Dopyt po zlate prudko rastie!!!  

Svetový dopyt po zlate v prvých troch mesiacoch tohto roka stúpol medziročne o 21% na 1 289,8 tony, a dostal sa tak na historicky najvyššiu úroveň. Záujem bol kvôli neistému ekonomickému výhľadu predovšetkým o investičné zlato, naopak dopyt po kove pre šperkársku výrobu kvôli rastu jeho ceny a zvýšenie daní v Indii klesol. Vyplýva to zo štvrťročnej analýzy Svetovej rady pre zlato (World Gold Council, WGC). Nepatrne spomalili tiež nákupy kovu zo strany centrálnych bánk. Dopyt po investičnom zlate medziročne vyskočil o 122% na 617,6 tony, a dostal sa tak výrazne nad 5-ročný priemer 292,1 tony. Dopyt po zlatých zliatkoch a minciach stúpla iba o percento na 253,9 tony, rásť tak ťahali burzovo obchodované fondy (ETF) a ďalšie investičné nástroje, ktoré zaznamenali súhrnný raketový nárast dopytu o 1 321% na 363,7 tony. Dopyt v technologickom sektore sa medziročne znížil o tri percentá na 80,9 tony. Rovnako o tri percentá, na 109,4 tony, klesol dopyt po žltom kove zo strany centrálnych bánk a to o 19% na 481,9 tony sa znížil dopyt po zlate na šperkársku výrobu. Dodávky zlata na trh za dopytom po kove mierne zaostali, hoci sa medziročne zvýšili. Celkový objem dodávok medziročne stúpol o 5% na 1 134,9 tony. Objem dodávok z ťažby stúpol o 8% na 774 ton, objem dodávok recyklovaného zlata sa naopak znížil o 1% na 360,9 tony. 
Svetový dopyt po zlate v 1Q2016
Z regionálneho hľadiska sa zlato najväčšej dôvere tešilo v Spojených štátoch, kde dopyt po ňom vyskočil o 21% na 40,9 tony. Najviac však zlato napriek medziročnému poklesu dopytu z Číny (-12% na 241,3 tony) a Indie (-39% na 116,5 tony). Dopyt na Strednom východe sa znížil o 9% na 79,3 tony a v Európe bez štátov bývalého ZSSR sa nepatrne zvýšil na 71,1 tony zo 70,9 tony. Prudký nárast dopytu po takzvaných zlatých ETF je podľa WGC reakciou investorov na zložité ekonomické prostredie a neistotu ohľadom ďalšieho vývoja svetového hospodárstva. V apríli podľa WGC záujem o zlaté ETF pokračoval a bol podporovaný okrem iného nejasným výsledkom júnového referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Zmena objemu peňazí v zlatých ETF
Silným katalyzátorom rastu dopytu po investičnom zlate bol tiež rast ceny kovu - v prvom štvrťroku sa cena v dolároch zvýšila o približne 17%. Dopyt po zlatých zliatkoch a minciach najviac stúpol v Európe a USA.
Vývoj ceny zlata v 1Q2016 v rôznych menách
Dopyt po kovu na výrobu šperkov v prvom štvrťroku tohto roka klesol na štvorročné minimum. Slabší záujem bol dôsledkom rastu ceny kovu a negatívne na dopyt pôsobili tiež vyššie dane v Indii, na ktorej je tento trh veľmi citlivý. Výhľad pre Indiu je však podľa WGC priaznivý, tamojší spotrebitelia čakajú na vhodnú príležitosť na obnovenie nákupov zlatých šperkov, ktorá sa podľa WGC blíži s tým, ako sa postupne znižujú ceny kovu na lokálnych trhoch. Nákupy Indov by sa mali takisto zvyšovať s tým, ako sa bude blížiť svadobná sezóna, ktorá v krajine trvá od septembra do decembra. Vývoj dopytu v Číne sa bude popri vývoji ceny kovu odvíjať takisto od vývoja tamojšej ekonomiky.Vývoj dopytu po zlate na výrobu šperkov.
Vývoj dopytu po zlate na výrobu šperkov
Centrálne banky v nákupoch kovu v prvom štvrťroku podľa WGC podporovala ich vlastná politika nízkych a záporných sadzieb, ktorá radikálne znižuje počet finančných inštrumentov, do ktorých sa im oplatí investovať. Tento faktor by mal podľa očakávaní pôsobiť aj v druhom štvrťroku. Zlaté rezervy ruskej centrálnej banky sa v prvom štvrťroku zvýšili o 45,8 tony a zlaté rezervy Číny stúpli o 35,1 tony. Čistými predajcami zlata boli naopak Kanada, ktorá sa zbavila 1,7 tony kovu, a prakticky celkom tak vyprázdnila svoje sejfy (podľa aprílovej správy kanadského ministerstva financií jej už zostáva len zanedbateľných 68 uncí zlata), Malajzia (-1,9 tony), Mozambik (-1,9 tony) alebo Mongolsko (-1,3 tony).

V technologickom sektore dopyt v oblasti výroby elektroniky klesol na najnižšiu úroveň od štvrtého štvrťroka 2013, pričom bola ovplyvnená ako vývojom ceny kovu, tak neistými vyhliadkami svetovej ekonomiky, a teda aj priemyselnej výroby.

Najviac dopyt po zlate pre technologické využitie klesol na Taiwane, v Japonsku a v Južnej Kórei. Na Taiwane mal na dopyt po kove vplyv okrem iného nižší objem výroby súčiastok pre telefóny iPhone a ďalšie zariadenia americkej technologickej spoločnosti Apple. Druhý kvartál by toho v tejto oblasti veľa zmeniť nemal, rast výroby mobilných telefónov slabne a neisté ekonomické vyhliadky budú podľa očakávaní brzdiť aj výrobu inej elektroniky, v ktorej nachádza zlato najširšie využitie.

Zdroj: World Gold Council

16.5.2016 - Jozef Chabreček