Aký dôchodok budete mať?  

Štátny dôchodok bude minimálny. Dnes je priemerný štátny dôchodok vo výške 47% z priemernej hrubej mzdy. To znamená, že je vo výške 425 EUR. Je to priemerný dôchodok a iba 1 z 5 dôchodcov má vyšší dôchodok, ako 500 EUR. Podľa ekonóma SAV, bude priemerný štátny dôchodok klesať do roku 2060 až na úroveň 28,9% z hrubej mzdy. Čo to znamená? Dnešný štyridsiatnici pôjdu do dôchodku najskôr v roku 2043. Priemerný štátny dôchodok bude približne na úrovni 35 – 38% z hrubej mzdy. Môžete si predstaviť, že ak by ste mali na výplate 1 000 EUR, Váš dôchodok bude 380 EUR. (v EUR bude váš dôchodok vyšší, rovnako ako budú vyššie platy. Ale žiaľ, vyššie budú aj ceny). Dnešní tridsiatnici to majú ešte „lepšie“. Ich štátny dôchodok bude vo výške 290 EUR (29% z hrubej mzdy). A tom sme na tom ešte dobre. Iné vyspelé krajiny, napríklad Nemecko, majú pomer štátneho dôchodku voči hrubej mzde ešte nižší. V USA je to iba 20%.

Lenže ako si sporiť tak, aby sme mali peniaze v bezpečí ?

 Štát bude mať menej peňazí a bude musieť vyplácať menšie štátne dôchodky. Ale veď máme II. pilier. Chcete mať vyšší dôchodok, ako majú dôchodcovia dnes? A na to má slúžiť II. pilier? Omyl. Cieľom druhého piliera je dosiahnuť, aby aj v roku 2060 bol dôchodok (štátny + II.pilier) aspoň na úrovni tých dnešných 47%, teda 425 EUR

Existuje na nízky dôchodok riešenie? Áno, sporiť, a začať sa učiť o peniazoch, preto naša spoločnosť založila Školu finančnej gramotnosti, kde učí ľudí ako vy, ako sa správať k peniazom, na čo si dávať pozor pri investíciách, ako nerobiť stále tie isté chyby, ktoré nás stoja nemalé finančné prostriedky a hlavne peniaze si vážiť a starať sa o ne.

Slováci majú najnižšie úspory. Hovorí sa o Slovákoch, že sú sporivý národ. Realita je však iná. Podľa správy poisťovní, máme najnižšie finančné úspory z 35 najrozvinutejších krajín sveta (OECD). Český občania majú usporené 2 krát viac ako my, Fíni 5 krát viac a Rakúšania 10 krát. Ak sa pozrieme na dnešných dôchodcov, ktorí tvrdo pracovali, platili dane a štát sa o nich stará ako o nepotrebných. Tak, ako mať slušný dôchodok na slušný život? Sporiť a odkladať si na horšie časy je najjednoduchším riešením. Ale ktoré sporenie si vybrať?  A ako bezpečne sporiť tak, aby ste o peniaze neprišli a mali ich k dispozícií aj o 20 – 30 rokov? V našej spoločnosti Abdis Investment to robia ľudia jednoducho, stačí sa len spýtať?

Zdroj: Abdis Investment, SAV

13.11.2017 - Jozef Chabreček