Vývoj zlata 30 rokov napred.  

Trh so zlatom sa za posledných 30 rokov významne premenil. Produkcia aj dopyt vzrástli a os trhu sa posunula na východ. Ako to bude so zlatom vyzerať za ďalších 30 rokov? Na túto otázku odpovedá v správe Svetovej rady pre zlato hlavný stratég John Reade.

Dopyt po šperkoch

Staršia generácia nakupujúci šperky pomaly uvoľňuje svoje miesto tej mladšej, ktorá pred materiálnymi statkami dáva prednosť zážitkom. A zlato na tento trend rozvinutých trhov dopláca. Avšak v posledných rokoch dopyt po šperkoch v USA vzrástol. Na väčšine rozvíjajúcich sa a rozvojových trhov počet obyvateľov rastie, a tak je tu situácia zaujímavejšia. K najväčším nákupcom šperkov dnes patrí India a Čína. Ich dopyt by moholi v budúcnosti tiež nasledovať tiež rozvinuté krajiny a mal by začať stúpať, ale vzhľadom k rastúcim príjmom, presunu na spotrebne orientovanú ekonomiku v Číne a demografický vývoj v Indii, by mohli tieto ekonomiky trendu rozvinutých krajín odolať.V blízkej dobe sa očakáva značný nárast dopytu po indickom zlatu, a to práve vďaka rastúcim príjmom na vidieku. Dlhodobo by sa mal ale tento trend zmierniť. V Číne budú oveľa menej bežné tradičné 24-karátové šperky - vytlačia ich 18kt., 22kt. a moderné 24kt. šperky. Očakáva sa nárast dopytu po zlate aj na ďalších rozvíjajúcich sa trhoch, ako napr. Vo Vietname, Indonézii a Kambodže.

 

Investičný dopyt

V 80. a 90. rokoch bola investícia do zlata obmedzená na mince, zlaté tehly a pultovný tovar, ale rozvoj ETF bol pre investičný trh revolúciou. ETF významne znížili transakčné náklady z menších nákupov a umožnili inštitucionálnym investorom ľahší prístup k zlatu. Teraz je možné, že podobnú radikálnu zmenu môže u obchodovania so zlatom spôsobiť rast digitálnych platforiem a fintechu.

Ďalším faktorom, ktorý môže vyvolať zmeny v dopyte po investičnom zlate, patrí fakt, že USA nevyhnutne stratí svoje prvenstvo najväčšej ekonomiky sveta v prospech Číny a postupne rastúcej Indie. To by mohlo vyvolať volatilitu na trhoch s menami aj aktívami, a naopak nahrávať zlatu. Záujem o zlato ako o investičnom aktívu by tak mohol v ďalších 30 rokoch rásť, ale to bude závisieť aj na prognózach stability a ekonomického rastu.

Technologický rast

Zlato bude takmer s istotou hrať v najbližších 30 rokov významnú úlohu v technológiach. Rastúce bohatstvo, prepojenie a používanie elektroniky bude vyžadovať čoraz väčšieho množstvo zlata. Trvalý trend úspor, náhrad a recyklácia bude pravdepodobne rást brzdiť, ale dopyt by úplne schladiť nemal.

Využitie zlata v nanoskopickom množstve v lekárstve a zdravotníckych prístrojoch je tiež zaujímavou oblasťou dopytu, ale pravdepodobne ju výrazne neovplyvní. Využitie v stomatológii pravdepodobne klesne skoro na nulu.

Produkcia zlata

Ťažba zlata bude aj za 30 rokov aktuálna. Ale problémom, ktorým priemysel čelí, a náklady na ich vysporiadanie, budú rásť. Nových nálezísk zlata je málo. Navyše v mnohých perspektívnych regiónoch rastú politické riziká aj prevádzkové náklady. V najbližších 30 rokoch zrazia náklady jedine počet nových baní. Už teraz potrebujú nové bane cenu zlata aspoň 1 500 USD za uncu.

Obchod a prístup na trh

Obchodovanie so zlatom budú najskôr ovplyvňovať dva, možno tri, hlavné faktory. Po prvé to sú regulačné zmeny, a to ako na rozvinutých, tak aj rozvojových trhoch. Pultový typ predaja pomaly nahrádza transparentnejšie obchodovanie a burzy. Tento tlak regulátorov na formalizáciu obchodu so zlatom môžeme pozorovať napríklad aj v Indii. Po druhé sa jedná o rozvoj mobilných aplikácií, ktoré umožňujú jednotlivcom kupovať, predávať a darovať zlato. V Indii a Číne sú tieto aplikácie čím ďalej obľúbenejšie a očakáva sa, že ich popularita bude v nasledujúcich dekádach rásť. Tretím možným faktorom by sa mohlo stať prijatie kryptoaktiv, ktorá využívajú technológiu blockchain k transakčným a investičným účelom. V tejto oblasti už môžeme nájsť niekoľko iniciatív (RMG, Infini Golf, Digital Gold, Responsible Gold), ale zatiaľ sa príliš neuchytily.Na budúcnosť zlata bude mať zaiste vplyv aj mnoho ďalších faktorov. Absencia geopolitických konfliktov a očakávania ohľadom hospodárskeho vývoja sa tak nakoniec môžu prejaviť ako príliš optimistické. Pokiaľ sa ale správa Svetovej rady pre zlato z väčšiny nemýli, malo by sa zlatu dariť aj za ďalších 30 rokov. Ponuka zlata bude najskôr o niečo menšia, zatiaľ čo dopyt po šperkoch a technológiách bude rásť. Investičný dopyt bude volatilní, ale hospodárske riziká by mohli investorov viesť k nákupu zlata, tak ako tomu je už päť tisíc rokov.

Zdroj: Svetová rada pre zlato

4.6.2018 - Jozef Chabreček