Nemci kupujú trezory.  

Politici, podnikatelia a manažeri v Nemecku sú stále viac nespokojní z monetárnej politiky ECB. "Konfrontácia môže dokonca ohroziť samotnú eurozónu. "Bola  doba, keď si šéf ECB a nemecká kancelárka dobre rozumeli. Dnes sa ale situácia zmenila. Merkelová po stretnutí s Draghim tvrdí, že jeho politika lacných peňazí poškodzuje podnikateľský model nemeckých sporiteľný a penzijných poišťovní. Draghi oponuje s tým, že tieto sektory si proste musia zvyknúť podobne, ako to urobili finančné inštitúcie v USA.
Spory mezi Nemeckom a ECB sa dostali na novú úroveň. V časoch nemeckej marky bolo možno počúvať  vtip o tom, že „ Nemci možno neveria v Boha, ale veria vo svojú centrálnu banku Bundesbank “. Dnes sa vo vzťahu Nemcov k ECB dá hovoriť o paralelnom vesmíre. Draghi pritom nechápe, prečo čelí takému odporu v krajine, ktorá z eura ťaží o mnoho viac ako iné európske ekonomiky. Nemci ho vinia z minimálneho úročenia ich úspor a ich frustrácia každým dňom rastie. Draghi znížil kľúčovú sazbu ECB k nule a teraz musia komerčné banky dokonca platiť za to, že uložia svoje prostriedky v ECB. A
 nedávno tiež Draghi dokonca hovoril o tom, že tzv. peniaze s helikoptéry sú zaujmavou myšlienkou.Práve zmienka o peniazoch s helikoptéry posunula nemeckú kritiku Draghiho na inú úroveň.  
Merkelová s politikou nulových sadzieb
 spokojná nie je, ale straní sa, požadovať po ECB niečo, čo nie je schopná presadit. Nulové sadzby  „ohrožujú tých, ktorí si na dôchodok snažia trocha nasporiť a ekonomike pritom nepomáhajú“. Najväčšiu hrozbu ale pro Draghiho predstavuje nemecké ministerstvo financií. Jeho šéf Wolfgang Schäuble pred týždňom varoval, že ultrauvoľnená monetárna politika by sa „mohla skončiť obrovskou pohromou“. Ministri financií pritom väčšinou rešpektujú nezávislosť ECB a zdržujú sa smerom k nej akých koľvek poznámok. 

Pomerne agresívne sa na ECB nedávno zaútočil Nikolaus von Bomhard, ktorý stojí v čele veľkej nemeckej zaišťovne. Tvrdí, že politika ECB sa prejavuje hlavne v raste cien akcií a nehnuteľností a tým prospieva hlavne bohatým ľuďom. „Ľudia v nemecku nie sú hlúpy“, tvrdí Bomhard s tým, že už nie je možné len tak sedieť a neozvať sa. Povedal tiež, že jeho firma hromadí v trezoroch komodity (zlato, striebro, diamanty, platinu) a hotovosť. Chová sa tak rovnako ako samotní Nemci – podľa bankovnej asociáce rastie dopyt po trezoroch, pretože ľudia sa obávajú, že budú musieť už čoskoro platiť za to v bankách, že si u nich uložia svoje úspory. 

Banky už nie sú schopné platiť u svojich klientov negatívne sadzby
 podobne, ako to u nich robí ECB. Na pokrytie vzniknutých strát tak zvýšia poplatky, čím podporujú svojich klientov v tom, aby radšej schovali peniaze radšej doma pod matracom. 

 

Autori sú Martin Hesse, Ralf Neukirch, René Pfister, Christian Reiermann a Michael Sauga.

Zdroj: Der Spiegel

18.4.2016 - Jozef Chabreček