Cena farebných drahokamov výrazne rastie.  

Dôvodom rastu cien sú podľa expertov sklamanie z výnosov klasických investičných nástrojov, minimálnych úrokových sadzieb v bankách a rastúcej inflácie. Preto stále viac ľudí ukladá svoje dlhodobé úspory do investičných šperkov s týmito drahokamy.

Turmalín sa vyskytuje v širokej škále farieb a často sa zamieňuje s inými kameňmi. Barevné varianty turmalínů majú rozdielnu hodnotu. Najvzácnejším a najcennejším je turquoise neonový turmalín, ktorý bol objavený na severovýchode Brazílie v roku 1989. Veľmi kvalitné kusy o váze od 3 do 5 karátov dosahujú ceny viac ako 10 000 dolárov za karát a sú tak drahšie ako najkvalitnejšie biely diamanty rovnakej hmotnosti.

Smaragdy sa ťažia v Egypte už okolo roku 330 pred našim letopočtom. Síla ich príťažlivosti sa od tej doby nezmenila. Hodnota týchto drahých kameňov výrazne vyskočila za posledné štyri roky. Smaragdy sú známe častým výskytom malých prasklinek, ktoré nemajú výrazný vplyv na ich cenu.

Rubíny patria medzi najžiadanejšie drahé kamene. Ich dodávky na svetové trhy sú kvôli nedostatočnej ťažbe dlhodobo nestabilné. Podľa ťažiarskej spoločnosti Mustang sa ceny rubínov za posledných osem rokov stúpli o 63%. Dopyt po týchto kameňoch sa stále zvyšuje, a to najmä v Ázii. Rubíny sú na svetových trhoch nedostatočné. Kvalitné rubíny nad piatimi karátmi sú veľmi zriedkavé a často dosahujú vyššie ceny ako diamanty, dopyt prekračuje ponuku.

Safír je najpozoruhodnejší vďaka sytému modrému odfarbeniu. Vyskytuje sa tiež v žltých, ružových, oranžových, lososových, purpurových i nazelenalých odtieňov. Predtým sa ťažily v Jizerských horách. Jedna z najväčších sapirov v sveta obsahuje Svätováclavská koruna.

Cena surových diamantov vzrástla za posledných desať rokov o 35%. Za posledných päť rokov sú diamanty nižšie o 10,3% a za posledný rok o dva percentá. Avšak farebné a unikátne kusy prekračujú rekordy. Diamanty sa napriek celkovému cenovému rastu v posledných desaťročiach najmä od konca roku 2014 potýkajú s malým zľavnením. Vedľa toho čelia v priebehu posledného desaťročného obdobia pomerne vysokej cenovej rozkolísanosti.

Zlato sa za posledných desať rokov zhodnotilo o 55% na 1 324 dolárov za oz. Analytici v dlhodobých predpovediach súhlasia s tým, že porastie aj cena striebra, pretože tento drahý kov je výrazne podhodnotený. Dopyt po striebre tiahne spotrebu hlavne v priemysle. Od roku 2001 jeho cena na svetových trhoch stúpa. V roku 2001 stála unca striebra štyri doláre, dnes sa pohybuje okolo 17 dolárov za oz. Za posledných desať rokov striebro, merané v dolároch, zvýšila hodnotu o 36%.

Zdroj: ČTK

18.9.2017 - Jozef Chabreček