13 Dôvodov pre fyzické zlato.  

Ak ste priaznivcom fyzických investícií tak tento článok  je pre Vás. V tejto neistej dobe, keď nikto nevie čo nám táto turbulentná doba prinesie v najbližšej dobe. Máme tu komoditu, ktorá bola len pre vyvolených.

Poďme sa pozrieť na 13 zlatých právd o zlate.

1, Zlato je mena

Pravidlo číslo jedna. Nejde o dekoratívni alebo priemyslový kov. Zlato je trvalým ochrancom hodnoty. Bolo tomu tak už v starovekom Grécku.

2, Cena zlata nemôže úplne spadnúť, môže byť jedine zmanipulovaná a manipulovaná (tak ako v dnešných časoch). Keď cena zlata padá, nejde o prirodzený vývoj. Môže to byť len dôsledok medzinárodných konšpirácii centrálnych bank ( forex ) a politikov.

3, Pokiaľ cena zlata rastie, tak manipulátori a ich všetky snahy nemôžu tomuto rastu zabrániť. Je to dôsledok hore uvedeného pravidla o investícii hodnoty. Zlato bude posilňovať vždy, pokiaľ politici a bankári budú tlačiť obrovské množstva papiera (ako sa to deje dnes).

4, Svet sa raz vráti ku zlatému štandardu

Je to nevyhnutné a všetci sú si toho vedomí. Keď porovnáme veľkosť peňažnej hotovosti z minulosťou, keď panoval zlatý štandard, prepočtom by sme dostali za cenu zlata na 7 000, 10 000 nebo 15 000 USD za uncu. Preto bolo zlato lacné aj za 1 900 USD. (Môže niekto namietať, počtom ľudí na svete – avšak 75% žije pod hranicou chudoby 2 doláre na deň)

5. Centrálny banky neúnavne tlačia nové peniaze, čo môže znamenať len jedno - rast ceny zlata. Prečo  sa zlato nezhodnocovalo v posledných rokoch, keď išli tlačiarenské stroje centrálnych bank na plné obrátky? Dôsledky zaplavenia ekonomík lacnými peniazmi sa prejavujú až s odstupom času. Spolu s nimi odštartuje tiež aj  veľký dopyt po zlate.

6. Zlato uchováva hodnotu, či sú už na tom ekonomiky dobre alebo zle. Keď je ekonomika prehriata, zlato funguje ako poistka proti inflácii. Keď sa topíme v ekonomické katastrofe, je bezpečným prístavom pred kolapsom finančného systému postaveného na papierových menách, ktoré nie sú ničím kryté ako to bolo v minulosti.

7. Zlato prežije všetko

Zlato je mena poslednej záchrany, bude mať hodnotu i v prípade totálneho kolapsu svetové ekonomiky. Keď všetko spadne, bude hotovosť (samozrejme len tá zlatá) skutočným kráľom.

8. Zlato nie je nikdy zlá voľba

Z každých masívnych výpredajov sa zlato vždy zotavilo. Môže za to pravidlo číslo dva.

9. Zlato je protestom proti byrokracii a kontrole štátu nad našimi peniazmi

Neexistuje žiadny tlačiarenský stroj, ktorý by zlato mávnutím prútu vyrobil. Je stvorené prírodou a jeho množstvo je konečné. Jedinou neznámou rovnicou je fakt, že nikto presne nevie, koľko ho v zemi ešte leží.

10. Všetky diskusie o zlate musia zahrňovať zlovestnú makroekonomickou periódu

Voľba na rast ceny zlata je postavená na nejasných väzbách, nepreukázateľných periódach a opatrnosti pri očakávaní nepriaznivého vývoja v budúcnosti. Zabudnite na reálne hodnoty, ktoré sa nedajú reálne odvôdniť.

11. Zlatu sa darí vždy len v určitej mene

Je pravda, že zlato zo svojich  maxím stratilo viac ako tretinu hodnoty v amerických dolároch, ktoré sú pre jeho ocenenie najvyužívanejšou menou. Nájdete však mnoho mien, ktoré voči doláru podstatne oslabili. ( Extrémom je Rusko – najbohatšia, krajina s najmenším zadlžením a Ukrajina)

12. Čína, Indie a Rusko na rozdiel od západu poznajú pravú hodnotu zlata 

Masívne nákupy zlata spotrebiteľov v Číne a Indii odrážajú kultúrni, inteligenční a investiční dôvtip tamojších obyvateľov. Na západe tomu tak bohužiaľ nie je. ( S histórie sme sa „asi“ nepoučili. )

13. Zlato nemá vnútornú hodnotu, jeho cena kolíše hlavne na základe ľudských emócií a psychológie. Pokiaľ  zvažujete investíciu do zlata, zamyslite sa nad všeobecne zažitými predstavami o drahom kove. 

Začnite sa pozerať viac okolo seba ako funguje dnešná ekonomika a podľa toho sa rozhodnite, či sa Vám oplatí investovať do fyzických investičných komodít.

24.8.2015 - Jozef Chabreček