Centrálne banky nekupujú zlato.  

Čínska centrálna banka, ktorá bola v posledných rokoch najvýznamnejším oficiálnym nákupcom zlata, od vlaňajšieho októbra žiadny kov nenakúpila. To je prvýkrát minimálne od roku 2015, kedy začala zverejňovať štvrťročné údaje o svojich zásobách. Svetová rada pre zlato podľa svojho analytika Alistaira Hewitta očakáva, že centrálne banky tento rok nakúpi 250-350 ton zlata. Vlani si ho kúpili 377 ton. Nakupovať by podľa Hewitta mali predovšetkým Rusko a Kazachstan. 

Záujem o žltý kov sa ale na začiatku roka zvýšil medzi malými spotrebiteľmi. Tí čínski nakúpili 297,3 tony kovu, čo bolo medziročne o osem percent viac. V Indii sa dopyt spotrebiteľov po zlate zvýšil o 15% na 123,5 tony. Hlavne, kvôli neistote z hotovosťou, drahý experiment, ktorý obral ľudí o majetok.

Investície do burzovo obchodovaných fondov zameraných na zlato sa proti minuloročnému rekordnému prvému kvartálu ale znížil o 68% na 109,1 tony. Záujem o kov prejavovali najmä európski investori, ktorí sa tak poisťovali proti politickej neistote na starom kontinente. Najviac peňazí do zlatých ETF poslali nemeckí a britskí investori.Celkový dopyt po investičnom zlate sa znížil medziročne o 34% na 398,9 tony. Pokles záujmu o burzovo obchodované fondy investujúce do zlata bol mierne kompenzovaný vyšším záujmom o zlaté mince a zliatky (+9% na 289,8 tony). Dopyt v technologickom sektore sa zvýšil na 78,5 tony zo 76,4 tony a dopyt zo strany šperkárskeho priemyslu stúpol na 480,9 tony z 474,4 tony.

Zdroj: World Gold Council, ČTK

10.5.2017 - Jozef Chabreček