Nájdený obrovský diamant!  

LONDÝN - Vysoko v horách malého juhoafrického kráľovstva, baníci objavili jeden z najväčších diamantov, ktorý sa kedy našiel, trblietavý obor s hmotnosťou 910 ct. alebo 182g, pravdepodobne v hodnote desiatok miliónov dolárov.
Kameň, ktorý sa nachádza v dome Letseng v Lesothe, je piaty najväčší drahokam v kvalite diamantu, ktorý sa vôbec našiel a najväčší v histórii Lesotho. To váži viac ako baseballová lopta (150g), a menej ako má priemerné mužské ľudské srdce (asi 310g).

Spoločnosť Gem Diamonds, londýnska spoločnosť, ktorá vlastní väčšinový podiel v bani a ktorá v pondelok oznámila nález, označila diamant z mimoriadne vysokou kvalitou.
Povedal, že kameň je triedy farby D, diamant typu IIa, čo znamená, že je bezfarebný a veľmi žiarivý, bez akéhokoľvek žltého odtieňa alebo nečistôt, ako je dusík, ktorý absorbuje svetlo a znižuje lesk.
Akcia spoločnosti Gem Diamond  prudko vyskočili po novinkách o objave.
Koľko hrubý kameň prinesie na dražbe zostáva len čakať a bude to čiastočne závisieť od akýchkoľvek nedokonalostí, ktoré obmedzujú veľkosť strihaných a leštených kameňov, do ktorých sa dá dostať. Predchádzajúce najväčšie nálezisko v Lesothe, 603 ct. (120g) Lesotho Promise diamond, sa predával za 12,4 milióna dolárov v roku 2006 a ceny diamantov sa odvtedy výrazne zvýšili.

Najväčší diamant klenotovej kvality, Cullinan Diamond, vážil viac ako 3,100 ct. (620g), takmer trikrát viac ako nájdený v dnešnej dobe. Z najväčšieho diamantu bolo odrezaných, vyrobených viac kusov, ktoré boli začlenené do britských korunovačných šperkov.
Důl Letseng, v nadmorskej výške 3000 metrov nad morom, a je známy pre výrobu veľkých, vysoko kvalitných diamantov. Vláda Lesotho, ústavná monarchia obklopená Južnou Afrikou, vlastní menšinový podiel v bani.
Diamanty a odevy tvoria takmer celú vývoznú ekonomiku Lesotho, krajiny s vysokou mierou chudoby a H.I.V. infekciu. Na indexu ľudského rozvoja Organizácie Spojených národov sa zaraďuje 160. miesto z 188 krajín. 

Zdroj:Reuters a https://twitter.com/perezpena 

24.1.2018 - Jozef Chabreček