Investičný program verzus bankové zlato?  

V poslednom období sa nás klienti pýtajú na tvz. Spoločnosti čo predávajú produkty podobným našim – investičný program verzus bankové zlato. Bankové zlato je len názov predajcov čo ho ponúkajú. Čo je teda bankové zlato? Bankové zlato je názov pre sporenie v zlate v rakúskej banke alebo jednorázový nákup klienta, ktorý si zlato nechá po nákupe v rakúskej banke. Vždy je možnosť si zlato z banky vyžiadať, ale túto možnosť väčšinou žiadny predajca ani banka neodporúča. Pritom je to najdôležitejšia vec pri vlastnení zlata. Niektorí naši klienta majú skúsenosti s predajcami - sploločnosťami, ktorí im ponúkali možnosť bankového zlata. Stretli sa s neštandardnými podmienkami alebo tvrdeniami, ktoré vám chceme trocha objasniť.

 Bankové zlato nie je chránené fondom na ochranu vkladov, rovnako ako vklady. Fondom na ochranu vkladov v Rakúsku sú chránené vklady (peniaze), avšak po schválení Blain in, už to nie je tak pravda. Preto radšej odporúčam dať svoje fyzické zlato do svojho trezoru alebo bankovej schránky (za poplatok).

Ak porovnávame náš Investičný program s bankovým zlato tak jasne vyhrávame. U nás ma klient všetko pod drobnohľadom. Je pravda, že aj u nás sú poplatky, avšak služby, ktoré zákazníkom ponúkame sú nadštandardné. A netýka sa to len ceny zlata, avšak celého servisu ohľadom peňazí, ktoré naši spokojní klienti vo veľkom množstve využívajú.  Snažíme sa vysvetliť , že investícia do komodít je len jedna časť finančnej gramotnosti.  Ak chcete využiť len naše služby tak neváhajte. Ďalší mýtus ohľadom bankového zlata je kvalita. Zlato je zlato avšak pri predaji veľmi záleží od akej renomovanej spoločnosti (Heraeus, Argor Heraeus atď.) máte svoje zlato.

Bankové zlato je viac chránené a určite banka neskrachuje skôr ako nejaké firma. To je veľká nepravda. Každý môže skrachovať, aj banka aj obchodník. Je pravdou, že banky sú v Rakúsku pod väčšou kontrolou, ako obchodník na Slovensku. Ak to ale povieme na plné ústa, v každej firme je zodpovedný človek, ktorý môže zobrať zlato a ísť na Bahamy. Aj v banke v Rakúsku, aj na Slovensku. V Rakúsku je viac ako 800 rôznych bánk a viaceré sú investičné alebo trezorové. Nie je banka ako banka a určite sa nie všetky dajú porovnávať s našimi veľkými bankami (VUB, Tatra, SLSP a pod.). Preto klientom odporúčame zobrať si zlato zo sporenia hneď, ako je to možné. Iba to, čo je „doma“, sa počíta.

Pri predaji bankového zlata ide o multilevel – sieť finančných poradcov. Pravda. Systém predaja bankového zlata je robený spôsobom multilevel. Je to skôr určené pre klientov, ktorí sa nezaujímajú o cenu a nemajú čas na porovnanie sporení v zlate a výber najvýhodnejšieho. Ale konkurenční produkt na rôzne sporiace produkty.

Proces spätného výkupu pri bankovom zlate je jednoduchý. Nepravda. Takmer denne riešime u nás výkup tehličiek a mincí od klientov, ktorí nakupovali bankové zlato v Rakúsku. Dokonca priamo obchodníci, ktorí toto zlato nakupujú, nám posielajú klientov alebo priamo predávajú svoje zlato. Dôvodom je, že „v banke je to komplikované a tu prídem a dostanem hneď peniaze“. U nás naši klienti takéto veci  vôbec neriešia .

Pri bežnom zlate (nie bankovom) je potrebné prepuncovávať zlato. Nepravda. Za pár  rokov práce s investičným zlatom sme sa nestretoli, aby bolo potrebné prepuncovávať investičné zlato od renomovaných svetových mincovní. Na Slovensku existujú poctivý obchodníci a nepoctivý, avšak z našej skúsenosti viem, že pri takých komoditách ako je zlato, striebro, platina a diamanty môžete robiť obchod jedine na dôvere. A tú si v spoločnosti Abdis Investment veľmi strážime. 

Zdroj: Abdis Investment 

Článok je inšpirovaní poctivými obchodníkmi, ktorím ide hlavne o dobré meno komoditného obchodu. 

16.6.2016 - Jozef Chabreček