OsobnyRozvoj  
Koľko nás stojí dieťa?

Ľudia, ktorí majú deti, považujú za celkom bežné a len málo ľudí ich nemá z čisto finančných dôvodov, hoci sa v našej spoločnosti bohužiaľ aj taký nachádzajú. Náklady na deti však nie sú zanedbateľné. Štatistický úrad hovorí o celkovej výške potrebnej na získanie jedného dieťaťa vo výške približne 58 tisíc eur. Niekedy, viac-menej, veľmi často, je vypracovaná suma 190 až 270 eur mesačne (2300 až 3200,- eur ročne). Nepočítavam na drahé pobyty v zahraničí, luxusné oblečenie,
Tu vidíme odhad nezanedbateľných ročných výdavkov na deti "príkladné" české rodiny: Oblečenie............. 190,- eur a viac, škola a aktivity s tým spojené ......190,- eur a viac, veci do školy .....80,- eur a viac, jedlo........1350,- eur a viac, mobil a iné ...80,- eur a viac, tábor a dovolenky .....190,- eur a viac, hračky a iné aktivity ...120,- eur a viac a iné drobnosti ....120,- eur  

Ako vidíme, náklady na výchovu detí nie sú malé.
Táto čiastka nie je pevná, časom kolísajúca. Neexistujú žiadne hračky, je to veľmi individuálne. Keď dieťa dosiahne školský vek, postupne pridávajú dodatočné a dodatočné náklady, nehovoriac o narastajúcich nárokoch. Výdavky na deti sú v mnohých prípadoch podhodnotené, hlavne v kategórii krúžkov atď. - často z hľadiska športových alebo umeleckých aktivít, súkromných hodín čokoľvek atď. Namiesto 200,- eur to môže byť niekoľko krát (podľa rodičov).
Komu sa zdá 1350,- eur za potraviny ročne veľa, tak vieme, že je to menej ako 3,5 eur denne a iba dotovaný obed v školskej jedálni je od 1 do 1,5 eura.
Zároveň nesmieme zabúdať, že by sme sa mali postarať nielen o naše deti, ale aj o seba samých, resp. O našom odchode do dôchodku. Štát nám sotva zabezpečí dôstojný život v budúcnosti. Úspora vnútorného dôchodkového vzdelania (budovanie vlastného dôchodkového účtu) nie je nič jednoduché, ale v mnohých prípadoch nie je nič nemožné.
Svojou povahou stačí vyčleniť menšiu časť toho, čo investujeme do našich vlastných detí, a výrazne nám pomôže zvýšiť našu životnú úroveň v dôchodkovom veku. Menej je niekedy viac, miesto toho aby sme nášmu dieťaťu kupovali každý rok nový tel. investujme do nášho dôchodku.

Už v sobotu 9.9. 2017 v Žiline Jednoducho a účinne s peniazmi, bližšie informácie na tel. 0905805678 

Zdroj obrázka: Autor: SHUTTERSTOCK