Z lietadla nad Ruskom padalo zlato!  

Z neba nad sibírskym Jakutskom vo štvrtok začalo prekvapivo padať zlato. Dvadsaťkilové tehly drahého kovu vypadli z práve vzlietajúceho lietadla po tom, čo sa mu odtrhli dvere nákladového priestoru. Uviedla to ruská redakcia BBC.
Len zo štartovacej dráhy bolo podľa ruských médií zozbierané 172 zlatých tehál, z ktorých každá vážila 20 kilogramov. Lietadlo prepravoval deväť ton zlata o odhadovanej hodnote viac ako 21,5 miliardy rubľov, čo v prepočte na eura je 308,3mil.. Vedenie letiska v Jakutsku priznalo, že z nákladného lietadla An-12 pri vzlete vypadol "obzvlášť cenný náklad" po tom, čo sa odtrhla ľavá časť brány nákladového priestoru. Piloti sa potom rozhodli vrátiť na letisko, kde úspešne pristáli. Letisko teraz strážia posilnené jednotky polície, v okolí policajti prehľadávali okoloidúcich aj okoloidúce autá.
Agentúra Interfax neskôr spresnila, že sa na letisku vysypalo okrem zlata aj striebro, avšak celý náklad sa podarilo pozbierať, povedal hovorca banskej spoločnosti z Čukotky, dcérskej firmy kanadskej spoločnosti Kinross Gold. Lietadlo so siedmimi členmi posádky a dvoma zástupcami firmy na palube letelo na trase z bane kupolu do Krasnojarska a v Jakutsku malo medzipristátie, aby mohlo natankovať.

Zdroj: BBC

16.3.2018 - Jozef Chabreček