Čína nakupuje vo veľkom zlato!  

Čína od začiatku tohto roka nakupuje obrovské množstvá zlata. Využíva pomerne nízku cenu tohto vzácneho kovu. Hlavné noviny krajiny Ženmin žibao uvádzajú, že Čína pokračuje v minuloročných trendoch a zvyšuje svoje zásoby zlata.

Iba od začiatku tohto roka do čínskych zásob pribudlo 202 ton zlata. Pred pár dňami na Šanghajskej burze Čína nakúpila 71 ton zlata a týždeň predtým – 70 ton. Experti poukazujú na to, že celosvetová ťažba zlata dosahuje cca 60 ton zlata týždenne a preto dá sa povedať, že od začiatku roka Čína nakúpila toľko zlata, koľko sa ho za toto obdobie vyťažilo na celej planéte – o niečo viac ako 200 ton.

Experti upozorňujú, že Čína zasa predbehla Indiu, ktorá sa považovala za najväčšieho nákupcu zlata. Napriek problémom s USA, EÚ a sankciám, Rusko taktiež zostáva jedným z najväčších svetových nákupcov zlata. Vlani nakúpilo 154 tony tohto najvzácnejšieho kovu.

Čínske média podobný záujem o zlato čiastočne vysvetľujú aj tým, že sa blíži čínsky Nový rok – 19. februára a na vnútornom trhu v najľudnatejšej krajine sveta registrujú zvýšený záujem o výrobky zo zlata. Začala sa prednovoročná zlatá horúčka.

Šanghajská burza vznikla v roku 1930 a je jedným z najväčších centier obchodovania so zlatom nielen v Ázii, ale aj na celom svete. V súčasnosti tu, okrem domácich „zlatokopov“, obchodujú aj zástupcovia svetových firiem a bánk – Australia and New Zealand Banking Group, Barclays Bank, Credit Suisse, HSBC a iné. V roku 2002 Čína zrušila zákaz obchodovanie so zlatom pre súkromné osoby, čo významne stimulovalo obchodovanie na Šanghajskej burze a preto sa stala jednou z najväčších na planéte.

15.2.2016 - Jozef Chabreček