Výročná správa pre rok 2016.  

Prvá vec, ktorá ľuďom napadne pri použití striebra sú šperky, nasledujú mince, avšak najväčšou samostatnou súčasťou fyzického dopytu striebra sú vlastne priemyselné aplikácie. Asi 55 percent všetkého spotrebovaného striebra má priemyselné použitie, vrátane elektroniky, medicíny, čistenia vody, solárnych článkov, chemických katalyzátorov a ďalších. Aj keď fotografia má veľa striebra, digitálne fotografie znížili dopyt v tomto segmente.

Zvýšený dopyt zaznamenali šperky a strieborné mince. V roku 2016 celkový celosvetový dopyt po striebre predstavoval celkovo 1 027,8 miliónov , čo bolo asi o 11% z mimoriadne vysokých úrovní predchádzajúceho roka v dôsledku poklesu maloobchodných investícií.

Priemyselná spotreba vykázala nominálne hodnoty elektrickej energie zo solárnych článkov - ktoré využívajú striebro - stále stúpa po celom svete a dokonca zasiahla nové rekordné úrovne v roku 2016 s nárastom o 34%. Napriek tomu sa nedokázali vyrovnať poklesy v ostatných priemyselných odvetvia.

Čína spotrebuje najviac striebra, potom následujú Spojené štáty a Japonsko.

Striebro je kľúčovou súčasťou výroby etylénoxidu, chemických zlúčenín používaných na výrobu mnohých výrobkov, ako sú prísady proti zamrznutiu, formaldehydu a plastov, dopyt  sa v tejto oblasti sa zvýšil mierne a dosiahol rekordných 10,2 miliónov uncí (oz).

Najväčší pokles v dopyte bol v investiciach, ktoré klesli o 29% v roku 2016 na 206,8 milióna uncí, väčšina poklesu pochádzajúceho z inej spotreby. Vzhľadom na stagnujúce ekonomické podmienky na celom svete, výroba šperkov klesla o 9% v roku 2016 na 207 miliónov, čo je štvorročné minimum. Najvýraznejšie to bolo v Číne a Indii.

Zdroj: silverinstitute.org

30.6.2017 - Jozef Chabreček