Zlato trhá rekordy!  

Investičný dopyt po zlate dosiahol v prvom polroku rekord a len v druhom štvrťroku sa investície viac ako zdvojnásobili na 448 miliónov ton. Oznámila to Svetová rada pre zlato (WGC). Záujem o žltý kov, ako sa zlatu často hovorí, sa zvyšoval hlavne medzi fondmi ETF. Avšak treba pripomenúť, že ETF fondy nie sú podložené fyzickým zlatom. ( Fyzické zlato patrí do každej domácnosti. ) Nákupy zlatých šperkov sa naopak znížili, menší záujem mali najmä Číňania a Indovia, ktorí sú najväčšími spotrebiteľmi zlata na svete. Celkový dopyt po zlate v prvom polroku tohto roka dosiahol 2 335 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 15 percent a druhý najvyšší taký údaj v histórii.

Za nárastom v druhom kvartálu stoja okrem iného investície od fondov ETF. Tie sa zvýšili na 237 ton. Pred rokom sa záujem ETF o zlato naopak znižoval.

„Expanzia záporných úrokových sadzieb mala na trh so zlatom dvojaký dopad - jednak to zvyšuje ďalšiu neistotu a naopak znižuje náklady nevyužitej príležitosti pre investície do zlata,“ citovala agentúra Reuters  Alistaira Hewitta z WGC. Tretím faktorom je podľa neho spomaľujúce tempo amerických úrokových sadzieb a slabší dolár. Zlato ale podľa A. Hewitta ovplyvnilo aj rozhodnutie Británie vystúpiť z Európskej únie, čo zvýšilo nervozitu na finančných trhoch.

Vyšší dopyt po zlate spôsobil, že cena kovu sa počas polroku zvýšila asi o štvrtinu. To je najväčší percentuálny nárast za viac ako 35 rokov.

Prudký rast cien ale ovplyvnil celkové zloženie dopytu. Investori, ktorí nákupom zlata chcú rozložiť investičné riziko, vytlačili tradične silné nákupy šperkov, a vôbec po prvýkrát sa tak v prvom polroku stali najväčším jednotlivým komponentom v celkovom mixu záujemcov o zlato.

Zlato ako drahý kov žiadajú okrem domácností a investorov aj technologické firmy, ktoré ho využívajú v elektronike či v stomatológii, ale i centrálne banky a ďalšie inštitúcie.

Ak sa Vám daný článok páči tak ho prosím zdieľajte.  Ďakujeme

Zdroj: ČTK

17.8.2016 - Jozef Chabreček