Tlak stúpa.....  

Papier sa rozpadá, zlato pretrváva, hlása heslo referenda

Tlak vo Švajčiarsku stúpa. „Zachráňme naše švajčiarske zlato,“ alebo inými slovami tiež povedané „chráňme majetok ľudí“. Týmito slovami vyzývajú stúpenci referenda Švajčiarov, aby sa zúčastnili hlasovania týkajúceho sa zlata, ktoré sa uskutoční 30. novembra. Pre iniciátorov referenda má zlato charakter poistky. Menové rezervy, hlavne tie zlaté, sú pre nich základom stabilného a ekonomického poriadku. Zatiaľ čo zlato sú peniaze, ktoré vzdorujú kríze, papierové peniaze je možné "ľubovoľne“ tlačiť a manipulovať s nimi - „papier sa rozpadá, zlato pretrváva“, hlása jedno z hesiel referenda. Tri otázky referenda o zlate

1. Podiel zlata na aktívach Švajčiarskej národnej banky musí byť najmenej 20 percent,

2. Zlato sa nesmie viac predávať,

3. Zlaté rezervy sa musia skladovať vo Švajčiarsku.

Aktuálne je vo Švajčiarskej národnej banke podiel zlata na aktívach 8 percent. Iniciátori tiež banke vyčítajú, že od roku 2011 predala nadmerne lacno približne 1550 ton zlata. Podľa informácii Týden.cz išlo z časti aj o predaj pod medzinárodným tlakom. Aktuálne má národná banka 30 percent zlatých rezerv v trezoroch vo Veľkej Británii (20 percent) a v Kanade (10 percent). Iniciátori referenda však žiadajú, aby všetky rezervy boli uložené len vo Švajčiarsku, keďže „kto by vážne veril, že v prípade vážnej krízy by sme mohli naše zlato dopraviť späť do Švajčiarska,“ Zlatom skladovaným v zahraničí je podľa neho Švajčiarsko vydierateľné. Oponenti novembrového hlasovania okrem iného tvrdia, že nikto presne nevie, ako sa bude cena zlata vyvíjať v dlhodobom horizonte. Okrem toho sa údajne po prípadnom víťazstve iniciatívy obmedzí priestor pre rokovania národných bankárov.

Rusko: Zásobiť sa zlatom nechce len Švajčiarsko. Aktuálne rezervy Ruskej federácie dosiahli podľa informácii agentúry Bloomberg najvyšší počet od roku 1998. Svetová rada pre zlato so sídlom v Londýne uviedla, že zlato predstavuje 10 percent rezerv Ruska. Agentúra tiež uviedla, že federácia vyťažila v minulom roku 248,8 ton zlata. Daniel Briesemann, analytik nemeckej Commerzbank vo Frankfurte vyhlásil, že v mnohých krajinách je pomer zlata v devízových rezervách stále veľmi nízky.

Zlaté rezervy štátov

Podľa informácii portálu Tyden.cz, ktorý sa odvoláva na tvrdenia vlády Bernu, má Švajčiarsko najviac zlatých rezerv v prepočte na jedného obyvateľa. V celkovom množstve zlata je alpská krajina až na siedmom mieste. Pokiaľ ide o zlaté rezervy sú pred Švajčiarmi Spojené štáty, Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Rusko a Čína. Poradie vzniklo na základe informácii ku koncu roka 2013. Podľa informácii agentúry TASS je Rusko v rebríčku zlatých rezerv na treťom mieste.

Ako sa zariadite Vy, keď viete, že všetci okolo vás začínajú chrániť svoj majetok?

 

 

3.11.2014 - Abdis Investment