Aký bude vývoj ceny zlata?  

Zlato sa bude v najbližšej budúcnosti pravdepodobne obchodovať medzi 1 200 až 1 300 dolármi za uncu s tým, ako sa jeho cena orientuje podľa posunu amerických reálnych úrokových sadzieb. Aspoň taký je odhad divízie UBS pre správu majetku. Za koľko sa bude podľa nej žltý kov nakupovať?

"Nehovoríme, že uprednostňujeme býkov, nehovoríme, že uprednostňujeme medvede," povedal podľa Bloombergu Wayne Gordon, výkonný riaditeľ pre komodity a devízové ​​trhy vo švajčiarskej bankovej jednotke. "Hovoríme, že ľudia by z taktických dôvodov (zlato) mali nakupovať niekde v blízkosti 1 200 dolárov a predávať ho zase niekde okolo 1 300 dolárov, a to preto, že sme toho názoru, že reálne sadzby idú pomaly hore. Teda zvýšenie nominálnych sadzieb bude rovnomerne sprevádzané zrýchlením inflácie, "dodáva tiež.

     Zrkadlenie:

V prvom štvrťroku sa cena žltého kovu zvýšila o takmer 9 percent. Trhy mali strach z geopolitického vývoja a z prezidentovania Donalda Trumpa. Potom sa ale ceny vydali dole a v júni si pripísali tento rok prvý mesačný pokles. V pondelok zažil drahý kov najväčší jednodenný pokles od vlaňajšieho novembra, zatiaľ čo akciové trhy a dlhopisové výnosy rástli vďaka optimistickým údajom z amerického spracovateľského sektora.

Nasledujúci graf ukazuje, ako sa voči sebe správajú ceny zlata na spotovom trhu a výnosy desaťročných amerických vládnych dlhopisov. 

Pokiaľ bude nezamestnanosť v USA naďalej klesať a Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb bez ohľadu na inflačné dáta, bude to pre zlato krátkodobo negatívne, hovorí Gordon. Oproti tomu solídny dopyt po kove a slabšia produkcia by spoločne zo slabším dolárom mohli ceny zlata podporiť. Investori by sa k zlatu mohli uchýliť ešte v jednom prípade, totiž keby sa valuácia akcií začali znižovať.

Pokiaľ ale americký trh práce nedeklaruje ďalšie zlepšenie a inflácia sa nezrýchli, mohlo by zlato zafungovať ako poistka, dodáva tiež expert. Rovnakú funkciu by vraj mohlo plniť, keby sa začal zadrhávať rast svetovej ekonomiky. Našim väčšinovým klientom v Abdis Investment je tento pokles radostnou správou, lebo môžu zas nakupovať za priaznivé ceny. 

Zdroje: Bloomberg

10.7.2017 - Jozef Chabreček