Zlato a akcie ťažiarov letia k nebu...  

Investorov na globálnych trhoch tento rok trápi úzkosť. Strach spojený so spomalením hospodárskeho rastu, odkladom na zvyšovanie sadzieb v USA a v neposlednom rade aj britským rozhodnutím opustiť Európsku úniu viedol k nárastu držby v globálnych burzovo obchodovaných fondoch ETF krytých zlatom od januárového dňa o viac ako 500 metrických ton. Aktíva v týchto fondoch len v piatok vzrástla o 6,6 ton na 1959,1 ton, najviac od augusta 2013. 6. januára pritom predstavovala 1458,1 ton. Len v minulom týždni v reakcii na Brexit pribudlo 37 ton a ceny zlata letia nahor ...

Zlato sa v júni lesklo a žiarilo najviac za viac ako posledné 2 roky. Cena unca drahého kovu stúpla na viac ako 24-mesačnej maximum práve vďaka britskému referendu, ktoré len umocnilo rast podporený odkladaním zvyšovanie sadzieb v USA i negatívnymi sadzbami v Európe či Japonsku. Po rozhodnutí Britov vystúpiť z únie zvýšili niektoré banky výhľad zlatých cien a to vrátane napríklad Goldman Sachs, ktoré ešte pred niekoľkými týždňami šírila optimizmus v súvislosti so zvyšovaním amerických úrokových sadzieb a pesimizmus s ohľadom na cenu unce žltého kovu. Americká banka zvýšila cieľovú cenu pre uncu zlata v 3, 6-i 12-mesačnom horizonte o 100 dolárov.

Sex-appeal zlata ako investícia aj bezpečného prístavu sa zvyšuje vplyvom globálneho prostredia nízkych sadzieb, ale aj rastúce volatility na finančných trhoch prameniace z mnohých kľúčových geopolitických udalostí. Cena žltého drahého kovu tak od začiatku roka 2016 stúpla o 27 percent. V pondelok unca žltého drahého kovu prekonala 1350 dolárov. V deň rozhodnutia o Brexitu 24. júna zlato vzrástlo dokonca na 1358,54 dolára za uncu, najvyššiu úroveň od marca 2014.

Tohtoročný zlatá rallye pomáha aj akciám ťažiarov. Riaditeľ Evolution Mining sa dokonca minulý týždeň vyjadril v tom zmysle, že zlato stojí na prahu veľkého býčieho trhu. Akcie Evolution v austrálskom Sydney len dnes pripísali 8,5 percenta, nehovoriac o 11tiprocentnímu zisku z piatku. Hodnota juhoafrického Harmony Gold Mining sa tento rok v Johannesburgu viac než strojnásobila a akcie Newmont Mining v USA hodnotu v roku 2016 zdvojnásobili.

 

Zdroj: BBG

11.7.2016 - Jozef Chabreček