Veľká stávka na zlato v roku 2016.  

Uvädajúce očakávania spojené so zvyšovaním úrokových sadzieb v USA sa pomaly, ale iste stávajú motorom, ktorý poháňa nový rast doslova všetkého, čo sa blyští od futures kontraktov na zlato až po akcie ťažiarov žltého drahého kovu alebo burzové obchodované fondy ETF kryté zlatom. Všetky tieto nástroje ponúkajú investorom spôsob, ako vsádzať na zlatý rast i pád. A na trhoch sa možno schyľuje k novej zlatej horúčke ... Futures kontrakty na zlato na burze Comex v tomto roku patrí medzi tie zďaleka najvýkonnejšie triedy aktív. K včerajšiemu dňu zaznamenali zhruba 20-percentný zisky. A to ešte nie je nič v porovnaní s ostrým nárastom mnohých ďalších cenných papierov viazaných na zlato. Jedná s o posledný náznak toho, že obchodovanie naprieč trhy je v roku 2016 tak nejako hore nohami a z tých obvykle najmenej obľúbených investícií na Wall Street sa tento rok stávajú tie najlepšie.
Obrat na poli popularity trblietavého drahého kovu odráža zásadnú zmenu v očakávaniach investorov v posledných šiestich mesiacoch. Väčšina analytikov alebo manažérov portfólií začala tento rok v domnení ďalšieho posilňovania dolára potom, čo americký Fed opäť zvýši úrokové sadzby. Medzi dolárom a zlatom je dlhodobo potvrdený inverzný vzťah. Teda ak dolár posilňuje, zlato stráca a naopak. Navyše sex-appeal zlata ako aktíva, ktoré nenesie žiadny výnos, môže inštrumentom, ako sú napríklad dlhopisy, s rastom sadzieb len ťažko konkurovať. Veľkolepé posilňovanie dolára sa ale zatiaľ nekoná, namiesto toho tento týždeň americká mena oslabila na päťmesačné minimá v reakcii na mizerná dáta z trhu práce v USA a pondelkové komentáre šéfky Fedu Janet Yellenová, ktorá naznačila, že bezprostredné zvýšenie sadzieb nehrozí. Rozsah oživenie v sektore komodít všeobecne tento rok prekvapil nejedného investora alebo analytika. Situácia sa oproti roku 2015 prevrátila naruby a väčšina komodít neuveriteľne rýchlo prepla zo režimu zúfalstva do nebývalej eufórie. Miliardarskej investor George Soros v máji odhalil podiel v rozsahu 19 miliónov akcií v najväčšom svetovom ťažiari Barrick Gold. Jeffrey Gundlach vyjadril názor, že zlato by mohlo vzrásť na 1400 dolárov za trójsku uncu. Jeho pohľad zdieľa aj banka ANZ, podľa ktorej by averzia k riziku podporená britským referendom o odchode z Európskej únie mohla zlatu pomôcť vyšvihnúť sa práve k 1400 dolárom za uncu. V piatok popoludní sa trójska unca žltého drahého kovu obchodovala okolo 1269 dolárov za uncu. Cena akcií ťažiarov zlata často nasleduje trend, ktorý udáva cena trójskej unce drahého kovu, len s o niečo väčšími výkyvmi. Hodnota NYSE Arca Gold Bugs Indexu, ktorý sleduje 15 hlavných zlatých ťažiarov, sa po niekoľkých rokoch poklesov od januára takmer zdvojnásobila. Ťažobné spoločnosti ako Newmont Mining alebo Freeport-McMoRan ešte vlani padali na nové minimá, tento rok ale vyleteli do nebies. Z Newmont, ktorý od januára do štvrtkového záveru pripísal 100 percent, je druhý najvýkonnejší titul z indexu S & P 500. Freeport potom piaty najlepšie s nárastom o 61 percent.

Ťažiari zlata však nepatrí práve k spoločnostiam s tou najdisciplinovanejší reputáciou. Rast cien žltého kovu by mohol v konečnom dôsledku viesť k tomu, že niektorí ťažiari začnú znovu míňať a nakoniec by mohol vyrušiť pozitívny dopad niekoľkoročného znižovanie nákladov. Spoločnosti z odvetvia majú zvyčajne vo zvyku míňať toľko, koľko im cena unce zlata dovolí. Hedge fondy a ďalší inštitucionálni investori síce v posledných týždňoch o niečo obmedzili býčie stávky na rast ceny drahého kovu, aj tak ale dlhé pozície na zlato svojím počtom prevyšujú podľa Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures medvedí stávky o 155776 futures a opčných kontraktov. Čisté býčie stávky v máji dosiahli vôbec najvyššiu úroveň od roku 2011. Objavuje sa však aj názor, že trhy možno v súčasnosti riziko nadchádzajúceho zvyšovania amerických úrokových sadzieb mierne podceňujú.

Zdroj: WSJ, BBG, CNBC

13.6.2016 - Jozef Chabreček