Striebro na cene 40 až 50 dolárov za Oz.  

Pomer ceny a výkonu striebra stúpala v prvej polovici roka 2016, poháňaný je zvýšeným záujmom investorov o striebro ako bezpečný prístav aktív. A ďalším je zmiernenie pred pákovým efektom  zlatej cenovej rally. V období od 4.januára do 17. júla sa cena striebra zvýšila o “ 44,7 %“ ak prirovnávame drahé kovy cez  LBMA tak cena striebra, výrazne prekonáva všetky ostatné drahé kovy.

Investori aktívne akumulujú striebro v prvých šiestich mesiacoch roka, vrátane fyzického aj papierového (ETF)  trhu. Obchodovaného na burze a držaného vo  výrobkov vzrástlo o 44,3 mil. uncí, alebo 7,2% na rekordných 662.2 mil. uncí. Investori  tiež zvýšili svoje čisté dlhé pozície v COMEX burze (ETF fondy) v strieborných (futures)  pozíciách a opcií na rekordných 80,522 zmlúv a k 5. Júlu. V roku 2015 to bolo len 6,282 zmlúv!

Prichádzame k strieborným minciam, ktoré prekonávajú  rekordný  globálny dopyt.  Strieborné mince v roku 2015 prekonávali rekordy, avšak prišiel rok 2016 a tržby vzrástli v prvom štvrťroku 2016 o 29% na celom svete.Na trhu mince rástli dvojmiestnym  tempom vo všetkých hlavných oblastiach (Severná Amerika, Európa, Japonsko, Ázia, Afrika, a iné), pretože dopyt po minciach je zvýšení od druhej polovice minulého roka.Drobný investori majú záujem o získanie striebra z dôvodu diverzifikácie portfólia so silnými základmi.Preto radia ďalej nakupovať, keď je veľmi priaznivá cena na trhu, veď kupovať za cenu okolo 20 dolárov za Oz a predávať za 40 až 50 dolárov za Oz je skvelá príležitosť!

 

Zdroj: Silverininstitute.gml

17.7.2016 - Jozef Chabreček