Prečo Wall Street nemá rado zlato?  

Zlato za sebou nemá zlý rok, aj tak je ale ľahko mimo hlavnú pozornosť finančného sveta. V súčasnosti nie je považované za dobrú investíciu to sú argumenty analitikov a finančníkov z Wall Streetu.

Nasledovanie davu nie je dobrá investičná stratégia, pretože obmedzuje ziskový potenciál. Aj tak sa ale väčšina investorov sa chová ako stádo oviec, to sú ich vyjadrenia.

"Myslenie prvej úrovne je zjednodušujúce a povrchné a je ho schopný prakticky každý. Všetko, čo ľudia s takým myslením potrebujú, je názor na budúcnosť, ktorý vyzerá asi takto: 'Výhľad pre spoločnosť je priaznivý, cena jej akcií porastie.' Myslenie druhej úrovne je hlbší a komplexnejší. Ľudia s týmto prístupom berú do úvahy veľa premenných, "hovorí známy investor Howard Marks: Aké premenné má na mysli?

V akom rozsahu sa môžu budúce výsledky pohybovať?
Aký výsledok podľa mňa nastane?
Aká je pravdepodobnosť, že mám pravdu?
Čo si o tom myslí väčšina?
Ako sa môj názor líši od väčšiny?
Ako sa súčasná cena zhoduje s názorom väčšiny a tým mojim?
Je názor väčšiny, ktorý je zahrnutý v cene, príliš býčie, alebo príliš medvedí?
Čo sa stane, keď sa ukáže, že má pravdu väčšina? A čo keď budem mať pravdu ja?

Ďalší burzový maklér Doug Kass pridáva svoj názor na investorov, a opäť nie príliš lichotivý. "Keďže akciové trhy sú ovládané zvieracími pudmi a ignorujú trh so zlatom, mali by sme si pripomenúť, prečo je Keynes kedysi nazval práve zvieracie. Je to jednoducho preto, že zvieratá sú oveľa jednoduchšie ako ľudia," neberie si servítky riaditeľ Seabreeze Partners Management. Ochrancovia zvierat prepáčia, ale niečo na tom je, pretože investori sa v súčasnosti, pokiaľ ide o akcie, naozaj správajú ako ovce.

Kass, ktorý už na začiatku roka 2011 radil predávať zlato a očakával pokles ceny na 1 050 dolárov za uncu (k tomu skutočne došlo na konci roka 2015, ale v priebehu roka 2011 kov ešte stačil pridať viac ako tretinu), je dnes skôr na strane zlata, ktoré má podmienky pre rast. Kasse skôr prekvapuje, že súčasná politická neistota a globálny vývoj nemajú na zlato tak pozitívny vplyv, ako by sa dalo čakať.

Trump je stále hrozbou
Kass pripomína najmä tri fenomény, ktoré zmienil už vo svojom výhľade na rok 2017 a ktoré mu robia vzhľadom na vývoj na finančných trhoch asi najväčší starosti. Prvým je "množstvo samoľúbych oviec, ktoré ovládajú finančné trhy", druhým rýchlosť, s akou podľa neho trhy vytriezvie z viery v zázraky pod taktovkou Donalda Trumpa, a tým posledným je možnosť, že sa na trhoch opäť stane niečo neočakávané. Ani jeden z týchto faktorov pritom nie je žiadnou utópiou, ale reálnou možnosťou.

Trump naháňal hrôzu už pred voľbami, lenže po jeho víťazstve sa trhy vydali prekvapivo nahor. Podobné zmeny nálady nie sú z dlhodobého hľadiska žiaduce a Kass upozorňuje, že prílišná názorová rozpoltenosť a tiež neskúsenosť Trumpová administratívy nesľubuje konštruktívne a kohéznu politiku. Súčasné nadšenie tak opäť môže byť rýchlo vystriedané vytriezvením, sklamaním a následným pesimizmom na trhoch. Trumpová administratíva podľa Kasse skrátka nemá víziu ani schopnosť účinne riadiť krajinu, ako sú USA.

Príliš veľa neistoty
Kass ďalej spomína tri problémy, ktoré ho prenasledujú posledné dva alebo tri roky (a nie je sám):

Sú investori v dnešnom neistom svete bez papierových peňazí skutočne tak v bezpečí, ako sa snaží tvrdiť trhy?
Je vôbec v tak silne závislých krajín možné, aby USA boli "oázou prosperity" a motorom svetového rastu?
V čase, keď schopnosť a vôľa krajín G8 koordinovať riešenie svetových problémov upadá, je otázka, aká asi bude ich reakcia, keď sa začne všetko naozaj kaziť.
V súvislosti s týmito problémami by si potom ľudia, respektíve investori, a to najmä v USA, mali uvedomiť pár skutočnosťou. Napríklad to, že federálna dlh je 20 biliónov dolárov a celkový ročný deficit ďalšie bilión. Celkový verejný a súkromný dlh činí 49 biliónov dolárov a každé zvýšenie sadzieb o 100 bázických bodov znamená zvýšenie nákladov na správu dlhu o 470 miliárd ročne, čo zodpovedá približne 2,5% HDP. Tieto peniaze sa nedostanú do ekonomiky, smerujú k vlastníkom tohto dlhu.

"Aj keď je pre mňa ťažké zlato oceniť, pretože nemá vnútornú hodnotu, verím, že v roku 2017 šanca na to, že tento kov posilní, porastú," Spoločnosť Abdis Investment, zastáva názor, že každý jeden jedinec by mal vlastniť aspoň malú časť drahého kovu, či už ide o zlato, striebro, platinu alebo diamant. Minulosť nás naučila, že čo je doma to sa počíta. 

Zdroj:Realclearmarkets.com

17.1.2017 - Abdis Investment