Syntetické diamanty  

Ak už píšem o prírodných diamantov určite ste už počuli o syntetických. Rozdiel medzi nimi je ten, že prírodné vytvorila sama príroda a syntetické vznikli v laboratóriách. Poďme si popísať rozdiel medzi nimi.
Prírodne kryštalizovali pri krajných podmienkach, kedy tlak presahoval 70 000 kilogramov na centimeter štvorcový a teplota je vyššia než 3000 stupnov Celzia, čo zodpovedá podmienkam v hĺbke cca 100-250 Km pod povrchom zeme. A teraz si povedzme niečo o syntetických. V roku 1892 vystavil francúzsky chemik Henri Moissan uhlík vysokému tlaku a súčasne zohrieval v elektrickej peci na teplotu 3500C. Syntetické diamanty dlho neumožnovali priemyselné využitie. Dnes sa používajú dve metódy na výrobu syntetických (umelých) diamantov. Metóda HPHT a CVD. Metóda CVD zahŕňa výrobu kondenzáciou pár uhlikačných  zlúčenín za nízkeho tlaku a tlak niekoľko kpa. Tieto vyrobené diamanty, metódou CVD sú čisté a dajú sa použiť v šperkárstve.  Metóda HPHT je výroba v lisoch pod veľkým tlakom a vysokou teplotou. Diamanty sú číre alebo zafarbené, avšak nie sú dosť pekné na využitie v šperkárstve.  
Prvé syntetické diamanty vyrobené v ČSSR boli v roku 1954. Tieto diamanty mali milimetrové rozmery.
Boli používané v priemysle vo vrtných, brúsnych či rezacích súpravách.
Dnes vyrobený najväčší syntetický diamant je o hmotnosti 10 karátov. Syntetické diamanty sa nepoužívajú v šperkárstve, ľudia chcú pravé diamanty. Uplatnenie našli v strojárstve v nástrojoch kde majú diamantovú vrstvu na povrchu a v elektronike sú to diamantové elektródy.
Každý rok sa vyrobí 4krát väčšie množstvo syntetických diamantov, ako sa vyťaží prírodných. Avšak najpodstatnejšie je, že na cenu prírodných diamantov to nikdy nemalo vplyv. Ako laicky rozpoznáte umelý od prírodného? Prírodný je stále chladný a miluje masnostu.
Ak chcete mať, svoj investičný diamant, diamantový šperk, patrí k nemu aj certifikát od najrenomovanejších gemologických laboratórií (GIA, IGI, HRD). 
Naša spoločnosť nakupuje  investicné diamanty len s certifikátmi od IGI, HRD a GIA.
Tak neváhajte a kontaktujte nás ak túžite mať svoj prírodný diamant.

21.7.2011 - Jozef Chabreček