Soros nakupuje zlato!  

Legendárny investor George Soros počas minulého štvrťroka predal 37% svojich dlhých akciových pozícií (pozície so zameraním na rast) a kúpil oveľa viac zlata (a spoločností so sektora zlata). Soros, ktorý v posledných niekoľkých desaťročiach zbohatol na kapitálových trhoch z dôvodu je jeho správnych makro-ekonomických predpovedí sa v súčasnosti obáva o stav celosvetovej ekonomiky a jeho pohľad na zlato je býčím (so zameraním na rast). Začiatkom tohto roka, Soros verejne uviedol, že Čína sa nachádza v ťažkostiach a dokonca mu to pripomína situáciu USA v roku 2007 a 2008, kedy bola pred veľkou finančnou krízou. Ak veľkí legendárny investori konajú, história nám ukazuje, že je múdre im načúvať.

Tu je stručná história na Sorosa.

Maďarský-americký investor a filantrop (85) je predsedom súkromnej investičnej spoločnosti Soros Fund Management Fund, ktorú vytvoril zhruba pred piatimi rokmi po tom, čo ukončili aktivity hedžového fondu a vrátil kapitál svojim investorom. Soros je najlepšie známym ako "muž, ktorý zaútočil na Centrálnu Banku Anglicka" pretože vykonal odpredaj 10 miliárd dolárov voči britskej libre, čo mu počas menovej krízy v roku 1992 prinieslo zisk vo výške 1 miliardy dolárov.

Takže prečo by investori mali sledovať to, čo robí Soros s jeho peniazmi? Ľudia veľmi radi nasledujú vodcov a profesionáli na trhoch sú ľudia, ktorí majú preukázateľné skúsenosti. Z hľadiska obchodovania a investovania si Soros určite zaslúži pozornosť. Ďalším znakom jeho úspechu je schopnosť učiť ostatných.

V Spojených štátoch je pravidlom, ak investori spravujú 100 miliónov dolárov alebo viac vo forme akcií, musia na kvartálnej báze zverejňovať podobné informácie. Formulár 13F sú povinní podať počas prvých 45 dní každého štvrťroka, kde zverejnia zoznam svojich akcií, opcií a pozície v konvertibilných dlhopisov. Od správcov fondov nie je požadované zverejňovať podiely v neamerických cenných papierov a iné objemy podielov, ktoré nie sú verejne obchodovateľné alebo ich pomer hotovosti. Neexistuje však zhoda s ohľadom na to, či tieto zverejnenia sú vhodné, alebo naopak. Našli sme skupinu manažérov fondov a niektorí ich považujú za užitočné, zatiaľ čo iní nie. Tí, ktorým sa zdajú neužitočné tvrdia, že 13F sú "starými správami" a manažér mohol v aktuálnom štvrťroku opustiť, alebo úplne zvrátiť svoju pozíciu.

Tu je to, čo niektorí peniaze manažéri uvádzajú s ohľadom na podanie 13F:

CIO v investičnej spoločnosti M35 Investments, Tom McMurphy poznamenal: "Je ťažké čítať z týchto zverejnení. Zaujímalo by ma, koľko z toho má čo do činenia s výmenou investičného riaditeľa a koľko z toho je odzrkadlením makro-ekonomických faktorov. Avšak, Soros sám vyjadril znepokojenie ohľadom Číny (pred pár týždňami), na základe čoho teda mohol vykonať odpredaj opcií na americký akciový index S&P a stávka na zlato by bola v súlade s negatívnym naladením na Čínu."

Generálny riaditeľ spoločnosti PSW Investments - Phil Davis uviedol: "Soros realizuje podobné stratégie ako my. Držíme viac ako 50% hotovosti v našich portfóliách so zameraním na USA a do leta očakávame aspoň miernu korekciu. Zlato taktiež predstavuje rozumné zaistenie, pretože to nie je len o tom, že investor ho drží z dôvodu negatívneho pohľadu na zlato, ale aj keď očakáva prepad ostatných svetových mien, ktoré sú stále v smere k devalvácii, do záporného rastu. Chceli by ste radšej jen alebo zlato? Juan alebo zlato? A čo euro, keď tam existujú obavy z Brexitu Veľkej Británie, ktorý môže nastať už počas budúceho mesiaca. Ak chcete diverzifikovať svoje doláre veľa možností nemáte a zlato je technicky menou. Rovnako ako Soros, držíme veľkí podiel v akciách spoločnosti Barrick Gold a ich akcie sú už v 100% zisku odkedy sme ich nakúpili. "

Soros nie je samotným, kto má obavy z amerických akcií a globálneho ekonomického spomalenia. Zlato a akcie ťažobných spoločností z tohto sektora sú jedným z priamych príjemcov tejto takzvanej averzie. V skutočnosti, zlato počas roka 2016 dosahuje jeden z najsilnejších výkonov na trhoch a akcie spoločností zo sektora zlata sú naďalej jedným z najsilnejších sektorov, ktoré vedú na Wall Street.

 

Zdroj: Fortune, WSJ, NYtimes

18.5.2016 - Jozef Chabreček