Cena zlata 2000 dolárov za OZ?  

Na rozdiel od niektorých očakávaní, že ceny zlata by mali s väčšou pravdepodobnosťou skôr klesať, Capital Economics na konci tohto týždňa uviedla, že tento cenný kov by v skutočnosti mohol dosiahnuť úroveň 2 000 amerických dolárov za uncu. Fikcia alebo reálny predpoklad?

Julian Jessop, ktorý je vedúci analytikov so zameraním na komodity u Capital Economics poznamenal: "Veľké množstvo odhadov cien sa zameriava na negatívne dôsledky nárastu amerického dolára." Ale "samozrejme zabúdajú na omnoho dôležitejšie faktory, vďaka ktorým by cena zlata dosahovala pozoruhodné výsledky, aj cez rozsah pohybu amerického dolára."

V poznámke pre klientov poznamenal: "Docela slušná odolnosť tohto cenného kovu aj cez rast amerického dolára bude pravdepodobne povzbudivou pre jeho vyhliadky, keď sa do zamerania investorov vrátia ďalšie podporné faktory."

Za celý aktuálny týždeň cena zlata poklesla o 1% a usadila sa na úrovni 1 152,40 amerických dolárov za uncu, zatiaľ čo tzv. Dolárový index sa zvýšil približne o 2,6%. Dolárový index sa chystá uzavrieť nad 100-dňovým kĺzavým priemerom - prvýkrát od marca 2003.

Jessop ďalej povedal: "Zlato má v tomto roku taktiež silný vzťah s výnosmi amerických vládnych dlhopisov, čo pôsobí ako "riadený príliv a odliv dopytu po bezpečnom prístave" a očakávaní pre politiku Federálneho Rezervného systému.

Jessop povedal, že je to možné, aj keď Capital Economics tomu neverí: "Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov by sa mohol do konca roka zvýšiť o ďalších 100 bázických bodov, čo by mohlo pravdepodobne viesť k prepadu cien zlata o hodnote 150 amerických dolárov, k úrovni až 1000 dolárov za uncu."

Ale to by sa museli ignorovať všetky ostatné faktory, ktoré môžu ovplyvniť cenu, "vrátane podpory zo štruktúry nákladov ťažobného priemysle, ďalej pohľadu na oživenie dopytu zo strany kľúčových trhoch v Číne a Indii a priestoru pre odklon financií do tzv. bezpečných aktív, v prípade, že jedna alebo viac krajín vykoná odchod z Eurozóny."

"V prípade, že by Eurozóna skutočne rozpadla, neboli by sme prekvapení, ak by cena zlata dosiahla úroveň 2000 dolárov za uncu."

Zdroj:  Capital Economics

16.3.2015 - Abdis Investment