Zlato v roku 2016? +28%!  

Cena zlata na svetových trhoch by mohla tento rok medziročne stúpnuť až o 28% na 1 360 dolárov za trójsku uncu (Oz - 31,1g). Aktuálne sa komodita obchoduje za zhruba 1 240 dolárov za Oz, pričom koncom minulého roka bola na úrovni 1 060 dolárov. Dôvodom je zvýšené riziko poklesu akciových a dlhopisových trhov, nulové sadzby, deflácia, strach z prasknutia realitnej bubliny a pokles svetovej a čínskej ekonomiky.

"Vývoj cien drahých kovov a meranie rizika na kapitálových trhoch. Zlato zhodnotilo za prvých šesť týždňov roku 2016 o takmer 20%. Ak sa nepodarí navrátiť istotu na kapitálové trhy, tak zlato prekoná cenu 1 300 dolárov za uncu". Je veľmi pravdepodobné, že cena zlata už nebude klesať a začne dlhodobý a masívny rast cien drahých kovov. Najdrahšie sa zlato predávalo v roku 2011, a to na úrovni 1 920 dolárov za uncu, minulý rok potom končilo blízkosti úrovne 1 060 dolárov za uncu. "Na konci roka sa očakáva cena zlata v cenovom pásme od 1260 až 1360 dolárov za uncu. To znamená nárast od miním z konca roka 2015 v rozsahu 18 až 28%".  Treba tiež pripomenúť, že väčšina zlata, s ktorým sa obchoduje na slovenskom trhu, fyzicky neexistuje (rôzne spoločnosti, ktoré predávajú len ilúziu fyzického zlata). Na trhu je podľa neho menej ako desať percent zlatých tehál, teda reálneho investičného zlata, zvyšok je len virtuálna v podobe certifikátov alebo investícií do zlatých fondov.

"Na takzvanom papierovom trhu, teda virtuálne, sa ponúka viac ako stokrát viac zlata, než koľko je fyzických zlatých zliatkov v skutočnosti. Ako poistka proti finančným problémom alebo bankovým krízam slúži ale práve fyzické zlato, ktoré toľko nepodlieha výkyvom finančných trhov". Konkrétne na slovenskom trhu sa ročne zobchoduje fyzické zlato a striebro za necelých 110 mil. eur. Obrat z predaja "virtuálneho" zlata je však niekoľkonásobne vyšší.

Zdroj: TASR

25.4.2016 - Jozef Chabreček