Zlato je na dobrej ceste.  

Končiace štvrťroku by pre zlato mohlo byť najlepší za posledný rok. Na spotovom trhu sa žltý kov naposledy obchodoval okolo 1 245 dolárov za uncu, čo oproti predošlému záveru znamená zhruba čtvrtprocentní nárast. Od začiatku roka ale drahý kov pridáva zatiaľ zhruba 8,2 percenta. Návrat do zeleného by tak mohol sláviť po dvoch kvartáloch v strate, pričom posledné tri mesiace by pre neho mohli byť najlepší od rovnakého obdobia pred rokom. Pre porovnanie, globálne akciové trhy sú tento rok zatiaľ vyššie o zhruba 6 percent. Investori sa pri obchodovaní so zlatom pozerajú na politickú neistotu vo svete a na to, ako rýchlo bude Fed postupovať tento rok so zvyšovaním úrokových sadzieb.  Americká centrálna banka v polovici marca neprekvapila, keď potvrdila svoju dôveru v rast a kondíciu americkej ekonomiky a druhýkrát za tri mesiace zvýšila úrokové sadzby. Kľúčové pásmo úrokových sadzieb posunuli centrálni bankári o štvrť percenta vyššie na 0,75 až 1,00 percenta. Vyššie úrokové sadzby sa všeobecne nepovažujú za niečo, čo by zlatu zrovna nahrávalo. Zvyčajne to totiž znamená silnejší dolár, kvôli ktorému zlato a ďalšie komodity obchodované v tejto mene stráca na príťažlivosti z pohľadu držiteľov iných mien.

Z Fedu v poslednej dobe navyše prišlo niekoľko jastrabovitých komentárov, ktoré naznačovali možnú nutnosť zvyšovať sadzby rýchlejšie. To ale len potvrdzuje rýchlejší infláciu, čo je pre zlato pozitívny, uviedol Gnanasekar Thiagarajan z Commtrendz Risk Management Services. Ďalšou vecou, ​​ktorú trhy sledujú, je americký prezident Donald Trump a to, v akom rozsahu, respektíve ako rýchlo sa mu podarí zrealizovať predvolebné sľuby. Dlhopisové výnosy klesli a dolár zakolísal naprieč trhom, keď sa Trumpová administratíve na konci minulého týždňa nepodarilo presadiť sľubovanú zdravotníckou reformu. Pre zlato, ktoré nenesie žiadny výnos, je však slabší dolár dobrá správa.

Cesta, ktorou sa zlato bude uberať, bude závisieť na "sile amerického dolára, alebo jej absenciu, a na niektorých Trumpovcov iniciatívach," povedal Bloombergu hlavný ekonóm spoločnosti AME Group Mark Pervan.

Úspešný kvartál majú za sebou i ďalšie kovy. Investori hľadajú investície, ktoré dokážu držať krok s rýchlejší infláciou. U komodít, ako je meď, navyše hrozí slabšie dodávky na trhy. Palladium od januára zatiaľ zdraželo o 17 percent, hliník o 16 percent a striebro o 13 percent. Index šiestich hlavných kovov London Metal Exchange Index (LMEX) poskočil od začiatku roka o 9,2 percenta. Vlani boli kovy jednou z najlepších investícií a tento rok to zatiaľ vyzerá podobne, podotýka Bloomberg.

Zdroje: BBG

5.4.2017 - Jozef Chabreček