Rekordné nákupy zlata.  
Ceny zlata v posledných mesiacoch prudko klesajú najmä pre informácie o nízkej globálnej inflácii. U Slovákov však záujem kupovať zlato rastie. Žltý kov totiž zo svojej hodnoty stúpol a jeho cena bude stúpať, ak sa vec pozrieme sedliackym rozumom, je dobré mať doma trojské unce (31,1 gramu) do konca roka. Vďaka tomu sa však zvyšuje aj záujem Slovákov o investovanie do drahých kovov a komodít.
“Ceny zlata a iných drahých kovov v posledných mesiacoch prudko klesajú najmä pre informácie o nízkej globálnej inflácii a zámere americkej centrálnej banky postupne obmedzovať program tlačenia nových peňazí,” vysvetľuje analytik spoločnosti Abdis Investment. Podľa jeho slov sa cena zlata aktuálne približuje k priemerným produkčným nákladom, teda asi 1100 až 1200 dolárov za trojskú uncu. Menej preto nakupujú zlato svetové klenotnícke firmy, samotné ťažobné spoločnosti zvažujú dokonca pozastaviť jeho ťažbu. Pokles cien je ale priaznivý pre Slovákov. Ako potvrdili slovenské banky, záujem ich privátnych klientov kupovať žltý kov rastie. “Aktuálny pokles cien zlata na svetových trhoch naši klienti aktívne vnímajú. Pomerne nízke ceny zlata totiž predstavujú zaujímavú nákupnú príležitosť a z tohto hľadiska investujú o čosi viac,”  s tým, že klienti investujú najmä do zlatých mincí a zliatkov potvrdil nám to aj Jozef Chabreček konateľ spoločnosti Abdis Investment, ktorá sa priamo zaoberá predajom drahých kovov a diamantov.
“Klienti kupujú najmä fyzické drahé kovy do úrovne 10 až 25 % ich portfólia. Berú to ako železnú rezervu,” doplnil konateľ spoločnosti.
Zlato je však pre Slovákov dostupnejšie aj vďaka nedávno schválenej novele zákona o puncovníctve. Právna úprava umožnila predaj výrobkov z deväťkarátového zlata s rýdzostným číslom 375. 
www.abdis.sk
1.9.2014 - Jozef Chabreček