Najkrajšia minca ....?  

Numizmatickej verejnosti je známa séria zlatých mincí zobrazujúca významných panovníkov pôsobiacich na našom území a jedným dychom dodám, že je veľmi obľúbená. Sériu zahájil ako prvý knieža Svätopluk I. Myslím, že ho nemusím predstavovať, po ňom nasledovali Mojmír II. a knieža Pribina. Títo chlapci to majú už za sebou.., teda, vlastne môžu sa popýšiť svojou vlastnou vydanou mincou v nominálnej hodnote 100 euro. Tí, ktorí sa zaujímajú o numizmatiku už vedia, že ďaľším do partie bude knieža Rastislav. V rokoch 846–870 bol druhým veľkomoravským kniežaťom. Práve on dal podnet na príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie a jeho synovec nebol nik iný ako Svätopluk. Toľko stručne z histórie. Prejdem k tej príjemnejšej téme a to je víťazný návrh samotnej mince. Autorom a víťazom súťaže je Mgr. art. Roman Lugár. Noooo a ako vyzerá ? Pozrite nižšie.  Priznám sa, že som videl už mnoho mincí, ba aj medailí, ale tento návrh v sebe skrýva jednoduchosť, osobitosť, hrdosť a aj kus našej histórie. 

Ostatne posúdiť môžte sami : http://dev.abdis.sk/Blogs/?BlogCategory=6

Viem,že numizmatici sa už nevedia dočkať jej vydania, ale hlavne, keď si ju budú môcť prezrieť detailne vo svojich rukách, následne sa ňou popýšiť svojim najbližším, priateľom a kolegom, numizmatikom, potom ju bezpečne uschovať  medzi ostatných panovníkov, aby sa mohli zvítať a čo to prehodiť medzi sebou. Plánovaná emisia je 3. Novembra 2014, áno, je to na spadnutie. Veľmi sa teším ... Viete, mnoho ľudí si myslí, že numizmatika je veľmi nedostupná, chladná a dokonca nezaujímavá. Dokonca podobný názor som mal aj ja, ale keď si dáte pauzu a zamyslíte sa nad tým čo všetko je okolo nás, čo ľudia zbierajú, tak Vám zákonite vyjde, že numizmatika má svoje čaro, má svoju históriu a hlavne je v nej veľa emócii. Opäť môžem potvrdiť, že vidieť obrázok krásnej mince je paráda. Poznať jej súvislosti, možno históriu, ale vidieť ju naživo, cítiť ju v rukách je skvelé, no a vlastniť ju, tak to je neopýsatelný pocit. Ten pocit, že práve ja vlastním kúsok historie, kúsok vzácnej histórie, podložený vzácnym kovom, skvostným umeleckým stvárnením, unikátnosťou razby, limitným nákladom ... Táto nádherná minca je s veľkým obdivom vnímaná v numizmatickom svete a preto som sa rozhodol o nej napísať. Nie len pre jej krásu, ale aj veľmi nízky náklad (len 4000ks) je radená medzi naj mince razené na našom území.  Nechcem sa zaoberať historickými suvislosťami, to spravili v škole, chcem len aby vyznela jej krása ... Takže, ako som písal vyššie, zastavte sa ... doprajte si malú pauzu ... zapozerajte sa na Rastislava ..., zatvorte oči a nechajte sa unášať ..., možno sa budete cítiť ako on, cítiť tú energiu, silu, emóciu. Aj to je sila numizmatiky.

Dalo by sa toho napísať ešte veľa, ale lepšie bude ak ma kontaktujete a preberieme to spoločne. Výber je široký, stačí spraviť prvý krok ...

 

15.10.2014 - Peter Ježík