Strieborná rally v grafoch.  

Vzácne kovy zažívajú renesanciu. Zlato od začiatku roka pripisuje okolo 16%, striebro dokonca viac než 20%. Stojí strieborná rally na pevných základoch, alebo ide len o komoditnú bublinu, ktorá zase čoskoro spľasne?

Za posledný mesiac striebro pridalo približne 7% a od začiatku roka sa jeho cena zvýšila o viac ako 22%. Kov tak za sebou má najlepší začiatok roka za posledných päť rokov, okorenený navyše vstupom do býčieho trendu. Cenu striebra aktuálne podporujú najmä signály rastúceho dopytu zo strany priemyselných podnikov (na rozdiel od zlata má striebro široké využitie v priemysle) a tiež očakávania, že americký Fed bude zvyšovať úrokové sadzby len veľmi pozvoľna (toto očakávanie podporuje aj rast ceny zlata). "Striebro je kvôli prudkým cenovým výkyvom mnohokrát označované ako diabolský kov. Keď už predvedie nejaký pohyb, tak poriadny. Investori sa teraz preto snaží dostať na správnu stranu. Ešte na začiatku tohto roka striebro vo vzťahu k zlatu vyzeralo veľmi podhodnotené, súčasná rally túto medzeru síce čiastočne zaplnila, stále to však vyzerá, že jeho cena ešte má kam rásť. Shortovať striebro si preto v súčasnej situácii dovoľujú len veľmi odvážni investori, "hovorí Alex Kwiatkowski z agentúry Bloomberg. Investori na cenový "skok" reagujú masívnym nalievaním peňazí do ETF zameraných na striebro. Prílev peňazí do "strieborných ETF" je podľa agentúry Bloomberg najvýraznejší od roku 2010. Burzové obchodované fondy naviazané na striebro aktuálne drží bezmála 20 tisíc ton kovu. Historické maximum 20 182,2 tony je tak doslova na dohľad.  Výrazne sa cena striebra zvýšila aj v uplynulom týždni, kov zdražel od pondelka do piatku zhruba o päť percent. A ako upozorňuje Fain Shaffer, analytik z Infinity Trading, cenová krivka striebra sa v druhej polovici týždňa dokonca vyšplhala nad hornú hranu rastúceho Bollingerovho pásma. To optimizmus komoditných investorov mierne ochladzuje, pretože sa jedná o signál možnej prekúpenosti. Uplynulý obchodný týždeň striebro zakončilo tesne pod 17 dolármi za trójsku uncu. Analytici z nemeckej Deutsche Bank predpovedajú, že by sa v dohľadnej dobe mohla cena vyšplhať aj na 20 dolárov za uncu. Fakt, že sa cena kovu dostala podľa Bollingerovho pásma do oblasti prekúpenosti, ale môže ďalší rast spomaliť. "Myslím si, že veľké fondy, smart money, naskakujú do rozbehnutého vlaku jednoducho preto, že cena rastie," hovorí prezident T & K Futures & Options Michael Smith. "Je ale pravdou, že na trh prichádzajú povzbudivé správy ohľadom dopytu zo strany rozvíjajúcich sa trhov."  Takto sa pozerajú na striebro investori.

Avšak majiteľ spoločnosti Abdis Investment Jozef Chabreček doporučuje nakupovať drahé kovy v tejto dobe, keď sú na takýchto cenách. Lebo ako hovorí staré investorské pravidlo: "Nakupujte, keď sú ceny nízko, predávajte , keď sú ceny vysoko." Dodáva.

Zdroj: Bloomberg

25.4.2016 - Bloomberg