Rastúci dopyt po zlate.  

Dopyt po zlate celosvetovo vzrástol od roku 2001 o 18% ročne. Za rastúcim záujmom o zlato stojí rastúca životná úroveň v Číne a Indii a vysoký dopyt investorov z USA a Európy, vyplýva to zo správy Svetovej rady pre zlato. Investori sa podľa správy po kríze z rokov 2008 až 2009 zamerali na žltý kov ako na bezpečnú alternatívu voči akciám a dlhopisom. Cena zlata vyjadrená v dolároch sa teraz pohybuje na úrovni cca 1310 dolárov za uncu.

Dôvodom aktuálneho poklesu cien je silnejší dolár a výrazný rast výnosov kľúčových amerických dlhopisov. Cenu zlata ale zásadne ovplyvňuje zahraničnú politiku. V dôsledku aktuálneho vývoja na kórejskom polostrove minulý týždeň poklesol dopyt po zlatách na papierových trhoch v podobe certifikátov. Naopak záujem o fyzické zlato podľa správ vzrástol.

"Politika prezidenta Donalda Trumpa povedie k vysokému rozkolísaniu trhov, k silnému zadlužovaniu USA a oslabeniu dolára, čo bude mať za následok výrazné zvýšenie ceny zlata." "Rizikom pre rastúcu infláciu a rast úrokových sadzieb." Zlato pravdepodobne dosiahne cenu 1500 dolárov za uncu ", uviedoli analitici pre Blomberg.

Veľký potenciál má striebro, ktorého cena mohla vystúpiť až o 50 percent, uviedla agentúra Bloomberg. Striebro zaostává za ostatnými kovmi. Historické skúsenosti však naznačujú, že v blízkej dobe môže dôjsť k nárastu cenového rastu až o 50 percent a viac. Striebro má na zdržení veľký priestor, pomer ceny zlata a striebra vystúpil na hodnotu 1:82, dlhodobý priemer je okolo 1:50.

"Škála ekonomických, finančných a politických problémov, ktoré čelia svetu a individuálnym investorom, pravdepodobne povedie k nárastu dopytu po striebru". Zároveň sa neustále zvyšuje dopyt po striebre zo strany priemyslu a záujem o strieborné šperky. Striebro je v súčasnosti veľmi podhodnocenou komoditou, má preto široký priestor pre budúci rast. "U zlata, striebra a platiny sa očakáva výrazný nárast, pravdepodobne už v roku 2019 prekročí maxima z roku 2011. Investori do fyzického zlata obvykle využívajú cenové korekcie na nákup drahých kovov, aby svoje portfólio viac diverzifikovali a chránili pred budúcimi rizikami ". Výrobcovia drahých kovov ale hlásili, že ťažba zlata bude postupne klesať. V posledných rokoch im chýbali peniaze na investície do vývoja technológií a prieskumu nových lokalít. Predpokladá sa preto postupný útlum ťažby a zároveň vyššie ceny komodít.

Zdroj: Blomberg, Svetová rada pre zlato.

2.5.2018 - Jozef Chabreček