Zlato sa začína chovať ako neposlušné dieťa.  

Rast sadzieb Fedu, malo znamenať zlé správy pre investorov čo investujú do zlata. Lenže táto všeobecná poučka v poslednej dobe opakovane neplatí. Neplatila v decembri 2015, neplatí od konca roka 2016. Rast sadzieb a rast ceny zlata ruka v ruke. A nielen ona. Čo sa to deje? Cena zlata od zvýšenia sadzieb Fedu 14. decembra 2016 poskočila o zhruba 7 percent. Rádovo o dvojnásobok to bolo počas dvoch mesiacov po zvýšení sadzieb Fedu v decembri roku 2015.

Vysvetlenie môžeme pomenovať Donald Trump. Iste, ale len z časti. Nervozita a neistota je na trhu od novembrových amerických prezidentských volieb zrejmá. Hoci v rozpore s predchádzajúcim očakávaním najmä akciové trhy prijali Trumpa s nadšením. Prvá reakcia drahého kovu bol naopak, pokles. Ten bol odozvou najmä na sľub rozsiahlych investícií Trumpa do infraštruktúry. To by pomohlo akciám a radu dotknutých odvetví a naopak bolo by to konkurenčné pre investície do zlata. 

 

Ďalším testom po prezidentských voľbách v USA bolo práve decembrové zvýšenie sadzieb Fedu. S novým rokom prichádza nový apetít investorov. Podporou bol v januári čínsky lunárny rok, ktorý je s nákupmi zlata tradične spojený. Stále to ale nie je všetko. V aktuálnom mesiaci nafúkla najväčší zlatý ETF o rádovo 40 ton. Cene zlata to pomohlo k ďalšiemu rastu o rádovo 7%. "Vyzerá to, že na trh vstúpil veľký hráč z radov fondov. Nevieme kto a nedozvieme sa to zrejme skôr, než s tradičnému reporty na konci štvrťroka, "usudzuje pre Bloomberg Bernard Dahdah z londýnskej London Bullion Market Association. Odtajnený je zatiaľ najmenej jeden z možných hráčov. Vo februári potvrdil miliardár Stan Druckenmiller, že v decembri a januári to bol on, kto vo veľkom nakupoval zlato kvôli neistote, spojené s americkou politikou v čase nástupu Trumpa. V ďalších mesiacoch zlatu dosť pravdepodobne pomôžu ďalšie politickej neistoty, súdi v komentári Bloomberg. Sú známe a tiež sme ich podrobne avizovali napríklad tu:

-voľby v Nemecku,                                                                                                                               -voľby v Holandsku,                                                                                                                           -scenár Brexitu a potom nezabúdajme naFrancúzsko a Marine Le Penová, vrátane jej zámerov opustiť euro.

Investori hľadajú cestu, ako z týchto tém utiecť. A ako vyzerá aktuálny technický pohľad na zlato? "Zlatu sa podarilo na dennom grafe prekonať exponenciálny kĺzavé priemery a drží sa bezpečne nad hodnotou 1 200 USD za trójsku uncu. Oscilátor RSI sa nachádza ďaleko od hranice prekúpené oblasti a zlato tak naďalej môže smerovať k 1 250 USD za trójsku uncu."

Zdroj: Patria Online

22.2.2017 - Jozef Chabreček