nálezca, spoločnosť Petra Diamonds. Modré diamanty sú najvzácnejšie hneď za červenými a juhoafrická baňa Cullinan je ich hlavným náleziskom na svete. Už v roku 2013 tam rovnaká spoločnosť našla modrý diamant s hmotnosťou 25,5 karátu a predala ho za 16,9 milióna dolárov. Z bane neďaleko Pretórie pochádza aj najväčší hrubý diamant sveta - Cullinan. Našiel sa v roku 1905 a váha pôvodného kameňa bola 3106 karátov. Po opracovaní bol rozdelený na niekoľko menších kameňov, ktoré dnes zdobia anglické korunovačné klenoty. Cullinan I. čiže Hviezda Afriky je zasadený v kráľovskom žezle a s 530 karátmi je druhým najväčším brúseným diamantom na svete. Agentúra AP upozornila, že jeden z najväčších ružových diamantov zasadený rovnako v prsteni, ktorý dražili v utorok v Ženeve na aukcii siene Christie 's kúpil istý hongkonský zberateľ. Kameň vážiaci 16,08 karátu pomenoval hneď po dražbe Sweet Josephine. Pri tradičnej jesennej dražbe šperkov aukčná sieň Sotheby ' s tento rok ponúkla viac ako 500 položiek, z ktorých časť sa vydražila za viac ako 139 miliónov dolárov.

Spoločnosť Abdis Investment patrí do skupiny firiem, ktoré predávajú len špičkové diamanty z renomovaných brúsiarni. 

Zdroj: ČTK 
Foto: SITA

5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantu.

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostáveme pri predaji diamantov, je ako rozoznať rozdiel medzi skutočným diamantom a falošným kameňom. "Naša spoločnosť patrí k špičke firiem , ktoré majú najkvalitnejšie vzdelávanie ohľadom diamantov. Nášho klienta najprv dobre oboznámime s tématikov diamantov a potom predávame hovorí majiteľ spoločnosti Jozef Chabreček. Predchádzame budúcim nedorozumeniam v budúcnosti. Náš klient by mal vedieť výhody aj nevýhody investície do diamantov. Tých výhod je avšak podstatne viac " dodáva člen Rapaport diamonds. 

Testovanie doma?

"V súčasnosti vidíme veľa majetkových klenotov, ktoré sú dodávané v našom odbore," vysvetľuje Chabreček. "Ľudia, ktorí predávajú majetok svojich rodičov predpokladajú, že peniaze sú v samotnom dome, ale niekedy veci vnútri domu majú oveľa väčšiu hodnotu, než si ľudia v skutočnosti myslia." Pre šperky, ktoré sa zdedia alebo nájdu v garáži, je najlepšie urobiť niekoľko jednoduchých testov ešte pred tým, než kúsky prinesieme odborníkom. 

1. Pozrite sa na diamant a jeho usporiadanie cez lupu.

Lupa je zväčšovacie sklo, ktoré si môžete kúpiť v každom klenotníctve, a umožní vám sa bližšie pozrieť na svoj klenot a zasadenie. "Keď sa pozeráte na diamant, jestvuje niekoľko vecí, ktoré si všimnete," povedal Chabreček. "Po prvé, diamant je prírodný nerast vytvorený prírodou, to znamená, že sa pozeráte aj na určité nedostatky uhlíka. Falošný kameň (syntetický) by bol ideálne - úplne dokonalý. " Chabreček varuje, že niektoré umelé diamanty (vyrastené ako strom)  vyzerajú cez lupu tiež dobre, a preto by ste mali byť opatrní pred likvidáciou perfektných drahokamov. Môže to byť nápoveda, avšak, radšej sa pozrite bližšie, alebo prineste kameň k odborníkovi alebo zatelefonujte.  Nakoniec, sa pozrite ako bol šperk vyrobený, najmä všetky značky, ktoré označujú to, aký kov bol použitý. "V prípade, že je to ruda pozlátená alebo strieborná, je pravdepodobné, že to nie je diamant, pretože, prečo by bol diamant usadený na tak lacný kov?" hovorí Chabreček. "Väčšina diamantov je umiestnená v zlate alebo umiestnená do platiny." "Pozrite sa tiež na samotnú montáž a ako  je diamant nastavený," dodal. "V prípade, že nastavenie vyzerá, že je zlej kvality, pravdepodobne to znamená, že to nebude skutočný diamant."

2. Obrúste šmirgľový papier o kameň alebo kameň o sklo.

Je to jednoduchá skúška, pretože diamanty sú jedným z najväčších svetových najtvrdších materiálov, a diamant nebude poškriabaný od drsného povrchu. "Ak je to diamant, zostane perfektný, ak je to kubický zirkón, bude poškriabaný," hovorí Chabreček

3. Vykonajte test hmly.

Nadýchajte horúci vzduch na diamant rovnakým spôsobom, ako keby ste chceli zahmliť zrkadlo v kúpeľni. "Falošný diamant podľahne zahmlievaniu za krátku dobu, skutočný diamant však nie, pretože diamant nedrží teplo," vysvetľuje Chabreček.

4. Držte diamant vo svetle, uvidíte ako iskrí.

Spôsob, akým diamanty odrážajú svetlo je jedinečný. Vo vnútri kameňa diamant iskrí celou stupnicou farieb (známe ako "brilantnosť") zatiaľ čo mimo klenot, bude odrážať dúhové farby na ostatné povrchy (táto rozptýlená svetla je známa ako "oheň "). Falošný diamant bude mať dúhové farby, ktoré môžete vidieť v diamante. "Ľudia majú mylnú predstavu, že diamanty iskia ako dúha, ale to nie je pravda," hovorí Chabreček. "Vytvárajú iskru, ale je to skôr šedej farby. Ak vidíte niečo, čo má spoločné s farbami dúhy [vnútri kameňa], môže to byť známka toho, že to nie je diamant. "

5. Pozrite sa na lom daného kameňa.

Diamanty sú tak iskrivé kvôli spôsobu, akým sa lámu a ohýbajú svetlo. Sklo, kryštáľ a kubický zirkón môžu napodobňovať diamantový lesk, ale majú oveľa nižšie indexy lomu. To znamená, že ak kameň nie je v zasadení, môžete ho umiestniť cez noviny a svetlo sa rozptýli vo vnútri skutočného diamantu, a zabráni čiernemu odrazu. Falošný diamant nechá čierny presvitať, a môžte dokonca byť schopní prečítať slovo v závislosti na veľkosti falošného kameňa. Ak je váš diamant namontovaný, uistite sa, že nie je vidieť cez neho na vrchol – je to veľmi zlé znamenie.

Skúška s nami.

Potom, čo ste urobili všetky svoje domáce testy, je na čase, aby ste svoje šperky, ktoré by mohli byť diamantmi vzali k odborníkom, k nám. " Svoje diamanty neberte k akémukoľvek klenotníkovi. Je dôležité  si urobiť vlastný prieskum a nájsť kvalifikovaných odborníkov. "V obchodoch majú tendenciu mať predajcov - gemológov," hovorí Chabreček. "Proste vedia, čo predávať vo svojich obchodoch a to, čo sa páči najmä masám. Pozrite sa na priemerné klenotníctvo a choďte do miestneho starožitníctva, alebo sa obráťte na miestne antické klenotníctvo, ktoré vedie uznávaný odborník v meste, ktorý je aj expert na diamanty. " Aj keď viete, že šperky, ktoré vlastníte obsahujú diamanty, môže sa ich oplatiť vziať k odborníkovi, aby ste vedeli ich skutočnú hodnotu. "Povedzme, že máte päť, 1-karátových diamantov na stole - strih, farba a jasnosť je významným faktorom, prečo jeden stojí 800 dolárov a jeden stojí 10000 dolárov," to stojí za pozornosť hovorí Chabreček.

Tvrdé tresty pre podvodníkov s diamantmi.

Asi len v jednom odvetí, sú také tvrdé tresty ako s diamantmi. V poslednom čase začalo pribúdať nejasností ohľadom stupnice farebnosti diamantov od niektorých gemologických ústavov. Preto členovia obchodu s diamantmi (WFDB Svetová federácia Diamantových búrz, IDMA Medzinárodná asociácia Diamantových výrobcov a CIJBO Svetová Jewellery konfederácia) rozhodli, že nastupujú nové tvrdšie pravidlá pre posudzovanie politiky dodržiavania diamantových farebných tried. Ak sa vyskytne prípad nejasnosti farebnosti diamantu, bude tento diamant posudzovaný tromi významnými  gemologickými ústavmi (GIA, IGI, HRD) a Radou pre diamanty (IDC) podľa jasných štandardov diamantového priemyslu. Ak dané preskúmanie dôjde k záveru, že daný diamant presahuje farebnú škálu o jeden stupeň, začne daná burza disciplinárne konanie voči príslušným osobám.  

Ernie Blom, prezident WFDB, počas stretnutia prezidentov v Tel Avive minulý týždeň povedal. "Vzhľadom na subjektívny pohľad na gemologické triedenie, pripustil, že rozdiel v jednom stupni vo farbe a jasnosti by malo byť tolerované, "povedal Blom. "Toto už bolo stanovené ako priemyselná norma, a my znovu opakujeme, že je dôležité, aby naši členovia dodržiavali túto normu, aby zabezpečili trvalú dôveru spotrebiteľov v diamanty.“

Naša spoločnosť Abdis Investment predáva investičné diamanty a šperkárske diamanty len s certifikátom (GIA, IGI,HRD) a je napojená na významné brusiarne, ktoré majú vysoký kredit vo svete diamantov.  

Nakupujte s dôverou.

Krása diamantu je dôsledkom prirodzených aspektov hrubého kryštálu v kombinácii s konečnou kvalitou vybrúsenia a leštiaceho procesu.
Slávne 4C, ktoré sa používajú na opis parametrov diamantu, sú dobre známe po celom svete. Niektoré parametre môžeme určiť už na prvý pohľad: je veľký alebo malý? Je ľadový alebo pekne tónovaný? Sú voľným okom viditeľné materské znamienka prírody alebo ich nevidieť? Má šialene peknú iskru s dúhovo-farebným zábleskom, alebo je hlboký a pokojný? 

 Presné informácie určené od nestranných odborníkov musia byť priradené ku každému konkrétnemu diamantu. Napríklad ak má diamant konkrétny farebný stupeň, musí byť presne zadefinovaný! Primárne uhly vybrúsenia diamantu úzko súvisia s optimálnym vizuálnym pohľadom. Každý parameter diamantu 4C si zaslúži hĺbkové vyhodnotenie, ktoré presahuje schopnosti neodborných a nepovolaných očí.
Certifikáty od IGI, GIA, HRD predstavujú všetky dôležité 5C, a to posledné C bez ktorého to nejde, je dôvera. Najväčšie  svetové nezávislé certifikačné gemologické laboratória (znalecké ústavy) pre diamanty, farebné drahokamy a šperky sú IGI, GIA, HRD. Sú zároveň tými najlepšími profesionálmi v tejto oblasti.  Drahé kamene by mali meniť iba kupujúcich, ktorých sprevádza osvedčenie (certifikát). Ten potvrdzuje kvalitu kameňa. Bez ohľadu na umiestnenie predaja, autentické IGI, GIA, HRD laboratórne správy majú spoločný jazyk dôvery v gemologický svet. A netreba zabúdať na dôveru obchodníka od ktorého nakupujete svoj diamant. Som diamantový konzultant a rád vám pomôžem vybrať váš diamant. Spoločnosť Abdis Investment v mojom mene patrí k spoločnostiach, ktoré majú už zastupenie vo významných brusiarňach sveta.

Nájdený druhý najväčší diamant sveta!

Malá kanadská ťažobná  spoločnosť Lucara Diamond našla vo svojej bani v Botswane diamant, ktorý je podľa firmy druhým najväčším diamantom v kvalite drahokamu na svete, aký bol kedy vyťažení, a najväčším nájdeným diamantom za viac ako storočie. Diamant má 1111 carátov a jeho rozmery sú 65 milimetrov x 56 milimetrov x 40 milimetrov. Je to diamant typu IIa, ktorý neobsahuje dusík a vôbec žiadne prímesi a je v prírode  veľmi vzácny. Diamant pochádza z bane Karowe v Botswane, jednej z najbohatších oblastí na diamanty. Je tiež zatiaľ nejväčším diamantom, ktorý bol Botswane nájdený. Najväčším doposiaľ registrovaným diamantom je kameň Cullinan. Našiel sa v roku 1905 v Jihoafrickej republike a mal 3 106 carátov. Bol rozrezaní na niekoľko drahokamov, dva najväčšie sú súčasťou anglických korunovačných klenotov.

Diamantové bane

Diamantové bane majú priemer od niekolko desiatok metrov až po maximálne 2 kilometre. A čím hlbšia je baňa, tak sa diamantový pás (komín) zužuje.  Túto diamanto-nostnú horninu voláme Kimberlit. Názov dostal podľa juhoafrického mesta Kimberley, je to vulkanický tufu, ktorý slúžil k vyneseniu diamantov na zemský povrch. Ďalej je dobré uviesť, že v dnešnej dobe, už nie sú podmienky na vznik diamantov. Diamantové bane sú rozložené po celom svete. Pri pátraní sa zistilo, že existovalo jedno nálezisko Pangea, ktoré sa asi pred 200 mil. rokov rozdelilo na tri časti. Bola to Laurasili a Gondwane. Z centra Laurasili vznikli ložiská na Sibíri. Z Gondwane sa asi pred 100 mil. rokov rozdelila na južnú Ameriku, Afriku, Austráliu, Indiu a Antarktídu.Na svete je 8 štátov ktoré produkujú 80% svetovej produkcie. 
Diamanty nájdete v primárnych a sekundárnych ložiskách. Primárne ložisko je v kimberlite, ktorá môže byť v troch farbách, žltej, modrej a tvrdej.
Sekundárne sú v riekach, moriach kde sa dostali pri erózií kimberlitových komínoch.

Dostali sme sa k diamantovým baniam, pri tom veľkom množstve spomeniem len tie najväčšie a najzaujímavejšie . Baňa Argyle sa nachádza v Austrálii, jej zvláštnosťou je, že sa tam tažia ružové diamanty.
Tieto nemajú takú hmotnosť ani kvalitu. Avšak dopyt po týchto diamantov je tak veľmi vysoký, že  dosahujú astronomické ceny. V roku 2018 má byť baňa vyťažená a uzavretá. Baňa Jwaneng je v Botsvane, začala tu tažiť skupina De Beers v roku 1982. Ročne sa tu vyťaží cca 15 mil. ct. diamantov.V roku 2001 ovládla svetovú produkciu diamantov skupina Alrosa, ktorá vlastní bane Mirnij, Udavačnij, Jubilejnij....tu sa tažia v dnešnej dobe diamanty vysokej kvality a hmotnosti.

Baňa Vanetia v Juhoafrickej republike začala tažiť v roku 1992 a po druhom roku sa vyťažilo viac diamantov ako v celej Juhoafrickej republike dohromady.
Každá baňa má iný obsah diamantov v diamantonostnej hornine  a preto na vyťaženie 1 ct. (0,2gramu) treba vyťažiť od 1tony až po 250 ton horniny.Celosvetová produkcia diamantov je asi 30 ton. S toho ide 80% do priemyslu, 15% šperkárstva a 5% do investičných diamantov. S tohto množstva nám ostane cca 100kg  kvalitných diamantov.

A teraz to najpodstatnejšie. Karty v tomto biznise sú už dávno rozdané.
A to tak, že 6 veľkých spoločností ovláda 90% spoluúčasti v baniach.
Nezabúdajte, že hlavným princípom spoločností tažiace diamanty je, že ponuka diamantov musí byt v rovnováhe s okamžitým odbytom na trhu.
Skupina De Beers, ktorá na prelome storočia ovládala 90% svetovej produkcie diamantov dodržuje reštriktívnu politiku predaja. Vždy musel byt väčší dopyt ako ponuka. V tejto súvislosti bola De Beers označovaná ako kartel alebo syndikát.
Pracujem v komoditách už roky a sám som vlastníkom pár kúskov kameňov. Ak by Vás zaujímalo, ako sa dostať ku vlastným kameňom tak stačí len zavolať.

Prečo diamant od nás?

Možno ste už niečo počuli alebo pochytili o diamante, avšak neboli Vám zodpovedané dôležité otázky, a práve preto ste ešte nevyužili príležitosť investovať do najbezpečnejšej a najkonzervatívnejšej komodity. (Verím, že diamant môže byť v každej rodine.) Píšem kvôli vám, aby ste si medzi možnými dôvodmi našli ten svoj, ktorý vám dá reálny podklad a opät začnete uvažovať o kúpe emócie (diamantu - šperku). Obchod s diamantmi má svoje pevné pravidlá už 110 rokov a čo sa týka certifikácie (rodný list k diamantu), tu sa musia dodržiavať taktiež striktné podmienky, čiže priestor pre špekulantov sa tu absolútne nenachádza. V tomto biznise je ročný obrat 80 mld. dolárov. Diamantový obchod funguje stále len na podanie ruky, tak si predstavte, čo asi znamená dôvera v obchodného partnera. Veď práve dôvera je to najviac, čo môže človek získať v svojom obchode, škoda, že to tak nefunguje aj v iných biznisoch. Vráťme sa k diamantom. Už ste si dali otázku prečo úspešní ľudia s rozhľadom, ktorí sú bohatí, kupujú aj túto komoditu ako ochranu svojho majetku? Pretože mali zodpovedané všetky otázky a správne sa rozhodli. A teraz sa poďme pozrieť na možné dôvody, prečo ste sa ešte vy nerozhodli. Dôvod prvý: dôvera v obchodníka. Ak neveríte na prvý pohľad obchodníkovi, tak žiadni obchod nebude. Ak vám nie je človek sympatický a vy nechcete s týmto človekom uzavrieť obchod, nie je čo riešiť. Treba vyhľadať obchodníka vo vašom okolí alebo na internete, ktorý bude seriózny a budú na jeho osobu dobré recenzie. Dôvod druhýseriózny obchodník, ktorý predáva za veľkoobchodné ceny. To sa netýka len diamantov, ale každého tovaru. Naša spoločnosť diamanty predáva za veľkoobchodné ceny takzvaný Rapaport. Dôvod tretí: prečo investovat práve do diamantov? Pretože cena diamantov je veľmi stabilná, a to už 110 rokov. Diamanty sú oceňované v svetovej mene, ktorou je dolár a vždy aj budú oceňované vo svetovej (možno dolár, možno juan). Ak by sa náhodou vrátila Slovenská koruna, diamant investora ochráni, pretože bude vždy len v svetovej mene a to je další veľmi dobrý dôvod na kúpu. Dôvod štvrtý: likvidita, kde ho potom môžem predať a ako? Seriózny obchodník vám ponúkne spätnú likviditu. Diamant sa však nekupuje preto, aby sa predával, ale pre zveľadenie majetku a rozloženie rizika. Dôvod piaty: emócia, pre ktorú sa skutočne oplatí investovať do diamantu alebo diamantového šperku - generačný šperk. Ten krásny pocit z darovania vám už nikto nevezme, a to nenahradí žiadne bohatstvo. A v neposlednom rade diamantový šperk ste vy ako osoba, ktorá ho nosí. Dôvod šiesty: optimalizácia daní legálnou cestou je ďalším skutočným dôvodom pre mnohých, aby si diamant alebo diamantový šperk zadovážili. Ako? A takto by som mohol pokračovat ďalej, je ešte veľké množstvo výhod, ktoré diamant má a taktiež veľa dôvodov prečo ho vlastniť, a to nie len na papieri, ale reálne fyzicky.V dnešnej dobe stále počúvame katastrofické scenáre o vývoji eura a zdaňovaní vkladov v bankách a konfiškácie majetku. Mňa a mojich klientoch to nenecháva chladnými a v dnešných neistých časoch, kde sa veriť už nedá ničomu, našli niečo pevné, bezpečné a hodnotné, a tým je jedine investičný diamant. Je to komodita overená historicky. Preto v dnešnej dobe kupujú len diamanty. Poďme si to zhrnúť: investícia do diamantu chráni vaše tažko zarobené peniaze proti inflácií, proti pádu eura, znehodnoteniu meny,zdanenia v bankách a konfiškácie ako sme v týchto chvíľach svedkami, nepodlieha daniam, je vašim skrytým bohatstvom, môžete si ním optimalizovať dane, je zdrojom neopísateľných emócií a má ešte mnoho ďalších výhod. Stačí len tak málo. Dohodnite si snamy stretnutie a všetko vám dopodrobna vysvetlíme a rady zodpovieme vaše otázky. Sme spoločnosť, ktorá je postavená na veľkej odbornosti na danú problematiku, ktorej sa roky venujeme.                                  

 "Bohatí a úspešní vedia, prečo časť svojho majetku držať v tejto komodite, diamant je u nich veľká istota! " 

Diamanty dochádzajú.

Trh s diamantmi rastie a len za posledných päť rokov sa ceny vzácnych kameňov zvýšili o 75 %. Za týmto vývojom stojí mierne hospodárske zotavenie v USA, no najmä rozrastajúca sa stredná trieda v Číne a jej čoraz väčší záujem o diamanty. Informoval o tom denník Handelsblatt. Ťažobný koncern Anglo-American, ktorý vlastní známeho producenta diamantov De Beers, odhaduje, že globálny dopyt po diamantoch v roku 2018 dosiahne 31 miliárd USD (24,77 miliardy eur). Vlani išlo o 25 miliárd dolárov. Ťažba diamantov však neustále klesá, pretože staré bane sú už zväčša vyčerpané a otváranie nových stojí miliardy. Celosvetová ťažba diamantov sa vlani oproti roku 2006 znížila zo 176 na 146 miliónov karátov. De Beers je súčasťou koncernu Anglo-American, ktorý v roku 2012 kúpil od rodiny Oppenheimerových 40-% podiel, a tým svoj celkový podiel zvýšil na 85 %. Tým sa skončilo 80 rokov trvajúce vlastníctvo miliardárskej dynastie. Zvyšné akcie kontroluje juhoafrická Botswana. Preto veľa naších klientov rozširuje portfólio aj o túto výnimočnú komoditu. 

 

Laboratória nestíhajú.

V poslednom čase sa na trhu s diamantmi začínajú diať zaujímavé veci. Týkajú sa certifikácie diamantov. Významným gemologickým laboratóriám (GIA. IGI, HRD) sa predĺžia doby certifikácie z 30 až 35 dňovej lehoty na 50 až 60 dní. Čo spôsobilo tento úkaz na trhu s diamantmi? Príčiny sú viaceré. Asi najväčší je ten, že každý diamantový klient (či už investor alebo zákazník) chce mať záruku kvality. Každý nový klient chce presne vedieť, čo nakupuje a hlavne v akej kvalite. Veľmi tomu pomohol internet a osveta.  Preto už samotní klienti chcú certifikáty významných gemologických laboratórií. A obchodníci sú nútení certifikovať už aj malé kamene o váhe 0,30 karátov a vyššie. To má za následok oneskorené dodávky kameňov. Gemologické laboratóriá to riešia náborom nových ľudí. Avšak aj po zaškolení a zatriedení nového človeka do procesu to trvá nekonečných 6 mesiacov. Pre zachovanie veľkej kvality práce a nestratení dôvery zákazníka v značku laboratória. Ak túžite po diamantovom darčeku pre Vášho blízkeho, nakupujte šperky len s týmito certifikátmi.V neposlednom rade sa zvýšil predaj surovej hmoty na trhu - preto predpokladám veľký nárast ceny diamantov do dvoch rokov. Je to dobrá správa pre investorov, ktorí už majú svoje diamanty v portfóliu, a pre začínajúcich investorov v tejto komodite. Som diamantový a komoditný konzultant.

 
Vzácny modrý diamant predaný za 26,08 milióna eur.

Hongkongský kupec zaplatil na aukci v New Yorku 26,08 milióna €  za modrý diamant o váhe okolo 10 carátov. Podľa aukčnej siene Sotheby's tak vytvoril novú rekordnú cenu za jeden karát, píše agentúra Reuters. Nemenovaný hongkongský zberateľ v aukcii porazil šesť ďalších záujemcov. Výsledok podľa Reuters podtrhuje rastúci dopyt po diamantoch v Číně. Dosiahnutá cena bola zhruba dvojnásobná s predpokladom pred aukciou. Čína je najrýchlejšie sa rastúcim trhom s diamantmy na svete. Mladšia generácia Číňanov dává týmto drahým kameňom napríklad pri zásnubách čím ďelej viac prednosť pred tradičnými zlatými šperkami. V rokoch 2008 až 2013 dosiahlo priemerné ročné tempo rastu predeja diamantových šperkov v Číně 12 %. Čína je teraz druhým nejväčším trhom so šperkami po Spojených štátoch.

Kam ukryť bezpečne majetok?

Zahrabať na záhrade? Schovať do pupka? Alebo zavesiť na kryštálový luster v obývačke? Tí kreatívni sa snáď aspoň trochu inšpirovali, no pre „klasikov“ existujú predsa bezpečnostné schránky v bankách. Poznáte tú časť z filmu, ako Harry Potter po napínavom blúdení po podzemí Gringott banky konečne podíde k svojmu trezoru? Zložitý zámok začne po odomknutí asi minútu cvakať, napätie stúpa a v tom … Dovtedy chudobný Harry nemôže uveriť, že je zabezpečený až do konca života (krásna predstava). Na to, aby ste mohli zažívať taký pocit vzrušenia, si už nemusíte túto časť prehrávať stále dookola. Pocit výnimočnosti si môžete užívať už za pár eur mesačne. Banka a jej bezpečnostné schránky sa o to postarajú, bohužial čarovný prútik alebo škriatkovia nie sú väčšinou v cene. Okrem akčného pocitu vám však bezpečnostná schránka môže priniesť aj úžitok. Možno tam vložiť veci, ktoré by sa vám neoplatilo stratiť alebo by nebolo dobré nechávať doma alebo na očiach ani vlastnej rodine. Klient má samozrejme možnosť vložiť, disponovať a nakladať s obsahom schránky bez obmedzení po dobu prenájmu a tiež je mu zabezpečená diskrétnosť, avšak ak sa zamestnancovi zdá, že sa pri schránke tvárite podozrivo, má právo skontrolovať vás. Do schránky je zakázané vkladať veci životu nebezpečné, horľavé alebo dokonca podliehajúce skaze (napr. potraviny). Službu bezpečnostnej schránky neponúkajú všetky banky a tiež ju nenájdete v každej pobočke. Ceny a vyťaženosť sa tiež môžu odlišovať v závislosti od miesta (a tiež od poistenia schránky). Obvykle platí, že vo väčších mestách sa ľudia skôr obávajú o svoj majetok, takže dopyt po tejto službe je väčší. Ceny schránok sa môžu pohybovat od 5,- eur až po 50,- eur mesačne od typu schránky. Možnosť úschovy diamantu však väčšinou ponúkajú priamo obchodníci s diamantmi. Ja doporučujem klientom prenajatie bezpečnostnej schránky v banke svojmu „miláčikovi“. A môžte spokojne spávať. 

Čo mlčí viac ako diamant.

Diamant je najtajnejšou a najkoncentrovanejšou komoditou na svete. V dlani si môžte nosit hodnotu niekolkých rodinných domov po svete a nikto o tom nebude mat potuchy. Predkladám dôkazy o tom, že prírodný diamant dokáže mlcat ako hrob. V uplynulej dobe investori dost citlivo vnímajú ako sa vyvinie situácia na Cypre a o kolko sa zdania vklady nad 100.000,- eur. Politici nám tvrdia, že ostatných krajín sa to týkat nebude, avšak ak sa pozrieme na problémy dalších krajín (Taliansko, Portugalsko, Slovinsko, Malta) tak viem, že ostane len pri slovách. Ako sa bude riešit kríza? Elegantne. "Centrálna banka" povie, že za vklady nad 100.000,- eur rucit nebude (ani nerucí) a zdania ich. A budú dalšie peniaze na krízu. To budete realita v najbližších rokoch. Vnímavý investor si isto všimol, že za uplynulé roky vzrástol dohlad nad financiami. Vlády chcú monitorovat majetky a financné toky držitelov penazí. Všetci vyvíjajú nátlaky na štáty ako je Švajciarsko, Cyprus, Malta, Luxembursko a iné, aby zverejnili súkromné úcty klientov. Preto sa zdá, že v dnešnej dobe je súkromie investicného majetku vzácnejšie ako nikdy pred tým. Majitelia hladajú ako diskrétne  uložit cast svojich penazí do niecoho, o com nikto nevie, že to má, kde to má! Niecoho, co nemá meno a aj tak to môže predstavovat miliónové hodnoty. Takúto formu bohatstva môžte nájst v diamante, zlate, striebre a platine. Ak ide o akcie, nehnutelnosti, obchodné podiely a fondy, všade narážate na registre majitelov. Diamant je tak diskrétny, že ak lupici z bruselského letiska ( http://www.youtube.com/watch?v=yd15vm34MFE ) neurobia nejakú školácku chybu, tak ich lup ako aj ich nikto v živote nenájde. Diamant má viac fenomenálnych výhod. Jednou z nich je, že má velmi dobré výnosy (7-20% rocne). Druhou, že ak potrebujete svoje peniaze ukryt pred právnikmi, bankármi ci štátom je diamant ako stvorený. V dnešnej dobe sa pomaly každý dostane k informáciám, ako si vediete vo vašom podnikaní. Preto je dobré mat cast majetku schovanú pred verejnostou. Diskrétny je diamant, diskrétny je aj diamantový obchod. Vybrúsený prírodný diamant má svoje císlo nie meno (vid. obrázok). Vela mojich klientov si žiada aby ostali v anonymite a preto ich navštevujem osobne u nich vo firmách alebo v súkromí. Tam prebehne jednanie a tak isto diskrétne dostanete svoj diamant. Väcšina mojich klientov si svoje kamene ukladajú do trezoru vo svojej banke, kde nehrozí žiadne riziko. Diamant je plne poistený a riziko odcudzenia  nulové. Nikto sa nedozvie, že ste majitelom investicného diamantu, pokial sa vy samy nikomu nepochválite. Nie je to dohladatelná investícia, s tým sa nikdy nepocítalo ani nepocíta. Reálne to nie je možné. Nehnutelnosti, pozemky áno, avšak nie diamanty. Ak majitel diamantov sám nepovie, kde má svoje diamanty v úschove, nikto sa k nim nedostane. Diamant je cistý uhlík. Ani röntgenový skener na letisku neodhalí, ci máte diamant pri sebe. Nezabudnite, stací mat pár diamantov a ich hodnota môže byt väcšia ako velký poschodový dom. Neexistuje žiadne známe koncentrovanejšie bohatstvo ako investicný diamant. Je ako nemý svedok, ktorý nikdy neprehovorí. Je tažké ho nájst, avšak ak ho držíte v rukách je to neskutocná nádhera - emócia. Presvedcte sa sami!  Som diamantovým konzultantom. Zavolajte mi a dohodneme sa na spolocnom stretnutí.

Syntetické diamanty

Ak už píšem o prírodných diamantov určite ste už počuli o syntetických. Rozdiel medzi nimi je ten, že prírodné vytvorila sama príroda a syntetické vznikli v laboratóriách. Poďme si popísať rozdiel medzi nimi.
Prírodne kryštalizovali pri krajných podmienkach, kedy tlak presahoval 70 000 kilogramov na centimeter štvorcový a teplota je vyššia než 3000 stupnov Celzia, čo zodpovedá podmienkam v hĺbke cca 100-250 Km pod povrchom zeme. A teraz si povedzme niečo o syntetických. V roku 1892 vystavil francúzsky chemik Henri Moissan uhlík vysokému tlaku a súčasne zohrieval v elektrickej peci na teplotu 3500C. Syntetické diamanty dlho neumožnovali priemyselné využitie. Dnes sa používajú dve metódy na výrobu syntetických (umelých) diamantov. Metóda HPHT a CVD. Metóda CVD zahŕňa výrobu kondenzáciou pár uhlikačných  zlúčenín za nízkeho tlaku a tlak niekoľko kpa. Tieto vyrobené diamanty, metódou CVD sú čisté a dajú sa použiť v šperkárstve.  Metóda HPHT je výroba v lisoch pod veľkým tlakom a vysokou teplotou. Diamanty sú číre alebo zafarbené, avšak nie sú dosť pekné na využitie v šperkárstve.  
Prvé syntetické diamanty vyrobené v ČSSR boli v roku 1954. Tieto diamanty mali milimetrové rozmery.
Boli používané v priemysle vo vrtných, brúsnych či rezacích súpravách.
Dnes vyrobený najväčší syntetický diamant je o hmotnosti 10 karátov. Syntetické diamanty sa nepoužívajú v šperkárstve, ľudia chcú pravé diamanty. Uplatnenie našli v strojárstve v nástrojoch kde majú diamantovú vrstvu na povrchu a v elektronike sú to diamantové elektródy.
Každý rok sa vyrobí 4krát väčšie množstvo syntetických diamantov, ako sa vyťaží prírodných. Avšak najpodstatnejšie je, že na cenu prírodných diamantov to nikdy nemalo vplyv. Ako laicky rozpoznáte umelý od prírodného? Prírodný je stále chladný a miluje masnostu.
Ak chcete mať, svoj investičný diamant, diamantový šperk, patrí k nemu aj certifikát od najrenomovanejších gemologických laboratórií (GIA, IGI, HRD). 
Naša spoločnosť nakupuje  investicné diamanty len s certifikátmi od IGI, HRD a GIA.
Tak neváhajte a kontaktujte nás ak túžite mať svoj prírodný diamant.

Diamantové certifikáty (rodné listy)

Ak sa narodí človek, hneď sa mu vyhotoví rodný list, ktorý ho sprevádza celý život. A to isté platí aj o diamantoch. Sú to certifikáty, ktoré určujú parametre diamantu a následne sa podľa Rapaportu stanoví cena.
Kto vydáva tieto certifikáty?
Medzinárodné gemologické laboratória, ktoré začali vydávať certifikáty diamantov, perál a drahých kameňov. Gemológia je veda o drahých kameňoch.
V toku 1935 založili prvý GIA (Gemological Institute of America) v dôsledku prudkého rastu trhu s diamantami. V roku 1940 vzniklo v Švajciarskej Luzern Gubelinovo laboratórium. Ako nastal rozmach diamantového biznisu, začali vydávať štáty certifikáty, podľa svojich národných systémov.
Nakoľko tieto certifikáty, neboli vypracované odborníkmi na diamanty, ale v mnohých prípadoch posudky vypracovávali nekvalifikované osoby, ktoré to robili len z obchodného záujmu.  Medzitým, tradičný trh s diamantami, začal vyžadovať spolahlivé posudzovanie diamantov odborníkmi , aby chránilo záujmy kupujúcich a dávalo im potrebné záruky.V roku 1975 Svetová federácia diamantových búrz a Medzinárodná asociácia spracovateľov diamantov založili komisiu, ktorá mala vypracovať smernicu na posudzovanie kvality diamantov. V roku 1978 vznikla Medzinárodná rada pre diamanty. Cieľom tejto spoločnosti bolo vytvoriť pravidlá pre obchod s diamantmi, celosvetovo akceptovateľné, jednotne používané a dodržiavané na celom svete.  Táto komisia s HRD (Hoge Raad voor Diamanten, Antwerpy) navrhla Medzinárodné pravidlá pre hodnotenie diamantov. 
Vysoká rada pre diamanty (HRD) je nezisková organizácia a oficiálni predstaviteľ belgického diamantového obchodu a priemyslu. V roku 1976 založila oddelenie certifikácie diamantov HRD.
Základom certifikácie je určovanie hmotnosti, farby, čistoty a brúsu. 
Na určovanie hmotnosti sa používa digitálna váha. Čistota sa určuje pri 10x zväčšení. Najvyššia čistota "flawless". Farba sa určuje podľa zirkónov. A hodnotenie brúsu a tvaru štyrmi stupňami hodnotenia.Sú 3 svetovo uznávané laboratória IGI, GIA, HRD
Pre úplný súlad certifikátu a diamantu sa na rundistu jedinú neleštenú plochu diamantu leisruje číslo certifikátu a značka gemologického inštitútu.
Spoločnost AbdisInvestment, s.r.o. obchoduje len s diamantmi najlepšej kvality a certifikáty sú s IGI, GIA a HRD. 

Krvavé diamanty

Už nadpis Vám napovedá, že dnes budem písať o krvavých diamantoch. Je to problém, s ktorým sa diamantová verejnosť napriek veľkým snahám o jeho potlačenie, stále stretáva. Pojem "krvavé diamanty" sa používa v súvislosti s diamantami, ktoré boli vyťažené v oblastiach kontrolovanými povstaleckými silami v južnej Afrike, predovšetkým Angole, Sierra Leone a Konžskej demokratickej republike. Za vyťažené diamanty nakupujú zbrane a financujú vojnové aktivity, pri ktorých umierajú milióny ľudí. Štáty na celom svete sa proti týmto praktikám postavili do opozície a sformovali medzinárodnú iniciatívu - Kimberleyský proces. Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) ustanovila v roku 2003 OSN. v súčastnej dobe je v ňom 74 zemí. Jeho hlavným cieľom je dohliadať, aby sa na medzinárodný trh nedostali krvavé diamanty. Proces preto kontroluje pôvod minerálov a následne im udeľuje certifikáty potvrdzujúce, že pochádzajú z nekonfliktných zón. Ešte aj v dnešnej dobe existujú miesta Zimbabwe alebo Pobrežie Slonoviny. Kde pracujú v neľudských podmienkach od rána do noci dospelý aj deti. Často bez jedla a prestávok, na rad prichádza mučenie, bitie a vraždy.Takýmto baniam sa rozpráva - krvavé bane.

Preto si dajte veľmi dobre pozor, od koho nakúpite svoj diamant.

Spoločnosť Abdisinvestment, s.r.o. spolupracuje so spoločnostami, ktoré majú podpísaný Kimberleyský proces.

 

Som diamantový a komoditný konzultant

Predaj investičných diamantov má svoje pevné pravidlá, ako aj obchod s diamantmi, ktorý sa nezmenil už viac ako 100 rokov. Aj ľudia, ktorí pracujú v tomto biznise by mali byť extra trieda, zaoberajú sa predsa tým najdrahším, čo príroda vytvorila. Ako spoznáte dobrého diamantového a komoditného konzultanta? Dobrý obchodník sa vždy vie predstaviť, upútať. Je elegantne oblečený, má čisté topánky, kvalitné hodiny, proste jeho look je ako z módneho časopisu (to isté platí aj o nežnejšom pohlaví). Každé jeho slovo vo vás musí vyvolávať pocit dôvery. Prečo práve dôvera? Jednoduchého vysvetlenie: diamant pozná skoro každý, ale len málo z nás s ním prišlo do priameho kontaktu.

Ľudia ho považujú za nedostupný, veľmi drahý, nebezpečný, často ho spájajú s mafiánskymi kruhmi, táto predstava je však do podstatnej miery ovplyvnená kinematografiou. Práve preto, aby boli vyvrátené všetky mystické úvahy o diamante, existujú odborníci, ktorí sú expertmi na diamantovú tematiku, odborne ich nazývame diamantový špecialisti. Kedysi naši ľudia vedeli o diamantoch viac, ale  prišiel komunistický režim a všetky zaužívané spôsoby investovania, emocionálne hodnoty (generačné šperky, rodinné klenoty) vymizli a v súčasnosti je len na kvalitných odborníkoch z diamantového biznisu, aby tieto následky z predošlého režimu postupne odstraňovali.

Ak sa s Vami bude chcieť ktokoľvek baviť na tému diamanty, poriadne si ho premerajte, započúvajte sa a hlavne sa pýtajte na všetky veci, ktoré Vás ako klienta zaujímajú. Nemôže byť nič horšie, len ak nekúpite najbezpečnejšiu investičnú komoditu pre nezodpovedané otázky. A pýtajte sa na úplne všetko. Diamant je emócia, ktorú pochopíte až vtedy, keď ju budete vlastniť.

A moja súkromná rada:

"Nakupujte len od odborníkov na slovo vzatých, nepoznám úspešných ľudí, ktorí nakupujú od babrákoch!"

Som odborník v oblasti diamantov, drahých kovov, mincí a medailí. Nakoľko dlhé roky podnikám (nehnuteľnosti, pozemky, komodity) chápem vaše problémy a viem, že naše stretnutie bude veľmi  prospešné v oboch smeroch.