Kto má koľko zlata?  

V tempu zhromažďovania zlata v devizových rezervách vedie Rusko pred Tureckom a Kazachstanom. Slovensko zlatý poklad má v hodnote 31,7 ton. Český zlatý poklad sa zmenšil na 9,8 ton. Vyplývá z pravidelných mesačných správ o výdavkových rezervách v zlatých jednotlivých štátov, ktoré vydáva organizácia marketingu najvýznamnejších miniatúr zlatých World Gold Council.

V trezoroch ruskej štátnej banky je 1706 ton zlata, čo predstavuje v sektore svetového rebríčku siedme miesto a 17,1 percenta devizových rezerv v zlate. "Pokiaľ ide o tempo zhromažďovania zlata, Rusko úplne zvíťazilo a jeho zlatý poklad sa rozmnožil o 91 ton," informovalo gold.ord..

Na druhom mieste v prepočte devizových rezerv do zlata je Turecko. Od januára prišlo do rezerv 44 ton zlata a skladuje dalších 441 ton zlatých tehiel. Pokiaľ ide o objem zlata, Turecko za polrok zlepšilo o jednu priečku a teraz je na 13. mieste.

"Zatiaľ čo Rusko ukladá do svojich zásob väčšiu časť zlata, ktoré sa ťažií, zlatý poklad v Turecku sa zvýšil prostredníctvom vnútorného nariadenia o premiestňovaní zlata z komerčných bánk do štátnych úschov a tiež atraktívnou ponukou výnosných dlhopisov pre súkromné ​​osoby za zlato uložené v centrálnej banke".

Tretiu pozíciu obsadil v prvom polroku Kazachstan, ktorý v poslednom čase patrí k krajinám, ktoré zabezpečujú svoju finančnú stabilitu najdôležitejším kovom. Kazachstan v prvom polroku presunul do rezerv 20 ton zlata, čím jeho zlatý poklad zväčšil na 275,4 tony. V celosvetovom rebríčku je na 21. mieste. Slovensko na 49. mieste. Česko je 70. v celom svete

Slovenský zlatý poklad sa síce nezlepšil, aj keď vo vyjadrení v amerických dolároch jeho hodnota vzrástla o 70 mil. dolárov. Česká národná banka v januári držala 0,3 milióna troyských zlata, na konci júna už len 0,306, teda zhruba 9,5 tony. Československej pokladne patrí medzi 70. miesto v celom svete a podľa štatistík londýnskeho oceňovania zlata LBMA Gold český poklad predstavuje 0,3 percenta všetkých devizových rezerv ČNB.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok zvýšil zlatý podiel v rezervách na priamy dotaz médií úplne nevylúčil. "Pokiaľ ide o zvýšenie alebo zníženie podielu (zlata), nemal by som teraz rád predpovedať, pretože ešte nie sme v začiatku tohto rozhodovania" Povedal na tlačovej konferencii v polovici februára.

Zlato pomáhá centrálnym bankám:

Kľúčovým dôvodom držby zlata centrálnymi bankami je skutočnosť, že vývoj jeho ceny sa zvyčajne odlišuje od vývoja hodnoty menových devizových rezerv. Týmto pádom je celková hodnota rezerv skladajúcich sa zo zlata a z menových cien, ktoré sú stabilnejšie ako rezervy, ktoré pozostávajú iba zo zlata alebo iba z meny. Zlato môže byť využité napríklad na financovanie mimoriadnych likviditných operácií alebo v rámci realizácie devizových intervencií.

Európske zlaté rezervy tvoria približne tretinu zlatých rezerv všetkých centrálnych bánk v celosvetovom meradle. Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, ale aj Grécko majú viac ako 65 percent svojich zahraničných rezerv podľa WGC vo zlatom.

Zdroj: ČTK, gold.ord

26.7.2017 - Jozef Chabreček