Jednoducho a účinne s peniazmi II  

Existuje veľa článkov o vzťahu detí a peňazí, ktoré by mali rodičom pomôcť. Avšak, ako zistiť, či dané rady platia aj v reálnom živote. Ja sám mám tri deti a je v mojom osobnom záujme ich to čo najlepšie naučiť. Vždy som vsádzal na úprimnosť, kde deťom vždy vysvetlím našu rodinnú finančnú situáciu a čo v budúcnosti plánujeme a aké máme možnosti z toho plynúce. Ako človek, ktorý učí finančnú gramotnosť , kladiem veľký dôraz na súvahu medzi nákladmi a príjmami. A potom na plánovanie našich väčších výdavkov. Je pravda, že veľké množstvo rodičov nemá ani pojatie o finančnej gramotnosti, a preto nevychováva deti v otázke peňazí. Preto v tomto článku napíšem aspoň niekoľko užitočných rád. Dávate vašim deťom finančné odmeny za drobnosti (písanie úloh), tak to už nerobte. Vaše deti si budú vážiť peňazí omnoho viac ak si ich poriadne zaslúžia. Odmeňte za niečo veľké. „Peniaze nerastú na stromoch, bankový bankomat nie je výherný automat, banka nám zadarmo peniaze nedáva atď.. Mali by ste si sadnúť so svojimi deťmi a oboznámiť ich o životných pravidlách a peniazoch. Sú to:

hodnota poctivej a tvrdej (nemyslím „tvrdú“ manuálnu) práce 

dôležitosť finančnej gramotnosti a vzdelania (osobný rozvoj)

skromný životný štýl (nežiť na dlh)

výhody sporenia a investovania

Na základe týchto pravidiel by ste mali postupovať pri výchove vašich detí v oblastí financií.

Naučte ich pracovať, keď sú deti malé, mali by deti svojim rodičom pomáhať. Vráťte sa do svojich detských čias, ako ste vy svojim rodičom pomáhali. Ak už sú vaše deti väčšie nech si nájdu brigádu aby zistili, čo je to zodpovednosť a aké to je, zarobiť prvé peniaze.

Nech sa učia investovať a šetriť, nie sporiť, to počujete od každého finančného poradcu, ja doporučujem učiť sa investovať a sporiť. Nekupujte každú vec, ktorá sa deťom páči.

Učte ich aby sa podieľali na výdajoch. Ak jazdia vašim autom, tak nech si zaplatia za pohonné hmoty alebo poistenie. Ak chcú novú hru, tak ich nechajte časť zaplatiť. Potom si budú viac vážiť vecí, ktoré si zaplatili.

Hovorte viac o peniazoch pred deťmi, nech sa už v detstve naučia, že peniaze sú vec, ktorá patrí do života. Veľa rodičov robí chybu, že sa bojí o peniazoch rozprávať. Je známe, že debaty robia z detí vyspelejších ľudí a zároveň im poskytujú širšie povedomie o investíciách, trpezlivosti a vytrvalosti. Každá konverzácia o peniazoch je debata o hodnotách.

Jedna rada na záver:  Podporujte svoje deti v tom, aby vždy načas splácali svoje dlhy. Peniaze nie sú  len o zarábaní a míňaní. Ale ochote sa stále o peniazoch vzdelávať aby sme ich vedeli aj inteligentne znásobovať. A ak naše deti dobre finančne vychováme ďalším dôležitým faktorom je ochota rozdávať (darovať) – dobrovoľníčka činnosť, charita a podobné. Morálna podpora a motivácia sú v tomto smere veľmi dôležité. Téma peňazí je u detí veľmi zložitá. Je ale dobré vedieť, že sa deti o peniaze zajímajú. Ich názory sa môžu byť rôzne. V každom prípade každý človek potrebuje vzory a príklady, ľudia, ktorí s nimi budú otvorene a často rozprávať o zdravom a rozumnom finančnom správaní. Na všetko používajte zdravý sedliacky rozum.

Práve, kvôli Vám (rodičom), učím finančnú gramotnosť. Už 11.2. v Žiline na Závodskej ceste 24 v budove X-ray bude seminár „ Jednoducho a účinne s peniazmi II“. Príďte sa naučiť, ako učiť svoje deti o peniazoch. Cena vzdelávania 39,- eur. Toto vzdelávanie nie je obchodné. To znamená, že sa nemusíte obávať, že Vám bude niekto niečo predávať. :-) 

 
17.1.2017 - Jozef Chabreček