Zlato môže rásť na nové maximá, ale?  

Ako to vlastne bude, sa môže porozprávať na vzdelávaní. Cena zlata sa vyhupla najviac za posledných šesť týždňov, a ďalší rast by ju tento rok mohol dostať aj na štvorročné maximá. Americká centrálna banka po slabších dátach z domáceho trhu práce totiž pravdepodobne nezrýchli tempo zvyšovania výpožičných nákladov, predpokladajú analytici z poradenskej spoločnosti Metals Focus. Zlato v piatok pridalo 1 percento a dnes sa dotklo až 1 290 dolárov za uncu.

"Fed bude veľmi, veľmi mierny vo svojom spôsobe uťahovania menovej politiky," uviedol Bart Melek z Toronto-Dominion Bank ešte predtým, než na trh v piatok dorazila nečakane slabé čísla z amerického pracovného trhu a rastu miezd. Podľa neho by sa zlato mohlo dotknúť 1 300 dolárov za uncu. V posledných troch mesiacoch roka by sa jeho cena mohla pohybovať v priemere na 1 275 dolárov. Podľa Nikosa Kavalise z poradenskej spoločnosti Metals Focus by sa cena žltého kovu tento rok mohla vyhupnúť až na štvorročná maximá nad 1 400 dolárov za uncu.  Zlato v piatok oslávilo štvrtý rastový týždeň za sebou a od januára má k dobru zhruba 12 %.

Vývoj za poslední rok ukazuje následující graf: 

Trhy ďalší úrokový hit očakávajú v júni, do zvyšku roka sa ale nad ďalšími takýmito rozhodnutiami vznášajú otázniky. Napríklad banka Goldman Sachs najnovšie vidí tretie tohtoročné zvýšenie sadzieb na december, doterajšie prognóza bola na september.

Býčiu náladu po zlate podporuje aj vyšší dopyt investorov. Majetok v SPDR Gold Trust, čo je celosvetovo najväčší burzovo obchodovaný fond s oporou v zlate, stúpol od konca januára do 2. júna o viac ako 6 percent na 851 ton. Krátkodobú oporu by zlatu mohlo poskytnúť aj štvrtkové vystúpenie odvolaného riaditeľa FBI Jamesa Comeye pred výborom amerického Senátu pre spravodajskú činnosť.

Hlavný analytik trhov vo Svetovej rade pre zlato (WGC) John Reade ale tvrdí, že politika už tak predvídateľná nie je a býči run na zlate sa možno blíži do cieľovej rovinky. Optimizmus investorov do zlata by mohol schladiť tiež prípadný posun v zavádzaní prorastových opatrení, ktoré sľúbil prezident USA Donald Trump.

Krátkodobú rally v zlate verí maklérska spoločnosť Oanda, ktorá vzhľadom k predpokladanému postupnému uťahovaniu menovej politiky a následným silnejším dolárom zaujíma opatrný býči postoj.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz

7.6.2017 - Abdis Investment