Minca alebo medaila?  

Záujem o investíciu do zlata stále stúpa. Kolko sa dá rocne na zlate zarobit? Je lepšie nakupovat tehlicky alebo mince, medaile? Pokúsim sa Vám na tieto otázky v krátkosti odpovedat. Záujem investorov o fyzické zlato rastie aj ked nám cena klesla. Ja za tým však skôr vidím hru velkých hrácov (Cína vo velkom nakupuje). Na Slovensku dopyt rastie. Vo velkom pribúdajú aj zberatelia umenia, ktorí popri zlate a striebre ocenujú aj umeleckú hodnotu investicných mincí a medailí. Kto vyhladáva zhodnotenie v komoditách, dostáva sa aj k minciam a medailám. V krátkosti Vám vysvetlím rozdiely v týchto investíciách.

Uvediem príklad: Máte 5.000 Eur a viete si predstavit investíciu do zlata alebo mincí. 
Najprv si položte otázku: Ako dlho necháte investíciu pracovat? Máte cas ju aj zveladovat? Napríklad 5 rokov.... Zlato: V dnešnej dobe sa zlato pohybuje na minimách. Stoja za tým velké fondy, ktoré špekulatívne ovplyvnujú cenu. Zlato sa za posledných 14 rokov v priemere rocne zhodnotilo o 14% a striebro 12%.

Mince a medaile: Rozdiel medzi mincou a medailou je v tom, že mincu emituje Slovenská Národná banka a na minci je cena, za ktorú ju musí emitent vždy vykúpit. Medailu si môžete dat vyrazit aj vy. Cena bude vždy závisiet od poctu kusov a od poctu záujemcov o nu. 

Pri minciach môžete ocakávat výnos až vtedy, ak sa daná emisia vypredá (trvá to cca 2 roky). Vtedy zacne rást dopyt aj cena (môže to byt v desiatkach alebo v stovkách percent).  Pri investicných minciach by som rád upozornil na jednu dôležitú vec. 
Numizmatika a investovanie do investicných mincí je konícek, ktorý môže stát vela penazí a hlavne casu. Preto odporúcam dobre zvážit ci mince alebo zliatky.

A ak sa rozhodnete pre mince tak zažijete kúzlo, ktoré zacnú vytvárat. Mince nie len zo Slovenska, ale aj celého sveta prešli mnohými rukami a slúžili ako prostriedok akoby nikdy nekonciacej výmeny za tovar. Sú originálne vytvorené, použitím materiálu a výzoru. Každá minca nieco stvárnuje alebo symbolizuje, predstavuje krajinu a nieco, co daná krajina pokladá za významné. Objavíte na nich králov, stavby atd. Po case sa do mincí zamiluje a už sa ich nebudete chciet zrieknut ani za cenu velkého výnosu.   "Aj , ked niektoré limitované kúsky budem mat vo svojej zbierke!" Nikdy neviete, kto bude ochotný Vám za nu poriadne zaplatit.  "V poslednej dobe dostávam reakcie, že odhováram ludí od investície do investicných mincí. Ja sám vlastním pár výnimocných kúskov - je to velmi dobrá investícia!"
Najdrahšie vydražená minca na ceskoslovenskom trhu je ceská minca (40dukát Ferdinanda III., 1629) dosiahla v aukcii 10 400 000 Kc. Jej zlatý obsah (je za 100 000 Kc) tvorí len necelé percento ceny, zvyšok je velká ochota investora vlastnit danú mincu. Historické a zberatelské mince sú investíciou dobrodružnou, ktorá rozhodne nie je pre každého. Aj ked strieborné mince zacínajú na hodnote 35,- Eur.

"V týchto dnoch sa udiala na trhu velmi výhodná situácia, kto bude mat záujem o informáciu - napíšte!"

 
11.8.2013 - Jozef Chabreček