Brexit sa práve začal.  

Brexit sa stal skutočnosťou. Včera britská premiérka Mayová odoslala oficiálny list, ktorým žiada o aktiváciu článku 50. Lisabonskej zmluvy, ktorý aktivuje dvojročný proces na opustenie Európskej únie. 

Keď voliči Veľkej Británie vlani v júni odhlasovali vystúpenie z EÚ, bol to pre rad ľudí naprostý šok. Napriek tomu sa v prvých týždňoch po referende rad šokovaných výsledkom ľudového hlasovania utešovala, že na brexit nedôjde, lebo politici vo Veľkej Británii sa zľaknú veľmi tvrdého postoja Bruselu k nápadu, že by si niektorá krajina dovolila z únie vystúpiť. A tak pre túto skupinu ľudí prišiel šok číslo dva, a to keď britská premiérka vyhlásila, že "Brexit means Brexit" a oznámila konkrétny dátum pre spustenie celého procesu, ktorým je práve koniec prvého kvartálu 2017.

Z ekonomického pohľadu bolo, že po referende o brexite, britská ekonomika nezkolabovala, ale naopak, začalo sa jej až nečakane dariť. Niet pochýb o tom, že v makroekonomickom výhľade, tohto politického šoku malo prsty výrazné oslabenie libry, ktoré išlo ruka v ruke s dodatočným uvoľnením menovej politiky zo strany Bank of England. Kvôli strašeniu "ekonomických expertov" o tom, že po brexitu nastane koniec sveta, by malo vojsť do učebníc ako dôkaz, že sa títo astrológovia modernej doby sa často a výrazne mýlia.

Ak bolo zložité odhadnúť reakciu britskej ekonomiky na brexit v horizonte mesiacov a či kvartálov, tak ešte násobne zložitejšie bude veštiť, ako sa jej podarí v nasledujúcich dvoch rokoch, kedy bude z EÚ reálne vystupovať. Do týchto úvah vstupuje rad premenných, ktoré možno ťažko určiť. Napríklad bude zachovaný voľný pohyb tovaru aj služieb? Ako to bude s obmedzením voľného pohybu osôb? Odtrhne sa Škótsko, eventuálne premení sa Veľká Británia na federáciu, ako včera navrhol vo FT bývalý britský premiér Gordon Brown? To všetko sú pre hospodársku budúcnosť Veľkej Británie kardinálne otázky, na ktoré nie sú zatiaľ odpovede. Ale aj keby sme už dnes vedeli, že v otázke voľného pohybu osôb nedôjde k žiadnej dohode, tak rovnako nikdy neodhadneme, aké môžu mať takéto reštrikcie vplyv na potenciál britskej ekonomiky.

A práve fluktuácia v očakávaní toho ako nakoniec brexit dopadne na britskej hospodárstvo, bude dôvodom, prečo v nasledujúcich dvoch rokoch o tejto ekonomike či jej mene budeme ešte veľa počuť. Práve libra bude asi tým najvhodnejším finančným inštrumentom pre manifestáciu nádeje a sklamania z brexitu.

Tak či onak, je vidieť, že veľká časť odborníkov sa mýli a mýlila, a v tejto neistej dobe je mať svoje finančné prostriedky v dobrých investičných podobách ako sú fyziké (reálne) komodity, nie kvôli finančným analitikom, ktorý vždy tvrdia to, kto im niečo podstrčí (zaplatí) ale kvôli zdravému sedliackemu rozumu, ktorý nám hovorí, čo je doma to sa počíta.

Zdroj: Auzcom.com 

31.3.2017 - Jozef Chabreček