5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantu.  

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostáveme pri predaji diamantov, je ako rozoznať rozdiel medzi skutočným diamantom a falošným kameňom. "Naša spoločnosť patrí k špičke firiem , ktoré majú najkvalitnejšie vzdelávanie ohľadom diamantov. Nášho klienta najprv dobre oboznámime s tématikov diamantov a potom predávame hovorí majiteľ spoločnosti Jozef Chabreček. Predchádzame budúcim nedorozumeniam v budúcnosti. Náš klient by mal vedieť výhody aj nevýhody investície do diamantov. Tých výhod je avšak podstatne viac " dodáva člen Rapaport diamonds. 

Testovanie doma?

"V súčasnosti vidíme veľa majetkových klenotov, ktoré sú dodávané v našom odbore," vysvetľuje Chabreček. "Ľudia, ktorí predávajú majetok svojich rodičov predpokladajú, že peniaze sú v samotnom dome, ale niekedy veci vnútri domu majú oveľa väčšiu hodnotu, než si ľudia v skutočnosti myslia." Pre šperky, ktoré sa zdedia alebo nájdu v garáži, je najlepšie urobiť niekoľko jednoduchých testov ešte pred tým, než kúsky prinesieme odborníkom. 

1. Pozrite sa na diamant a jeho usporiadanie cez lupu.

Lupa je zväčšovacie sklo, ktoré si môžete kúpiť v každom klenotníctve, a umožní vám sa bližšie pozrieť na svoj klenot a zasadenie. "Keď sa pozeráte na diamant, jestvuje niekoľko vecí, ktoré si všimnete," povedal Chabreček. "Po prvé, diamant je prírodný nerast vytvorený prírodou, to znamená, že sa pozeráte aj na určité nedostatky uhlíka. Falošný kameň (syntetický) by bol ideálne - úplne dokonalý. " Chabreček varuje, že niektoré umelé diamanty (vyrastené ako strom)  vyzerajú cez lupu tiež dobre, a preto by ste mali byť opatrní pred likvidáciou perfektných drahokamov. Môže to byť nápoveda, avšak, radšej sa pozrite bližšie, alebo prineste kameň k odborníkovi alebo zatelefonujte.  Nakoniec, sa pozrite ako bol šperk vyrobený, najmä všetky značky, ktoré označujú to, aký kov bol použitý. "V prípade, že je to ruda pozlátená alebo strieborná, je pravdepodobné, že to nie je diamant, pretože, prečo by bol diamant usadený na tak lacný kov?" hovorí Chabreček. "Väčšina diamantov je umiestnená v zlate alebo umiestnená do platiny." "Pozrite sa tiež na samotnú montáž a ako  je diamant nastavený," dodal. "V prípade, že nastavenie vyzerá, že je zlej kvality, pravdepodobne to znamená, že to nebude skutočný diamant."

2. Obrúste šmirgľový papier o kameň alebo kameň o sklo.

Je to jednoduchá skúška, pretože diamanty sú jedným z najväčších svetových najtvrdších materiálov, a diamant nebude poškriabaný od drsného povrchu. "Ak je to diamant, zostane perfektný, ak je to kubický zirkón, bude poškriabaný," hovorí Chabreček

3. Vykonajte test hmly.

Nadýchajte horúci vzduch na diamant rovnakým spôsobom, ako keby ste chceli zahmliť zrkadlo v kúpeľni. "Falošný diamant podľahne zahmlievaniu za krátku dobu, skutočný diamant však nie, pretože diamant nedrží teplo," vysvetľuje Chabreček.

4. Držte diamant vo svetle, uvidíte ako iskrí.

Spôsob, akým diamanty odrážajú svetlo je jedinečný. Vo vnútri kameňa diamant iskrí celou stupnicou farieb (známe ako "brilantnosť") zatiaľ čo mimo klenot, bude odrážať dúhové farby na ostatné povrchy (táto rozptýlená svetla je známa ako "oheň "). Falošný diamant bude mať dúhové farby, ktoré môžete vidieť v diamante. "Ľudia majú mylnú predstavu, že diamanty iskia ako dúha, ale to nie je pravda," hovorí Chabreček. "Vytvárajú iskru, ale je to skôr šedej farby. Ak vidíte niečo, čo má spoločné s farbami dúhy [vnútri kameňa], môže to byť známka toho, že to nie je diamant. "

5. Pozrite sa na lom daného kameňa.

Diamanty sú tak iskrivé kvôli spôsobu, akým sa lámu a ohýbajú svetlo. Sklo, kryštáľ a kubický zirkón môžu napodobňovať diamantový lesk, ale majú oveľa nižšie indexy lomu. To znamená, že ak kameň nie je v zasadení, môžete ho umiestniť cez noviny a svetlo sa rozptýli vo vnútri skutočného diamantu, a zabráni čiernemu odrazu. Falošný diamant nechá čierny presvitať, a môžte dokonca byť schopní prečítať slovo v závislosti na veľkosti falošného kameňa. Ak je váš diamant namontovaný, uistite sa, že nie je vidieť cez neho na vrchol – je to veľmi zlé znamenie.

Skúška s nami.

Potom, čo ste urobili všetky svoje domáce testy, je na čase, aby ste svoje šperky, ktoré by mohli byť diamantmi vzali k odborníkom, k nám. " Svoje diamanty neberte k akémukoľvek klenotníkovi. Je dôležité  si urobiť vlastný prieskum a nájsť kvalifikovaných odborníkov. "V obchodoch majú tendenciu mať predajcov - gemológov," hovorí Chabreček. "Proste vedia, čo predávať vo svojich obchodoch a to, čo sa páči najmä masám. Pozrite sa na priemerné klenotníctvo a choďte do miestneho starožitníctva, alebo sa obráťte na miestne antické klenotníctvo, ktoré vedie uznávaný odborník v meste, ktorý je aj expert na diamanty. " Aj keď viete, že šperky, ktoré vlastníte obsahujú diamanty, môže sa ich oplatiť vziať k odborníkovi, aby ste vedeli ich skutočnú hodnotu. "Povedzme, že máte päť, 1-karátových diamantov na stole - strih, farba a jasnosť je významným faktorom, prečo jeden stojí 800 dolárov a jeden stojí 10000 dolárov," to stojí za pozornosť hovorí Chabreček.

11.3.2016 - Jozef Chabreček